iso4217:HUF529900D05TGFDEQACZ882020-12-31529900D05TGFDEQACZ882019-12-31529900D05TGFDEQACZ882020-01-012020-12-31529900D05TGFDEQACZ882019-01-012019-12-31xbrli:pureiso4217:HUFxbrli:shares529900D05TGFDEQACZ882018-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember529900D05TGFDEQACZ882018-12-31ifrs-full:OtherReservesMember529900D05TGFDEQACZ882018-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember529900D05TGFDEQACZ882018-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember529900D05TGFDEQACZ882018-12-31529900D05TGFDEQACZ882019-01-012019-12-31ifrs-full:OtherReservesMember529900D05TGFDEQACZ882019-01-012019-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember529900D05TGFDEQACZ882019-01-012019-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember529900D05TGFDEQACZ882019-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember529900D05TGFDEQACZ882019-12-31ifrs-full:OtherReservesMember529900D05TGFDEQACZ882019-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember529900D05TGFDEQACZ882019-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember529900D05TGFDEQACZ882020-01-012020-12-31ifrs-full:OtherReservesMember529900D05TGFDEQACZ882020-01-012020-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember529900D05TGFDEQACZ882020-01-012020-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember529900D05TGFDEQACZ882020-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember529900D05TGFDEQACZ882020-12-31ifrs-full:OtherReservesMember529900D05TGFDEQACZ882020-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember529900D05TGFDEQACZ882020-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember





PannErgy Nyrt. és leányvállalatai

IFRS-ek szerint készített Konszolidált pénzügyi kimutatások és Éves jelentés

2020.

Független könyvvizsgálói jelentéssel együtt


2020

PannErgy Nyrt.

Konszolidált pénzügyi kimutatások 2020.12.31.

TARTALOMJEGYZÉK

I.

Független könyvvizsgálói jelentés

II.

Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok szerint készített konszolidált pénzügyi kimutatások

9

Konszolidált pénzügyi helyzet kimutatás

Konszolidált eredménykimutatás

Konszolidált egyéb átfogó jövedelemkimutatás

Konszolidált kimutatás a saját tőke változásáról

Konszolidált cash flow kimutatás

Jegyzetek a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok szerint készített konszolidált pénzügyi kimutatásokhoz

16

III.

A PannErgy Csoport Üzleti és Vezetőségi jelentése

IV.

A Társaság nyilatkozata a 24/2008. (VIII.15.) PM rendelet 1. sz. mellékletének 2.4. és 3.4. pontja alapján

129

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

2

2020

PannErgy Nyrt.

Konszolidált pénzügyi kimutatások 2020.12.31.

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

3

2020

PannErgy Nyrt.

Konszolidált pénzügyi kimutatások 2020.12.31.

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

4

2020

PannErgy Nyrt.

Konszolidált pénzügyi kimutatások 2020.12.31.

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

5

2020

PannErgy Nyrt.

Konszolidált pénzügyi kimutatások 2020.12.31.

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

6

2020

PannErgy Nyrt.

Konszolidált pénzügyi kimutatások 2020.12.31.

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

7

2020

PannErgy Nyrt.

Konszolidált pénzügyi kimutatások 2020.12.31.

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

8

2020

PannErgy Nyrt.

Konszolidált pénzügyi kimutatások 2020.12.31.


PannErgy Nyrt. és leányvállalatai

IFRS standardok szerint készített

konszolidált pénzügyi kimutatások

2020. december 31.

Budapest, 2021. március 26.

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

9

2020

PannErgy Nyrt.

Konszolidált pénzügyi kimutatások 2020.12.31.

KONSZOLIDÁLT PÉNZÜGYI HELYZET KIMUTATÁS

Jegyzet
száma

2020.

dec. 31.

2019.

dec. 31.


eFt

eFt

Goodwill

15

678.409

518.487

Egyéb immateriális javak

15

1.790.116

1.918.449

Tárgyi eszközök

16

19.053.450

19.120.564

Befektetési célú ingatlanok

16

158.620

113.957

Értékesítési célú ingatlanok

16

2.756

Egyéb befektetett pénzügyi eszközök

17

574.639

72.949

Pénzügyi eszközök (koncessziós eszközök)

18

1.136.034

1.183.496

Halasztott adó követelés

33

239.982

242.892

Hosszú lejáratú követelések

19

2.293

5.318

Befektetett eszközök összesen

23.633.543

23.178.868

Készletek

21

29.076

27.651

Vevők

22

1.717.438

1.277.883

Egyéb követelések

23

416.826

144.569

Előre fizetett nyereségadók

33

10.470

Értékpapírok

24

259.763

24

Pénzeszközök

35

665.899

1.344.788

Forgóeszközök összesen

3.099.472

2.794.915

ESZKÖZÖK ÖSSZESEN

26.733.015

25.973.783

Jegyzett tőke

25

421.093

421.093

Tartalékok tárgyévi adózott eredmény
nélkül

27

12.273.796

11.387.761

Tárgyévi nettó eredmény

(a Társaság részvényeseire jutó)

34

236.277

728.336

Visszavásárolt saját részvények miatti
tartalék

26

-3.184.377

-2.355.278

Kisebbségi részesedés

28

32.036

Saját tőke összesen

9.746.789

10.213.948

Hosszú lejáratú hitelek, lízingek

29

10.453.562

7.878.536

Egyéb hosszú lejáratú, halasztott bevétel

29.4

3.986.938

4.030.962

Céltartalék

31

Hosszú lejáratú kötelezettségek összesen

14.440.500

11.909.498

Szállítók

36

814.682

900.737

Rövid lejáratú hitelek

30

106.829

710.244

Hosszú lejáratú hitelek éven belüli része

30

1.132.693

1.496.188

Egyéb hosszú lejáratú, halasztott bevétel

30.1

240.238

220.189

Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek

32

251.284

522.979

Rövid lejáratú kötelezettségek összesen

2.545.726

3.850.337

KÖTELEZETTSÉGEK ÉS SAJÁT TŐKE ÖSSZESEN

26.733.015

25.973.783

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

10

2020

PannErgy Nyrt.

Konszolidált pénzügyi kimutatások 2020.12.31.

KONSZOLIDÁLT EREDMÉNYKIMUTATÁS

Jegyzet
száma

2020.

2019.

eFt

eFt

Értékesítés árbevétele

6

5.922.505

5.647.921

Értékesítés költsége

8

-4.478.787

-4.192.794

Bruttó fedezet

1.443.718

1.455.127

Bruttó fedezet hányad %

24,4 %

25,8 %

Bruttó cash-flow

3.058.731

2.919.836

Bruttó cash-flow hányad %

51,6 %

51,7 %

Igazgatási és általános költségek

7

-500.596

-449.697

Egyéb bevételek

11

379.035

416.251

Egyéb ráfordítások

10

-246.692

-224.001

Működési eredmény

1.075.465

1.197.680

Működési eredmény hányad %

18,2 %

21,2 %

EBITDA

2.734.765

2.665.645

EBITDA hányad %

46,2 %

47,2 %

Pénzügyi műveletek eredménye

12-13

-813.452

-415.998

Adózás előtti eredmény

262.013

781.682

Nyereségadó

33

-25.293

-46.784

Tárgyévi nettó eredmény

236.720

734.898

ebből:
A Társaság részvényeire jutó tárgyévi nettó
eredmény

236.278

728.336

ebből: A kisebbségi (külső) tulajdonosok
részesedése a tárgyévi nettó eredményből

28

442

6.562

Egy törzsrészvényre jutó eredmény (Ft)

Alap

34

14,01

40,77

Higított

34

14,01

40,77

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

11

2020

PannErgy Nyrt.

Konszolidált pénzügyi kimutatások 2020.12.31.

KONSZOLIDÁLT EGYÉB ÁTFOGÓ JÖVEDELEMKIMUTATÁS

2020.

2019.

eFt

eFt

Tárgyévi nettó eredmény

236.720

734.898

Egyéb átfogó jövedelem

Külföldi leányvállalatok beszámolóinak forintosításából adódó árfolyamkülönbözet

Társult- és közös vezetésű vállalatok beszámolóinak forintosításából adódó árfolyamkülönbözet

Értékesíthető pénzügyi eszközök halasztott adóval
együtt

Cash flow fedezeti ügyletek halasztott adóval együtt

Részesedés a társult vállalkozások átfogó
jövedelméből

Időszaki egyéb átfogó jövedelem adóhatással együtt

Tárgyévi teljes egyéb átfogó jövedelem

236.720

734.898

ebből: A Társaság részvényeseire jutó teljes egyéb
átfogó jövedelem

236.278

728.336

ebből: A kisebbségi (külső) tulajdonosok részesedése a teljes egyéb átfogó jövedelemből

442

6.562

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

12

2020

PannErgy Nyrt.

Konszolidált pénzügyi kimutatások 2020.12.31.

KONSZOLIDÁLT KIMUTATÁS A SAJÁT TŐKE VÁLTOZÁSÁRÓL

Megnevezés

Jegyzett tőke

Tartalékok

Visszavásárolt
saját részvények

Külső tagok
részesedés

Saját
tőke

Egyenleg 2018.

december 31-én

421.093

11.423.409

-2.003.119

25.474

9.866.857

2019. évi eredmény

728.336

6.562

734.898

Külső tagok
részesedésének változása

Konszolidálásból eredő
árfolyamkülönbözet

23.833

23.833

Részvényopciós program

Visszavásárolt saját
részvények

-52.909

-435.515

-488.424

Saját részvény csökkenés,
értékelés

-6.572

83.356

76.784

Kisebbség által vásárolt
részvények ázsiója

Egyenleg 2019.
december 31-én

421.093

12.116.097

-2.355.278

32.036

10.213.948

2020. évi eredmény

236.278

442

236.720

Külső tagok
részesedésének változása

-32.478

-32.478

Konszolidálásból eredő
árfolyamkülönbözet

7.032

7.032

Részvényopciós program

Visszavásárolt saját
részvények

150.667

-829.100

-678.433

Saját részvény csökkenés,
értékelés

Kisebbség által vásárolt
részvények ázsiója

Egyenleg 2020.

december 31-én

421.093

12.510.074

-3.184.378

9.746.789

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

13

2020

PannErgy Nyrt.

Konszolidált pénzügyi kimutatások 2020.12.31.

KONSZOLIDÁLT CASH-FLOW KIMUTATÁS

Jegyzet
száma

2020.

2019.

Működésből származó pénzeszközök

eFt

eFt

Adózás előtti eredmény

262.013

781.682

Kiigazítások az adózás előtti eredmény és az üzleti
tevékenység pénzforgalma érdekében

Tárgyi eszközök, immateriális javak
értékcsökkenése

15-16.

1.616.086

1.467.002

Halasztott adó hatása

33

2.910

-13.704

Nyereségadó ráfordítás

33

-25.293

-46.784

Hitelek árfolyamvesztesége/nyeresége

14

452.945

193.617

Tárgyi eszközök, goodwill terven felüli leírása

10,16

43.214

963

Készletek értékvesztése és hiánya

10,21

Követelések értékvesztése

10,39

238

405

Céltartalék átsorolás hatása

31

-18.449

Ingatlanok valós érték változás

11,16

Fizetendő/kapott kamatok

12-13

284.507

273.382

Tárgyi eszközök értékesítésének eredménye

11

-444

71.073

Kisebbségi részesedések változása

28

-32.036

6.562

Változás a működő tőke elemekben

Készletek csökkenése/növekedése

21

-1.425

-27.651

Fizetett nyereségadó

23

Követelések csökkenése/növekedése

22,23

-712.050

496.265

Kötelezettségek csökkenése/növekedése

32,36

-357.750

-313.245

Előre fizetett nyereségadók csökkenése/
növekedése

23

-10.470

3.201

Kapott kamatok

12

807

-118

Fizetett kamatok

13

-285.314

-273.264

Működési tevékenységből származó/
felhasznált nettó pénzeszközök

1.237.938

2.600.937

Befektetésből származó pénzeszközök

Befektetések vásárlása nem nyilvános
társaságban

16

Meglévő befektetések növelése/ csökkenése

16

-159.922

Tárgyi eszközök és immateriális javak beszerzése

15-16

-1.461.797

-2.139.374

Pénzügyi eszközök (koncessziós eszközök)
növekedése

18

-27.250

Tárgyi eszközök és immateriális javak eladása

15-16

3.500

292.777

Egyéb hosszú és rövidlejáratú halasztott bevétel

29.4

-23.975

-9.827

Hosszú lejáratú követelések változása

19

3.025

93.777

Befektetési tevékenységből származó
pénzeszközök

-1.639.169

-1.789.897

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

14

2020

PannErgy Nyrt.

Konszolidált pénzügyi kimutatások 2020.12.31.

Jegyzet
száma

2020.

2019.

Pénzügyi tevékenység

Hosszú lejáratú hitelek csökkenése/felvétele

14,29

2.122.081

-567.606

Rövid lejáratú hitelek csökkenése/növekedése

30

-966.910

531.500

Konszolidálásból eredő különbözet

27

7.032

-23.833

Saját részvény mozgásai

26

-678.432

-441.612

Értékpapír-állomány csökkenése/növekedése

24

-761.429

-72.947

Pénzügyi tevékenységre felhasznált
pénzeszközök

-277.658

-574.498

Pénz és pénzegyenértékesek nettó
csökkenése/növekedése

-678.889

236.542

Pénz és pénzegyenértékesek január 1-én

1.344.788

1.108.246

Pénz és pénzegyenértékesek december 31-én

665.899

1.344.788

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

15

2020

PannErgy Nyrt.

Jegyzetek a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok szerint készített konszolidált pénzügyi kimutatásokhoz             2020.12.31

Tartalomjegyzék

4.3.

Az IFRS standardok 2020. január 1-jétől érvényes módosuló szabályainak, illetve új standardok bevezetésének hatása a pénzügyi kimutatásra

4.27.

Állami támogatások, kapcsolódó halasztott bevétel elszámolások

4.28.

Összehasonlító időszaki információk

4.29.

Szegmens jelentések

4.30.

Bruttó cash-flow és EBITDA definíció

5.

LÉNYEGES/KRITIKUS SZÁMVITELI FELTÉTELEZÉSEK ÉS BECSLÉSEK A SZÁMVITELI POLITIKA ALKALMAZÁSAKOR

5.1

Pénzügyi kimutatások fordulónapja utáni események

5.2

Lényeges hiba

5.3

Kritikus számviteli becslések és feltételezések

6.

ÉRTÉKESÍTÉS ÁRBEVÉTELE

6.1.

Az árbevétel megoszlása fő tevékenységenként

6.2.

Az árbevétel földrajzi megoszlása

6.3.

Az árbevétel tevékenységek-szolgáltatások szerinti részletezése

6.4.

Az árbevételhez kapcsolódó befektetett eszközök földrajzi szegmensenkénti megoszlása

6.5.

Az árbevétel koncentrációja, a főbb vevőkre vonatkozó információk

7.

IGAZGATÁSI ÉS ÁLTALÁNOS KÖLTSÉGEK (KÖZVETETT KÖLTSÉGEK)

8.

ÉRTÉKESÍTÉSI KÖLTSÉGEK (KÖZVETLEN KÖLTSÉGEK)

9.

LÉTSZÁM ÉS BÉRKÖLTSÉG ALAKULÁSA

10.

EGYÉB RÁFORDÍTÁSOK

11.

EGYÉB BEVÉTELEK

12.

PÉNZÜGYI MŰVELETEK BEVÉTELE

13.

PÉNZÜGYI MŰVELETEK RÁFORDÍTÁSAI

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

16

2020

PannErgy Nyrt.

Jegyzetek a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok szerint készített konszolidált pénzügyi kimutatásokhoz             2020.12.31

14.

PÉNZÜGYI MŰVELETEKHEZ KAPCSOLÓDÓ EGYÉB INFORMÁCIÓK

15.

IMMATERIÁLIS JAVAK

16.

TÁRGYI ESZKÖZÖK

16.1.

Nagy értékű tárgyi eszközök év végi értékelése

17.

EGYÉB BEFEKTETETT PÉNZÜGYI ESZKÖZÖK

18.

PÉNZÜGYI ESZKÖZÖK (KONCESSZIÓS ESZKÖZÖK)

19.

HOSSZÚ LEJÁRATÚ KÖVETELÉSEK

20.

LÍZINGKÖVETELÉSEK

21.

KÉSZLETEK

22.

VEVŐKÖVETELÉSEK

23.

EGYÉB KÖVETELÉSEK

24.

ÉRTÉKPAPÍROK

25.

JEGYZETT TŐKE

26.

VISSZAVÁSÁROLT SAJÁT RÉSZVÉNY

27.

TARTALÉKOK

28.

KISEBBSÉGI RÉSZESEDÉS

28.1.

A kisebbségi részesedéseket érintő egyéb tárgyévi mozgások

29.

HOSSZÚ LEJÁRATÚ KÖTELEZETTSÉGEK

29.1.

Hosszú lejáratú hitelek súlyozott átlagos kamatlába

29.2.

Hosszú lejáratú hitelek lejárati dátumai

29.3.

A hosszú lejáratú kötelezettségek között szereplő lízing kötelezettségek

29.4.

Egyéb hosszú lejáratú, halasztott bevétel

29.5.

A halasztott bevételhez kapcsolódó támogatások részletei

30.

RÖVID LEJÁRATÚ HITELEK

30.1

Egyéb hosszúlejáratú, halasztott bevétel éven belüli része

31.

CÉLTARTALÉKOK

32.

EGYÉB RÖVID LEJÁRATÚ KÖTELEZETTSÉGEK

33.

ADÓZÁS, NYERESÉGADÓ

33.1.

Tárgyévet érintő jövedelemadó

33.2.

Halasztott adó követelés

33.3.

Effektív nyereségadó levezetés

34.

AZ EGY RÉSZVÉNYRE JUTÓ NYERESÉG

35.

PÉNZESZKÖZÖK ÉS PÉNZ EGYENÉRTÉKESEK

36.

SZÁLLÍTÓK

37.

PÉNZÜGYI INSTRUMENTUMOK

38.

RÉSZVÉNY ALAPÚ JUTTATÁSOK

39.

ÉRTÉKVESZTÉSEK

40.

MÉRLEGEN KÍVÜLI KÖTELEZETTSÉGEK ÉS KÖTELEZETTSÉGVÁLLALÁSOK

40.1.

Szerződéses és beruházási kötelezettségek

40.3.

Egyéb függő kötelezettségek

41.

PÉNZÜGYI KOCKÁZATKEZELÉS

41.1.

Pénzügyi kockázati tényezők

41.2.

Piaci kockázat

41.3.

Hitelezési kockázat

41.4.

Likviditási kockázat

41.5.

A tőke kezelése

41.6.

Pénzügyi eszközök és pénzügyi kötelezettségek nettósítása

41.7.

Szabályozási kockázat

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

17

2020

PannErgy Nyrt.

Jegyzetek a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok szerint készített konszolidált pénzügyi kimutatásokhoz             2020.12.31

41.8.

Technológiai kockázat

41.9.

Járványkockázat

42.

RÉSZESEDÉSEK

42.1

A társaság konszolidációba bevont leányvállalatai

42.2

A befektetéseket, részesedéseket érintő tárgyévi mozgások

43.

SZEGMENS BESZÁMOLÓ

43.1

Működési szegmensek definiálása, beazonosítása

43.2.

Területi szegmensek

44.

45.

TRANZAKCIÓK KAPCSOLT FELEKKEL

45.1

A Társaság vezetésének tagjaival történt tranzakciók

45.2

Kapcsolt felekkel bonyolított tranzakciók

45.3

Kapcsolt feleknek adott kölcsönök

45.4.

Csoporton belüli, konszolidált / kiszűrt forgalmak és állományok alakulása

45.5.

A vezetőség kompenzációja

46.

A KONSZOLIDÁLT PÉNZÜGYI HELYZET KIMUTATÁS FORDULÓNAPJA UTÁNI ESEMÉNYEK

47.

A KÖZZÉTÉTELRE TÖRTÉNŐ ENGEDÉLYEZÉS NAPJA

1.

Vezetői összefoglaló

2.

A PannErgy Csoport 2020. évi eredménye, gazdálkodásának legfőbb mutatói

3.

A társaság bemutatása

3.1.

A PannErgy Csoport főtevékenysége

3.2.

Hatósági távhő értékesítési árak

3.3.

Hőértékesítés ipari és nem önkormányzati partnerek részére

3.4.

Ingatlanok hasznosítása

4.

A PannErgy 2020. évi fő céljainak teljesítése és kockázatok

4.1.

Győri Geotermikus Projekt (DD Energy Kft., Arrabona Koncessziós Kft.)

4.2.

Miskolci Geotermikus Projekt (Miskolci Geotermia Zrt., Kuala Kft.)

4.3.

Szentlőrinci geotermikus fűtő létesítmény (Szentlőrinci Geotermia Zrt.)

4.4.

Berekfürdői geotermikus metánhasznosító létesítmény (Berekfürdő Energia Kft.)

4.5.

Klímaváltozás

5.

A Fő tevékenység energetika áttekintése

6.

A PannErgy Csoport Leányvállalatai

6.1

A PannErgy Csoport leányvállalatai, részesedési, konszolidációs arányok

6.2.

A PannErgy konszolidációba bevont leányvállalatainak 2019. évi főbb adatai, az egyedi beszámolók alapján

7.

A Társaság tulajdonosi struktúrája, Vezetői állású személyei

7.1.

A Társaság tulajdonosi struktúrája, a részesedés és a szavazati arány mértéke

7.2.

A Társaságban 5% feletti tulajdonosai

7.3.

A Társaság saját tulajdonban lévő részvény mennyiségeinek alakulása tárgyévben

7.4.

A Társaság vezető állású személyei

8.

A PannErgy csoport stratégiája

9.

Környezetvédelem, klímavédelem

10.

Létszámra vonatkozó információk

11.

Osztalékfizetés, Saját részvény vásárlás

12.

A Társaság főbb kockázatai, ezekkel kapcsolatos bizonytalanságok

13.

Nyilvánosság

14.

A konszolidált pénzügyi helyzet kimutatás időszakában bekövetkezett főbb események

15.

A közzétételre történő engedélyezés napja

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

18

2020

PannErgy Nyrt.

Jegyzetek a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok szerint készített konszolidált pénzügyi kimutatásokhoz             2020.12.31

1.ÁLTALÁNOS HÁTTÉR ÉS A TEVÉKENYSÉG JELLEGE

A PannErgy Nyrt. (a továbbiakban PannErgy Nyrt., PannErgy vagy a Társaság) a Pannonplast Nyrt. jogutódjaként majdnem egy évszázados múlttal rendelkező Társaság. A Társaság 1991. május 31-én nyilvános részvénytársasággá alakult a gazdasági szervezetek átalakulásáról szóló 1989. évi XII. törvény előírásai szerint. A PannErgy 2007-ben azt a célt tűzte ki maga elé, hogy a régóta ismert magyar geotermikus források felhasználásával jelentős mennyiségű hő- és elektromos energiát állítson elő, értéket teremtve Magyarország lakossága és intézményi szereplői, továbbá a PannErgy részvényesei számára. Ennek a stratégiaváltásnak megfelelően a korábbi műanyagipari gyártás helyett 2007-től fő tevékenysége a megújuló-, azon belül a geotermikus energia hasznosítása. A PannErgy Nyrt. leányvállalatai 2020. december 31-i állapot szerint többek között Miskolcon, Győrben, Szentlőrincen és Berekfürdőn üzemeltetnek geotermikus forrásokat hasznosító projektet.

A leányvállalatok felsorolása a 42. jegyzetben található.

A Társaság székhelye Magyarországon, a 1117 Budapest, Budafoki út 56. címen található.

2.A BESZÁMOLÓ ÖSSZEÁLLÍTÁSÁNAK ALAPJA

A PannErgy Nyrt. és konszolidációba bevont leányvállalatai által alkotott PannErgy Csoport (a továbbiakban PannErgy Csoport vagy Csoport) konszolidált pénzügyi beszámolói az Európai Unió által befogadott Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardokkal (továbbiakban: „IFRS” vagy „EU IFRS”) összhangban kerültek összeállításra az előző évekhez hasonlóan 2020-ban is. A konszolidált pénzügyi kimutatásokat a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény az EU IFRS-ek szerint konszolidált beszámolóra vonatkozó előírásaival összhangban készítették el.

A konszolidált pénzügyi kimutatások a bekerülési érték elve alapján készültek, a pénzügyi instrumentumokat, bizonyos pénzügyi eszközöket, forrásokat, valamint értékesítésre tartott eszközöket kivéve, amelyek valós értéken szerepelnek a pénzügyi helyzet kimutatásban. A PannErgy Nyrt. a konszolidált pénzügyi kimutatásokat magyar forintban, ezer forintra kerekítette, a kivételek a kimutatásokban külön jelzésre kerülnek.

A PannErgy Csoport tagvállalatainak számviteli és egyéb nyilvántartásainak vezetése a mindenkor hatályos magyarországi törvényeknek és számviteli jogszabályoknak megfelelően történik. A PannErgy Csoport tagjai a magyar beszámolási előírások (2000. évi C. törvény a Számvitelről) szerint összeállított beszámolókat az IFRS-nek való megfelelés érdekében módosítják.

A PannErgy Nyrt. számára, mint az Európai Gazdasági Térség („EGT”) bármely szabályozott piacán jegyzett társaság 2017. január 1-től kötelező jelleggel elő van írva az EU IFRS-ek egyedi beszámolási célokra történő alkalmazása. Az előírás alapján a PannErgy Nyrt., mint anyavállalat az EU IFRS-ek szerint összeállított konszolidált beszámolója mellett az egyedi beszámolóját is IFRS-ek szerint állította össze 2020. december 31-i dátummal.

A PannErgy Csoport konszolidált pénzügyi kimutatásai a Csoport konszolidált pénzügyi helyzetét és tevékenységének, valamint pénzforgalmának eredményét, illetve a saját tőke változását mutatják be.

Az Európai Értékpapír-piaci Hatóság (ESMA) beszámolási célokra új Európai Egységes Elektronikus Formátumot (ESEF) vezetett be a 2020. január 1-től kezdődő pénzügyi évre. Ennek az új szabályozásnak köszönhetően jelentősen változik a pénzügyi beszámolás az Európai Unió által szabályozott tőzsdén jegyzett társaságok, így a PannErgy Nyrt. esetében is. A konszolidált jelentés új elkészítési formátuma az XHTML, amely lehetővé teszi az „inline” XBRL (iXBRL) használatát, melyben az IFRS szabályai szerint konszolidált adatokat rögzíteni kell.

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

19

2020

PannErgy Nyrt.

Jegyzetek a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok szerint készített konszolidált pénzügyi kimutatásokhoz             2020.12.31

A vonatkozó magyar jogszabályi környezet 2021. február 27-én megváltozott, a Magyar Kormány 1078/2021. (II. 27.) határozatával a szabályozott piacra bevezetett értékpapírokra vonatkozó éves pénzügyi jelentés egységes elektronikus beszámolási formátumban való közzétételének feltételes halasztásáról döntött, amely szerint Magyarország is él azzal a lehetőséggel, hogy az  éves pénzügyi jelentés egységes elektronikus beszámolási formátumban (ESEF) való elkészítésére vonatkozó előírásokat a 2021. január 1-jén kezdődő pénzügyi évekre alkalmazzák a kibocsátók.

Mivel az említett halasztási döntés időpontjában a PannErgy Nyrt. már befejezte a konszolidált pénzügyi kimutatás ESEF kompatibilissá tételére irányuló projektjét, úgy döntött, hogy a halasztástól függetlenül él azzal a lehetőséggel, hogy a 2020. évi konszolidált pénzügyi kimutatását iXBRL-eket tartalmazó XHTML formátumban is eljuttatja a szabályozó hatóságoknak.

3.A PANDÉMIA (COVID-19) HATÁSA A TÁRSASÁG BESZÁMOLÓJÁRA

A PannErgy Nyrt. az Európai Értékpapír-piaci Hatóság (ESMA) ajánlásainak megfelelően jár el a tárgyévben elterjedt COVID-19 vírus okozta világjárvány Társaságra, a pénzügyi kimutatásokra gyakorolt hatásainak bemutatására vonatkozóan. Ez alapján a Társaság nagy hangsúlyt fektet az üzleti folytonosság tervezésére, minden kritikus működési területen rendelkezik vészhelyzeti tervvel.  A Társaság készen áll arra, hogy szükség esetén alkalmazza vészhelyzeti tervét, ideértve az üzletmenet-folytonossági intézkedések meghozatalát és implementálását a társaságok működési folyamatosságának biztosítása érdekében, a jogszabályi kötelezettségeknek való megfeleléssel összhangban.

Az ESMA nyilvánosságra hozatalra vonatkozó ajánlásaival összhangban a Társaság, mint nyilvános értékpapír-piaci kibocsátó a piaci visszaélésről szóló rendeletek szerinti átláthatósági kötelezettségeikkel összhangban a lehető leghamarabb közzétesz minden olyan lényeges információt, amely a pandémia által okozott, a Társaság vagyoni, jövedelmi, pénzügyi helyzetére, működési tevékenységére és kilátásaira, terveire vonatkozik.

A Társaság biztosítja a piaci szereplők felé a COVID-19 vírus okozta világjárvány társaságra gyakorolt, legjobb becslés szerinti tényleges és lehetséges hatásaira vonatkozó információkat, az üzleti tevékenység, pénzügyi helyzet és gazdasági teljesítmény kvalitatív és mennyiségi értékelése alapján.

A PannErgy Nyrt. az ESMA ajánlásának megfelelve az alábbi információkat publikálja a 2020. évre vonatkozó konszolidált pénzügyi kimutatásában:

A COVID-19 vírus okozta világjárvány a Társaság 2020. évi konszolidált pénzügyi kimutatásában szereplő adatokat materiálisan nem befolyásolja. Ezt alátámasztja az a tény, hogy a tárgyidőszak egészére jellemző, világjárvány okozta bizonytalan és nehezített gazdasági és egyéb körülmények között a Társaság sikerrel vette a kihívásokat. Egyrészt a jelzett időszakban is magas üzembiztonsággal szolgáltatott a hőátvevő partnerek felé, másrészt az operatív működés egyik legfőbb mérőszámának tekintett EBITDA szintjét sikerült megőrizni, sőt terveit meghaladóan növelni az előző évi értékkel összehasonlítva.

A Társaság a COVID-19 vírus magyarországi megjelenése óta számos vészhelyzeti intézkedést léptetett életbe az aktuális információk alapján, az üzletmenet-folytonosság érdekében. Az aktuális járványfejlemények monitoringja mellett intézkedési terveket készít és aktualizál az esetleges újabb kedvezőtlen fejleményekre reagálva. Ennek is köszönhetően sikerült mind a fűtési szezonban, mind a fűtési szezonon kívül elkerülni a pandémia helyzet negatív hatásait.

A Társaság főtevékenysége, a geotermikus hőtermelés és hőértékesítés árbevételtermelő képessége az alábbi szempontok mentén kitett a COVID-19 negatív hatásainak:

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

20

2020

PannErgy Nyrt.

Jegyzetek a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok szerint készített konszolidált pénzügyi kimutatásokhoz             2020.12.31

A Társaság kis számú vevő partner felé végez értékesítési tevékenységeit. Közvetlen partnerei távhőszolgáltatók, illetve ipari termelő társaságok. A tárgyidőszakban nem történt olyan esemény a hőátvevő partnereknél, amely a COVID-19 járvány miatt a 2020. évi árbevétel szint materiális csökkenését eredményezte volna.

A Társaság legnagyobb ipari hőátvevő partnere, az Audi Hungaria Zrt. 2020. március 17-én bejelentette, hogy 2020. március 23-tól ideiglenesen leállítja győri termelését, ez azonban nem okozott számottevő árbevétel kiesést. Egyrészt ez a leállás javarészt a fűtési szezonon kívüli időszakot érintette, másrészt a hőátvevő partner hőigényét elsődlegesen az időjárás határozza meg, mivel a hőenergiát jellemzően a csarnokok, kiszolgáló létesítmények - leállás alatt is folyamatos - fűtésére használják fel és kisebb mértékben technológiai hőhasznosításra. Ezen túlmenően az Audi számára fenntartott kapacitások a győri távhőrendszerben hasznosíthatók a rendszer speciális technikai kialakításának köszönhetően. A győri távhőrendszerben folyamatosan magasabb hőigény jelentkezik, a betáplált geotermia részaránya ezidáig a távhőrendszer hőkeresletének felét sem éri el.

A Társaság további meghatározó, biztos háttérrel rendelkező partnerei a MIHŐ Miskolci Hőszolgáltató Kft. (miskolci városi távhőszolgáltató) és GYŐR-SZOL Zrt. (győri városi távhőszolgáltató). Ezek a jelentős partnerek a Társaság előzetes várakozásainak megfelelően a COVID-19 vírus okozta világjárvány hatásaira kevésbé érzékenyek, a feléjük történt hőszállításból eredő árbevétel szintjét a pandémia nem befolyásolta negatívan a tárgyidőszakban, sőt a járvány következtében elterjedt, általánossá vált otthoni munkavégzés stabilizálja a háztartások energiaigényét.

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

21

2020

PannErgy Nyrt.

Jegyzetek a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok szerint készített konszolidált pénzügyi kimutatásokhoz             2020.12.31

4.A SZÁMVITELI POLITIKA LÉNYEGES ELEMEINEK ÖSSZEFOGLALÁSA

4.1.Általános ismertetés

A konszolidált pénzügyi kimutatások összeállítása során alkalmazott legfontosabb számviteli politikák az alábbiakban kerülnek bemutatásra. A PannErgy Csoport az itt bemutatott és részletezett számviteli elveket valamennyi bemutatott üzleti évre vonatkozóan következetesen alkalmazta, a korábbi üzleti évekhez képest a számviteli elvekben történt módosítások, eltérések külön jelzésre kerülnek.

4.2.A konszolidálás alapja

A konszolidált pénzügyi kimutatások magában foglalják a PannErgy Csoport összes többségi tulajdonú leányvállalatának eszközeit, forrásait, bevételeit és ráfordításait. A tagvállalatok közötti ügyletek és elszámolási egyenlegek a konszolidáció révén kiszűrődnek.

A konszolidált leányvállalatok nettó eszközeiben lévő kisebbségi (külső) részesedések (kivéve a goodwillt) elkülönülten jelennek meg a PannErgy Csoport saját tőkéjén belül. A kisebbségi részesedések ezeknek a részesedéseknek az értékét tartalmazzák a bekerülés, az eredeti üzleti kombináció időpontjában, valamint a kisebbségi részesedés mértékében bekövetkezett változások értékét a bekerülés után. A leányvállalatban lévő kisebbségi részesedést meghaladó, a kisebbségi részesedéshez kapcsolható veszteségek elszámolása a Csoport részesedése terhére történik, kivételt képez, ha a kisebbségi (külső) tulajdonosnak kötelezettsége és lehetősége van további befektetéseket végrehajtani a veszteségek fedezésére.

4.3.Az IFRS standardok 2020. január 1-jétől érvényes módosuló szabályainak, illetve új standardok bevezetésének hatása a pénzügyi kimutatásra

A jelen beszámolási időszaktól hatályba lépő, az IASB által közzétett és az EU által elfogadott új és módosított standardok és értelmezések:


A Konceptuális keretelvekre vonatkozó hivatkozások módosításai az IFRS standardokban – az EU által elfogadva 2019. november 29-én (hatályba lép 2020. január 1-jével, illetve az azt követően kezdődő beszámolási időszakokban)


IAS 1 “Pénzügyi kimutatások prezentálása” és IAS 8 “Számviteli politikák, a számviteli becslések változásai és hibák” standardok módosításai – A lényegesség definíciója – az EU által elfogadva 2019. november 29-én (hatályba lép 2020. január 1-ével, illetve az azt követően kezdődő beszámolási időszakokban),


IFRS 9 „Pénzügyi instrumentumok”, IAS 39 “Pénzügyi instrumentumok: megjelenítés és értékelés” és IFRS 7 “Pénzügyi instrumentumok: közzétételek” standardok módosításai - kamatláb benchmark reform - az EU által elfogadva 2020. január 15-én (hatályba lép a 2020. január 1-jével vagy azt követően kezdődő beszámolási időszakokban),


IFRS 16 „Lízingek” standard módosításai – Koronavírussal kapcsolatos bérleti koncessziók az EU által elfogadva 2020. október 9-én (hatályba lép 2020. június 1-jével, illetve az azt követően kezdődő beszámolási időszakokban).


IFRS 3 “Üzleti kombinációk” standard módosítása- az EU által elfogadva 2020. április 21-én (hatályba lép 2020. január 1-ével, illetve az azt követően kezdődő beszámolási időszakban).


PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

22

2020

PannErgy Nyrt.

Jegyzetek a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok szerint készített konszolidált pénzügyi kimutatásokhoz             2020.12.31

A Társaság úgy véli, hogy jelen standardok elfogadása és a meglévő standardok módosítása nem lesz jelentős hatással a Társaság pénzügyi kimutatásaira.


Az IASB által kibocsátott és az EU által elfogadott, de még nem hatályos új és módosított standardok és értelmezések:


IFRS 4 „Biztosítási szerződések” standard módosításai IFRS 9 halasztással - az EU által elfogadva 2020. december 15-től (hatályba lép a 2021. január 1-jével, illetve az azt követően kezdődő beszámolási időszakokban).


Az IASB által kibocsátott és az EU által nem elfogadott standardok és értelmezések:


Az EU által elfogadott IFRS-ek jelenleg nem különböznek jelentősen a Nemzetközi Számviteli Standard Testület (IASB) által elfogadott rendeletektől, kivéve az alábbi új standardokat, a meglévő standardok módosításait és új értelmezéseket, amelyeket az EU-ban még nem fogadtak be a pénzügyi kimutatások közzétételének napjával:


IFRS 17 “Biztosítási szerződések” standard, beleértve az IFRS 17 standard módosításait (hatályba lép a 2023. január 1-jével, illetve az azt követően kezdődő beszámolási időszakokban),


IFRS 3 “Üzleti kombinációk”; IAS 16 “Ingatlanok, gépek és berendezések”; IAS 37 “Céltartalékok, függő kötelezettségek és függő követelések” standardok módosításai – Éves fejlesztések (hatályba lép 2022. január 1-jével, illetve az azt követően kezdődő beszámolási időszakokban),


IAS 1 „Pénzügyi kimutatások prezentálása” standard módosításai – A rövid és hosszú lejáratú kötelezettségek osztályozása (hatályba lép a 2023. január 1-jével, illetve az azt követően kezdődő beszámolási időszakokban),


IFRS 9, IAS 39, IFRS 7, IFRS 4 és IFRS 16 standardok módosításai – kamatláb benchmark reform – 2. fázis (hatályba lép a 2021. január 1-jével, illetve az azt követően kezdődő beszámolási időszakokban),


IFRS 10 ”Konszolidált pénzügyi kimutatások” és IAS 28 “Társult vállalkozásokban és közös vállalkozásokban lévő befektetések” standardok módosításai – Eszközök eladása, illetve átadása a befektető és annak társult vagy közös vezetésű vállalkozása között (a hatálybalépés időpontját bizonytalan időre elhalasztották, amíg a kutatási projekt konklúzióra jut a tőkemódszerrel kapcsolatban),


Ezek a módosítások nem befolyásolnák számottevően a Társaság pénzügyi kimutatásait.



PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

23

2020

PannErgy Nyrt.

Jegyzetek a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok szerint készített konszolidált pénzügyi kimutatásokhoz             2020.12.31

4.4.Funkcionális pénznem

A funkcionális pénznem az IAS 21 „Átváltási árfolyamok változásainak hatásai” standard szerinti pénznem, amely annak az elsődleges gazdasági környezetnek a pénzneme, amelyben a gazdálkodó működik, és amely eltérhet a prezentálás pénznemétől.

A Társaság funkcionális pénzneme a magyar forint, ami az elsődleges működési környezet pénzneme. A Társaság nem folytat gazdasági tevékenységet olyan környezetben, ami alapján indokolt lenne a magyar forinttól eltérő funkcionális pénznem használata. Ennek megfelelően az átváltási árfolyamok változásának hatása a konszolidált pénzügyi kimutatásokban nem kerül kifejtésre.

4.5.Külföldi pénznemek átváltása, deviza tranzakciók és egyenlegek

A devizaműveletek a tranzakció, illetve átértékelés esetén az értékelés napján érvényes árfolyamon kerülnek átszámításra magyar forintra. Az ilyen tranzakciók rendezéséből származó, illetve a devizában nyilvántartott pénzügyi eszközök és kötelezettségek év végén esedékes átértékeléséből adódó árfolyamnyereségek és veszteségek az eredménykimutatásban kerülnek megjelenítésre. Az árfolyamnyereségek és veszteségek az eredménykimutatás „Pénzügyi tevékenység bevétele” vagy „Pénzügyi tevékenység ráfordítása” sorában kerülnek bemutatásra.

A Társaság a devizatételeket MNB árfolyamon váltja át és azon is értékeli az időszak végén.

4.6.Valós értékelés

Valós értékelést a „Held to collect” jellegű pénzügyi eszközök esetében alkalmaz a Társaság. A valós érték megállapításához az alábbi hierarchiát kell alkalmazni:

level 1: szabályozott piacon jegyzett árfolyam,

level 2: számított árfolyam lényegében szabályozott piacon elérhető input adatok alapján,

level 3: számított árfolyam jelentős szabályozott piacon nem elérhető input adatok felhasználásával

A Társaság konszolidált pénzügyi kimutatásaiban csak „level 1” jellegű értékpapírt szerepeltet.

A Társaság a valós érték változását az egyéb átfogó jövedelemben mutatja ki, pénzügyi eszközöknél a pénzügyi ráfordítások/bevételek között, az értékesítési célú befektetett eszközöknél az egyéb ráfordítások/bevételek között.

4.7.Immateriális javak

A pénzügyi beszámolás koncepcionális keretelvei szerinti eszköz fogalom, illetve az IAS 38 „Immateriális javak” standard alapján a Társaság immateriális eszközként mutatja ki azokat a múltbeli események eredményeképpen a Társaság ellenőrzése alatt álló erőforrásokat, amelyek révén a Társaság várhatóan jövőbeni gazdasági haszonra tesz szert, továbbá a bekerülési értékük megbízhatóan mérhető, azonosítható forrásból származnak (szerződéses vagy egyéb jogon alapul, vagy elkülöníthető), és fizikai megjelenését tekintve nem létező, nem monetáris eszközök.

Az immateriális javakat a konszolidált pénzügyi kimutatásban bekerülési értéken tartja nyilván a PannErgy Csoport (a goodwill kivételével), mivel ezeknek az eszközöknek a speciális jellege miatt az aktív piac nem értelmezhető. Ez a bekerülési érték kerül csökkentésre a halmozott, hasznos élettartamnak megfelelően elszámolt amortizációval és esetleges értékvesztéssel.

A Társaságnál az immateriális javak között a működéshez használt szoftverek, valamint a geotermikus tevékenységhez kapcsolódó vagyoni értékű jogok, know-how-k találhatók.

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

24

2020

PannErgy Nyrt.

Jegyzetek a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok szerint készített konszolidált pénzügyi kimutatásokhoz             2020.12.31

A szoftverek alapvetően külső, harmadik fél által fejlesztett szoftverek, a Társaság saját szoftverfejlesztési tevékenységet nem folytat.

A vásárolt számítógépes szoftverek a beszerzéshez és üzembe helyezéshez kapcsolódó költségek alapján számított bekerülési értéken kerülnek aktiválásra. A bekerülési érték 3-5 éves becsült hasznos élettartam alatt kerül leírásra, a szoftver jellegének megfelelően.

A védjegyek, licencek, vásárolt vagy saját előállítású know-how-k határozott hasznos élettartammal rendelkeznek és halmozott amortizációval csökkentett bekerülési értéken kerülnek kimutatásra. A védjegyek és licencek bekerülési értéke lineáris módszerrel kerül amortizálásra 15-25 éves becsült hasznos élettartam alatt.

A Társaságnál előfordulhat, hogy egy adott immateriális eszköz a hasznos élettartam végén nulla értéken szerepel a Társaság kimutatásaiban és kivezetésre kellene kerüljön, ugyanakkor a hasznos élettartam becslés alapfelvetéseiben bekövetkezett változások miatt továbbra is használja a Társaság. Ennek az elkerülésére a hasznos élettartam és értékcsökkenés újrabecslését végzi el a Társaság évente, minden fordulónapon. Az újrabecslést követő esetleges hasznos élettartam módosításkor a fordulónapig elszámolt amortizáció és az újrakalkulált hasznos élettartamnak megfelelő amortizáció közötti különbözet az eredményben vagy tőkében kerül elszámolásra, annak függvényében, hogy az újrabecslés hatása tárgyidőszakot vagy azt megelőző értékcsökkenést érint.

Ez a hasznos élettartam újrabecslés nem vonatkozik a 100 ezer forint alatti bekerülési értékkel rendelkező immateriális eszköz beszerzésekre, az ilyen összeghatár alatti beszerzéseket a Társaság nem tekinti materiálisnak, ezen összeghatár alatti beszerzések nem kerülnek aktiválásra. Az ilyen beszerzések értéke értékcsökkenésként jelenik meg a tárgyévi eredménykimutatásban, asset management szempontokat figyelembevéve külön nyilvántartást vezet róluk a Társaság.

4.8.Nem pénzügyi eszközök értékvesztése

A határozatlan hasznos élettartamú vagy a használatra még nem alkalmas immateriális eszközökre a Társaság nem számol el amortizációt, de azokat értékvesztés szempontjából évente felülvizsgálja.

Azok az eszközök, amelyekre a Társaság amortizációt számolt el, szintén felülvizsgálatra kerülnek értékvesztés szempontjából minden olyan esetben, amikor az események vagy a megváltozott körülmények azt jelzik, hogy lehetséges, hogy a könyv szerinti érték nem teljesen fog megtérülni.

Amennyiben a Társaság olyan jeleket tapasztal, amely alapján esély mutatkozik arra, hogy a tárgyi eszközök és immateriális javak realizálható értéke a könyv szerinti érték alá kerülhet, akkor értékvesztés felülvizsgálatra kerül sor. Amennyiben a realizálható érték a könyv szerinti érték alá kerül, a bekerülési értéken kezelt eszközök vonatkozásában értékvesztést kell az eredmény terhére elszámolni. A realizálható érték az eszköz használati értéke és piaci értéke közül a magasabb. A piaci érték az az összeg, amely független felek közötti tranzakció során az eszközért megkapható, míg a használati érték az eszköz folyamatos használatból és hasznos élettartamának végén történő értékesítésből származó cash flow-k nettó jelenértéke.

A PannErgy Csoport geotermikus projektjeihez kapcsolódó egyedileg nem, csak geotermikus rendszer szintén értelmezhető eszközeinek az IAS 36 standard fogalmi meghatározása között szereplő aktív piaca nincsen, így piaci érték hiányában a realizálható érték ezeknél az eszközöknél az eszközök folyamatos használatból eredő, a pénztermelő egységnél keletkező jövőbeni cash flow-k nettó jelenértéke.

A realizálható érték meghatározása – mivel az eszközönként egyedileg nem lehetséges - pénztermelő egységenként történik. A PannErgy Csoport minden fordulónapon megvizsgálja, hogy a korábban elszámolt értékvesztés okai fennállnak-e még. A korábban elszámolt értékvesztés visszaírására csak akkor van lehetőség, ha az utolsó értékvesztés megállapítása során figyelembe vett körülményekben

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

25

2020

PannErgy Nyrt.

Jegyzetek a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok szerint készített konszolidált pénzügyi kimutatásokhoz             2020.12.31

változás következett be. Az értékvesztés visszaírására csak olyan szintig van lehetőség, hogy az eszköz könyv szerinti értéke nem haladhatja meg annak megtérülési értékét, vagy az eszköz értékcsökkenéssel csökkentett könyv szerinti értékét, ami akkor lett volna, ha az értékvesztés elszámolására nem kerül sor.

4.9.Kutatás Fejlesztés elszámolása

A saját előállítású immateriális eszközök megjelenítésének vizsgálata során a Társaság az eszköz előállításának folyamatát felosztja kutatási és fejlesztési szakaszra. Amennyiben az immateriális eszköz saját előállítására irányuló projekten belül a Társaság nem tudja a kutatási szakaszt megkülönböztetni a fejlesztési szakasztól, a projekthez kapcsolódó ráfordítást úgy kezeli, mintha az kizárólag a kutatási szakaszban keletkezett volna. A kutatásból (vagy egy belső projekt kutatási szakaszából) származó immateriális eszközt nem lehet kimutatni, így a kutatáshoz felmerülő ráfordítást a Társaság annak felmerülésekor ráfordításként számolja el.

A fejlesztésből vagy belső projekt fejlesztési szakaszából származó immateriális eszközt a Társaság a befektetett eszközök között mutatja ki, amennyiben bizonyítani tudja a következőket:

az immateriális eszköz előállításának olyan műszaki kivitelezhetőségét, hogy az felhasználásra vagy értékesítésre alkalmas lesz;

az egység szándékát az immateriális eszköz befejezésére, és felhasználására vagy értékesítésére;

az egység képességét az immateriális eszköz felhasználására vagy értékesítésére;

azt, hogy hogyan fog az immateriális eszköz jövőbeni gazdasági hasznokat keletkeztetni;

egyebek mellett, az egységnek bizonyítania kell az immateriális eszközből származó terméknek, vagy magának az immateriális eszköz piacának a létezését, vagy amennyiben az belsőleg kerül felhasználásra, az immateriális eszköz hasznosságát;

megfelelő műszaki, pénzügyi és egyéb források elérhetőségét a fejlesztés befejezéséhez, és az immateriális eszköz felhasználásához vagy értékesítéséhez;

az egység képességét az immateriális eszköz fejlesztése során az eszköznek tulajdonítható ráfordítás megbízható mérésére.


PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

26

2020

PannErgy Nyrt.

Jegyzetek a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok szerint készített konszolidált pénzügyi kimutatásokhoz             2020.12.31

4.10.Ingatlanok, gépek és berendezések

A PannErgy Csoport konszolidált pénzügyi kimutatásban ingatlanként a geotermikus hőtermeléshez és hő értékesítéshez kapcsolódó épület jellegű tárgyi eszközök (hőközpontok, hőfogyasztó csatlakozási pont funkciójú épületek), valamint egyéb építmény jelleggel geotermikus távvezeték rendszerek, illetve termelő- és visszasajtoló termálkutak szerepelnek. Ezen túlmenően a Társaság a főtevékenységhez nem kapcsolódó, befektetési célú eszközként nyilvántartott ipari ingatlanokkal is rendelkezik.

A Társaság a tárgyi eszközök minősítése kapcsán élesen elkülöníti az értékesítésre szánt, tartott befektetett eszközöket, a befektetési célú ingatlanokat és az ezeknek a speciális minősítési kategóriáknak nem megfelelő, IAS 16 alá tartozó ingatlanokat, gépeket, berendezéseket.

4.10.1Befektetési célú ingatlanok

Az IAS 40 „Befektetési célú ingatlanok” standard alapján ingatlanoknak számítanak a telkek, épületek (épületrészek), építmények. A Társaság befektetési célú ingatlanként kezel és tart nyilván minden olyan ingatlant, amelyet bérbeadás céljából vagy értéknövekedésre spekulálva tartanak és amelyet nem áruk/szolgáltatások előállításával vagy nyújtásával kapcsolatos felhasználásra vagy igazgatási célokra, illetve a szokásos üzletmenet keretében történő értékesítés céljaira tartanak.

4.10.2Értékesítésre tartott befektetett eszközök

A Társaság abban az esetben minősít egy befektetett eszközt értékesítésre tartottnak, amennyiben az eszköz könyv szerinti értéke annak értékesítése során fog megtérülni, nem pedig folyamatos használata során. Az eszköznek az IFRS 5 standard előírásaival összhangban olyan állapotban kell lennie, amely alapján kijelenthető, hogy készen áll az értékesítésre, illetve az értékesítés valószínűségének nagynak kell lennie. A Társaság az értékesítés valószínűségét nagynak minősíti, és ezáltal értékesítési célú eszközként történő nyilvántartás alapfeltételének tekinti:

ha a Társaság legfőbb szerve, vezetősége igazoltan elkötelezett az értékesítés terve mellett, és az elkötelezettség alapján igazolt a konkrét vevő megtalálására vonatkozó terv;

ha a Társaság a dokumentált elköteleződést követően aktív marketing tevékenységet folytat reális, az eszköz értékével összhangban lévő áron, a minél rövidebb időtávon és minél kedvezőbb feltételekkel történő értékesítés céljából;

ha nem valószínű, hogy az értékesítési terven jelentős változtatásokat hajtanak végre, vagy annak visszavonására valószínűleg nem kerül sor;

ha az értékesítés a tervek alapján a minősítés időpontját követő egy éven belül várható. Bizonyos esetekben előfordulhat, hogy az értékesítés egy évnél hosszabb időszakra kerül kiterjesztésre. Ilyen eset, amikor a Társaság ellenőrzési körén kívül eső események vagy körülmények késedelmet okoznak az értékesítés befejezésében és elegendő bizonyíték áll rendelkezésre arra vonatkozóan, hogy a gazdálkodó egység továbbra is elkötelezett az eszköz eladásának terve mellett.


A Társaság abban az esetben, ha a fentiek alapján értékesítésre tartott, értékesítési célú befektetési eszközzé minősít egy eszközt, az átminősítés pillanatával leállítja az eszköz értékcsökkenését, a minősítéskori értékelés alapján az értékesítési költségekkel csökkentett valós értéken történik az átértékelés, ez az elv a későbbi értékelésekre is vonatkozik.


A Társaság az értékesítésre tartottnak minősített befektetett eszközöket a többi eszköztől elkülönítetten mutatja be az IFRS-ek szerint összeállított pénzügyi kimutatásaiban. Az átminősítéshez, későbbi értékelésekhez kapcsolódó, az egyéb átfogó jövedelemmel szemben elszámolt halmozott bevételek vagy ráfordítások összegét elkülönítetten mutatja be a Társaság.

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

27

2020

PannErgy Nyrt.

Jegyzetek a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok szerint készített konszolidált pénzügyi kimutatásokhoz             2020.12.31



4.10.3.Az IAS 16 Ingatlanok, gépek és berendezések alá tartozó tárgyi eszközök

A Társaság az IAS 16 „Ingatlanok, gépek és berendezések” standard előírásaival összhangban kezel minden olyan tartós eszközt, amely nem tartozik a befektetési célú ingatlanok, vagy az értékesítésre tartott befektetett eszközök kategóriába. Ezek olyan tartós (több, mint egy üzleti perióduson át használt) tárgyiasult eszközök, amelyek a múltbeli események eredményeképpen a Társaság ellenőrzése alatt álló erőforrások, amelyek révén a Társaság várhatóan jövőbeni gazdasági haszonra tesz szert, a bekerülési értékük megbízhatóan mérhető, és amelyeket a termelés vagy szolgáltatás nyújtása érdekében, vagy adminisztratív célokra használ a Társaság.

Az ingatlanok, gépek és berendezések az értékcsökkenéssel csökkentett eredeti bekerülési értéken kerülnek kimutatásra. A tárgyi eszközök bekerülési értéke az előállítás, bekerülés módjától függ. Egyedi beszerzés esetén a beszerzési költség a bekerülési érték, üzleti kombináció során történő akvizíció esetén a valós érték, saját előállítású eszköznél a fejlesztési szakaszban felmerült ráfordítások.

Az eredeti bekerülési érték a tételek megszerzéséhez közvetlenül kapcsolódó költségeket foglalja magában. A kezdeti aktiválás után a későbbi költségek csak akkor kerülnek az eszköz könyv szerinti értékét növelő vagy külön eszközként megjelenítésre, ha a Társaság valószínűleg részesül a tételből származó jövőbeni gazdasági hasznokból és a tétel költsége megbízhatóan mérhető. Az eszközök kicserélt komponenseinek könyv szerinti értéke kivezetésre kerül. A tárgyi eszköz üzembe helyezése után felmerült költségeket, mint például a javítási és karbantartási költségeket az eredmény terhére számolja el a Társaság, abban az időszakban, amelyikben felmerültek.

A bekerülési érték modell segítségével értékelt tárgyi eszközöknél a bekerülési érték és a hasznos élettartam alapján megállapításra kerül az értékcsökkenés és a maradványérték, ez alapján maradványértékkel csökkentett bekerülési érték értékcsökkenése történik a hasznos élettartam alatt, amely a tárgyévi IFRS-ek szerint összeállított eredménykimutatásban kerül kimutatásra. A Társaság maradványértékként veszi figyelembe azt az összeget, amelyet az eszköz hasznos élettartamának a végén, a várható elidegenítési költségek levonása után várhatóan realizál.

Minden tárgyi eszköz esetén a maradványérték és a hasznos élettartam (ezáltal az alkalmazott értékcsökkenési kulcs) évenkénti felülvizsgálata, szükség esetén újrabecslése szükséges.

A Társaságnál előfordulhat, hogy egy adott tárgyi eszköz a hasznos élettartam végén nulla értéken szerepel a Társaság kimutatásaiban és kivezetésre kellene kerüljön, ugyanakkor a hasznos élettartam becslés alapfelvetéseiben bekövetkezett változások miatt továbbra is használja a Társaság. Ennek az elkerülésére a hasznos élettartam és értékcsökkenés újrabecslését végzi el a Társaság évente, minden fordulónapon. Az újrabecslést követő esetleges hasznos élettartam módosításkor a fordulónapig elszámolt értékcsökkenés és az újrakalkulált hasznos élettartamnak megfelelő értékcsökkenés közötti különbözet az eredményben vagy tőkében kerül elszámolásra, annak függvényében, hogy az újrabecslés hatása tárgyidőszakot vagy azt megelőző értékcsökkenést érint.

Ez a hasznos élettartam újrabecslés nem vonatkozik a 100 ezer forint alatti bekerülési értékkel rendelkező immateriális eszköz beszerzésekre, az ilyen összeghatár alatti beszerzéseket a Társaság nem tekinti materiálisnak, ezen összeghatár alatti beszerzések nem kerülnek aktiválásra. Az ilyen beszerzések értéke értékcsökkenésként jelenik meg a tárgyévi eredménykimutatásban, asset management szempontokat figyelembevéve külön nyilvántartást vezet róluk a Társaság.

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

28

2020

PannErgy Nyrt.

Jegyzetek a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok szerint készített konszolidált pénzügyi kimutatásokhoz             2020.12.31

A PannErgy Csoport a telkekre értékcsökkenést nem számol el. A Társaság az ingatlanok, gépek és berendezések értékcsökkenését lineáris módszerrel számítja ki, melynek során az eszközök bekerülési értékét vagy átértékelt összegeit az alábbi becsült hasznos élettartamok alatt a maradványértékig csökkenti:

Ingatlanok

20 – 50 év

Termelő gépek

3 - 25 év

Egyéb berendezések

2 – 8 év

Járművek

5 év

Egy eszköz könyv szerinti értéke azonnal leírásra kerül a megtérülő értékre, ha a könyv szerinti értéke meghaladja a becsült megtérülő értékét.

A pénzügyi lízing keretében beszerzett tárgyi eszközöket a saját tulajdonú tárgyi eszközökkel azonos módon a várható hasznos élettartam alatt értékcsökkenti a Társaság, de csak abban az esetben, ha ésszerű bizonyosság van a tulajdonjog átszállására a futamidő végén.

Az eszközök értékesítésekor keletkező nyereség vagy veszteség, amely a könyv szerinti érték és az értékesítési ár figyelembevételével kerül megállapításra, az egyéb ráfordítások és bevételek között kerül elszámolásra.

A határozatlan hasznos élettartamú vagy a használatra még nem alkalmas tárgyi eszközökre a Társaság nem számol el amortizációt, de azokat értékvesztés szempontjából évente felülvizsgálja. Azok a tárgyi eszközök, amelyekre a Társaság értékcsökkenést számolt el, szintén felülvizsgálatra kerülnek értékvesztés szempontjából minden olyan esetben, amikor az események vagy a megváltozott körülmények azt jelzik, hogy a könyv szerinti érték teljes megtérülése nem biztos, hogy bekövetkezik. Amennyiben a megtérülő érték a könyv szerinti érték alá kerül, a bekerülési értéken kezelt eszközök vonatkozásában értékvesztést kell az eredmény terhére elszámolni. A megtérülő érték az eszköz használati értéke és értékesítési költségekkel csökkentett valós értéke közül a magasabb. Az értékesítési költségekkel csökkentett valós érték az az összeg, amely független felek közötti tranzakció során az eszközért megkapható, csökkentve az elidegenítés költségeivel, míg a használati érték az eszköz folyamatos használatából és hasznos élettartamának végén történő értékesítésből származó cash flow-k nettó jelenértéke. A megtérülő érték meghatározása eszközönként egyedileg, illetve amennyiben ez nem lehetséges, pénztermelő egységenként történik.

A Társaság a konszolidált pénzügyi helyzet kimutatás fordulónapján megvizsgálja, hogy a korábban elszámolt értékvesztés okai fennállnak-e még. Az értékvesztés visszaírására csak akkor van lehetőség, ha az utolsó értékvesztés megállapítása során figyelembe vett körülményekben változás következett be. Az értékvesztés visszaírására csak olyan szintig van lehetőség, hogy az eszköz könyv szerinti értéke nem haladhatja meg annak megtérülő értékét, vagy – amennyiben ez kisebb – az eszköz értékcsökkenéssel csökkentett könyv szerinti értékét, ami akkor lett volna, ha az értékvesztés elszámolására nem kerül sor.

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

29

2020

PannErgy Nyrt.

Jegyzetek a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok szerint készített konszolidált pénzügyi kimutatásokhoz             2020.12.31

4.10.4.Beruházások, geotermikus projektek

A beszámolóban a tárgyi eszközök értéke tartalmazza a beruházások értékét is, ezek a folyamatban lévő geotermikus energetikai és egyéb jellegű tárgyi eszköz beruházások aktuális bekerülési értékei, az értékcsökkenés elszámolása a beruházás üzembehelyezését követően történik.

A geotermikus projektek megvalósítása során tipikusan egy előkészítő, tervezési-engedélyeztetési szakaszt követően egy termelő kút, egy a kitermelt geotermikus fluidum földrétegbe történő visszajuttatását szolgáló visszasajtoló kút, egy hőcserélőt és az egész rendszerre vonatkozó irányítástechnikát tartalmazó hőközpont, a fogyasztói csatlakozási, hőátadási pontok, valamint a komplett geotermikus rendszer fent felsorolt elemeit összekötő távvezeték rendszer kerül kialakításra.

Az IAS 11 „Beruházási szerződések” standard előírásait figyelembe veszi a PannErgy Csoport a több beszámolási időszakot érintő projekteknél, a szerződéses ütemezések úgy kerülnek megállapításra, hogy az összhangban legyen a megvalósítás költségeinek felmerülésével és a számlázás ütemezésével.

4.10.5Komponens számvitel alkalmazása

A Társaság nem alkalmazza az IAS 16 standard komponens számvitelre vonatkozó elemeit. A standard előírásai szerint a jelentős értékű eszközöknél, ha főbb összetevői, gazdasági jellemzői nagyon eltérők, akkor a fő komponensek külön kerülnek nyilvántartásba vételre, külön amortizációs időtartamokkal.

A Társaság a geotermia speciális jellemzői miatt az egyes tárgyi eszközeit egységnek tekinti, a tárgyi eszköz összetevőinek gazdasági jellemzőit, élettartamát műszaki szempontok mentén azonosnak ítéli meg. A „major overhaul”, jelentős átvizsgálás költségei sem kerülnek külön komponensként meghatározásra és elkülönítetten számviteli üzembehelyezésre, mivel a geotermiára jellemző, hasznos élettartamot befolyásoló műszaki tényezők (például geodéziai viszonyok, vízminőség hosszú távú hatásai) miatt az üzembehelyezéskor ezek a költségek nem egyértelműen becsülhetők. A Társaság ezeket az előre nem becsülhető, jövőben felmerülő jelentős átvizsgálási, kapacitásnövelő költségeket ráaktiválás jelleggel, elkülönítve tartja nyilván.

4.11.Befektetések

A Társaság az IAS 27 „Egyedi pénzügyi kimutatások” standard által a befektetések értékelésére vonatkozóan meghatározott módszerek közül a bekerülési érték módszert alkalmazza valamennyi részesedésére vonatkozóan.

A részesedések értékelésének fontos eleme a meghatározott időszakonként történő értékvesztés vizsgálat, a Társaság az IAS 36 standard előírásai alapján évente elvégzi az IFRS-ek szerinti pénzügyi kimutatások, éves beszámoló összeállításakor a részesedések értékvesztésének vizsgálatát. Amennyiben arra utaló jel mutatkozik, hogy az adott részesedés értékvesztett, meg kell határozni a részesedés megtérülő értékét. A megtérülő érték a használati érték (jellemzően a Társaság jövőre vonatkozó, részletes pénzügyi tervei alapján diszkontált cash-flow módszerrel meghatározott érték), illetve az elidegenítés költségeivel csökkentett valós érték (ha ez egzakt módon meghatározható piaci benchmark információk alapján) közül a magasabb érték. Amennyiben a megtérülő érték alacsonyabb, mint az eszköz bekerülési értéke, értékvesztést kell elszámolni, a tárgyévi eredménykimutatás egyéb ráfordítások sorában kerül bemutatásra.

A részesedéseknél értékvesztést akkor kell elszámolni a fentiekkel összhangban, ha az IFRS-ek szerint összeállított pénzügyi kimutatások fordulónapján a könyv szerinti érték a várhatóan megtérülő

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

30

2020

PannErgy Nyrt.

Jegyzetek a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok szerint készített konszolidált pénzügyi kimutatásokhoz             2020.12.31

értéket meghaladja. A Társaság értékvesztésre utaló jelként definiálja, ha birtokába kerül olyan információ, amely a leányvállalat pénzügyi nehézségeiről, bevételszerző képességének bázisául szolgáló vevői szerződések megszűnéséről, a leányvállalat számára előnytelen átalakításáról, a külső finanszírozási struktúra a leányvállalat számára előnytelen átalakításáról, egyéb csőd veszélyről szól.

4.12.Goodwill

A Társaság goodwillként tartja nyilván az olyan immateriális eszközöket, amelyek valamilyen eszköz vásárláshoz kapcsolódnak, oly módon, hogy a goodwillt a megvásárolt eszközből származó jövőbeni gazdasági hasznokra vonatkozó várakozásai miatt fizetett meg, és amelyek egyedileg nem azonosíthatók, azaz nem köthetőek egyértelműen, közvetlenül a meglévő, eszköz vásárlással érintett tárgyi eszközök, immateriális eszközök közül egyre sem.

A goodwill bekerülési értéke az az összeg, amennyivel az üzleti kombinációért fizetett összeg meghaladja az azonosítható eszközök, kötelezettségek és függő kötelezettségek valós értékéből a Társaságra, mint felvásárlóra jutó részt.

A goodwill értékét évente értékvesztés tesztnek kell alávetni, amely során a Társaság megvizsgálja a goodwill értékének megtérülését, a Csoport goodwill-lal érintett, a goodwill biztosította kombinációkból eredő szinergiákból részesedő pénztermelő egységeinek jövőbeni diszkontált pénzáramainak a pénztermelő egységekhez kapcsolódó eszközökön felüli része és a goodwill értéke kerül összehasonlításra.

4.13.Pénzügyi eszközök koncessziós szerződéshez kapcsolódóan (IFRIC 12)

2006. november 30-án a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Értelmezési Bizottság (IFRIC) közzétette az IFRIC 12 „Szolgáltatási koncessziós megállapodások” értelmezést, amely a szolgáltatási koncessziós megállapodásokra vonatkozik, egyértelműsíti, hogy a koncesszió üzemeltetőjének miként kell megjelenítenie a beszámolóban a szolgáltatási koncessziós megállapodásba tartozó infrastruktúrát, azok építési és üzemeltetési szakaszait, hogyan kell elszámolni a bevételeket és ráfordításokat. Az IFRIC 12 két módszert különböztet meg ez utóbbiak elszámolására, a pénzügyi eszköz és immateriális eszköz modellt, a koncesszió üzemeltetőjének jövőbeni bevételeinek bizonytalanságai faktorai alapján.

A PannErgy Nyrt. konszolidációba bevont, geotermikus projektek üzemeltetésével foglalkozó társaságai szerződéses kapcsolatban állnak olyan önkormányzati tulajdonú távhőszolgáltató társasággal, amely az adott város lakossága és a távhő hálózatba bevont közintézmények, illetve ipari fogyasztók számára nyújt távhő szolgáltatást, ugyanakkor ezeknek a szerződéses kapcsolatnak a jellege, az ügylet jogi és gazdasági tartalma alapján nem koncessziós szerződések, ezért a Társaság nem alkalmazza az IFRIC 12 értelmezést, ezek az ügyletek nem tartoznak az értelmezés  hatáskörébe az alábbi indokok mentén:


Bár a Társaság hőenergia szolgáltatása, mint „beszállító” érinti a közszolgáltatási infrastruktúrát, de a Társaság tulajdonában nem áll a közszolgáltatás nyújtásához szükséges infrastruktúra, illetve semmilyen befolyással nem bír a közszolgáltatási infrastruktúra felett. A Társaság nem építette ki, illetve nem vett át semmilyen közszolgáltatás nyújtásához szükséges infrastruktúrát, szolgáltatást csak a távhőszolgáltatók felé nyújt;

A Társaság és az érintett távhőszolgáltató társaságok közötti szerződései hőátvételről és annak feltételeiről rendelkeznek, közszolgáltatás nyújtására vonatkozó jogokat és kötelezettségeket nem tartalmaz, a jogi feltételek hiányán túl a közszolgáltatás nyújtása fizikailag sem lehetséges;

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

31

2020

PannErgy Nyrt.

Jegyzetek a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok szerint készített konszolidált pénzügyi kimutatásokhoz             2020.12.31

A Társaság még részben sem felelős az érintett távhőszolgáltató társaságok infrastruktúrájának és szolgáltatásának üzemeltetéséért, teljesen függetlenek egymástól;

A Társaság semmilyen ráhatással nem bír a közszolgáltatás áraira;

A Társaság eszközei felett kizárólag a Társaság gyakorol ellenőrzési jogokat;

Az IFRIC 12 értelmezés alá tartozó megállapodásokban jellemzően az üzemeltető a megállapodás időszakának végén köteles az infrastruktúrát meghatározott állapotban egy csekély ellenérték fejében átadni az átengedőnek, a Társaság és az érintett távhőszolgáltató társaságok közötti megállapodások nem tartalmaznak ilyen előírásokat.


A fentiek alapján a Társaság tulajdonában lévő, a közszférabeli távhőszolgáltató társaságok számára történő hőértékesítést biztosító tárgyi eszközeinek IFRS kezelésére vonatkozóan az IAS 16 standard rendelkezései az irányadóak. Ezek az eszközök nem közszolgáltatás nyújtására használt infrastruktúrák, nincsenek a közvetlen közszolgáltatásra közvetlen hatással. Az ezekkel az eszközökkel realizált bevételt a Társaság az IFRS 15 „Vevői szerződésekből származó árbevétel” standard előírásai szerint számolják el, nincs olyan építési és fejlesztési szolgáltatás jellegű megállapodás és aktivitás a partnerek között, amely alapján pénzügyi eszközként vagy immateriális eszközként kellene kimutatni a hőszolgáltatásból származó bevétel egy részét.


A fentiek alól egy kivétel van, a Társaság Győri Geotermikus Projekthez kapcsolódó koncessziós projektje. A Társaság leányvállalata, a PannErgy Geotermikus Erőművek Zrt. Győr terület vonatkozásában geotermikus energia kutatására és kinyerésére, továbbá hasznosítására 35 éves határozott időtartamra szóló (amely egy alkalommal 17 és fél évvel meghosszabbítható) koncessziós szerződést írt alá a Magyar Állammal. A koncessziós szerződés hatálya alatt, szerződéses feltételei mentén megvalósításra kerülő projekt jogi és számviteli minősítését tekintve megfelel az IFRIC 12 értelmezésnek, ez alapján a projekt keretében eddig megvalósított beruházás értéke a befektetett eszközök között, mint pénzügyi eszköz kerül a konszolidált pénzügyi helyzet kimutatásban bemutatásra, ahol a bemutatott beruházási érték megfelel, azaz fedezve van a beruházás készültségi fokával arányos, a koncessziós szerződés 35 éves időtartama alatt várható diszkontált cash-flow-k értékével.


4.14.Készletek

A konszolidált pénzügyi kimutatásokban kimutatott készletek döntő többsége a geotermikus projektek kivitelezéshez kapcsolódó árú, illetve befejezetlen termelés és félkész termék, valamint a geotermikus projektek üzemeltetési szakaszában felhasználni tervezett fenntartási anyag jellegű készlet. A készletek bekerülési értéken, vagy nettó realizálható értéken kerülnek bemutatásra, a kettő közül az alacsonyabb értéken.

A készletek bekerülési értéke a beszerzés költségeit, a konverzió költségeit és azokat a költségeket foglalja magában, amelyek a készletek jelenlegi helyükre és állapotukba kerüléséhez szükségesek. A bekerülési értéknek nem lehet része a raktározási költség, reklám és marketing költség, értékesítés költségei. A beszerzés költségei azok a költségek, amelyek a készlet beszerzőjénél annak érdekében merültek fel, hogy a készletet megszerezze. A Társaság ide érti magát a készletért fizetett ellenértéket, az importhoz kapcsolódó terheket, a vissza nem igényelhető adókat, a szállítási és kezelési költségeket, minden egyéb kifizetést, amely közvetlenül az adott készlet beszerzéséhez köthető. A beszerzési költséget csökkentik a kapott engedmények és rabattok. A nettó realizálható érték alatt a várható – normál üzleti körülmények közötti – eladási árat definiálja a Társaság, csökkentve az értékesítésig még felmerülő befejezési és értékesítési költségekkel. A nettó realizálható értéket minden fordulónapon újra kell becsülni és a leírást évente újra meg kell határozni. Ha a készlet nettó realizálható értékében olyan változás áll be, amely alapján a korábban

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

32

2020

PannErgy Nyrt.

Jegyzetek a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok szerint készített konszolidált pénzügyi kimutatásokhoz             2020.12.31

elszámolt készlet értékvesztés visszaírása szükséges, az a Társaságnál megvalósítható, de csak a korábban elszámolt értékvesztés mértékéig. A leírást és visszaírást is az egyéb ráfordítások között kell megjeleníteni. A készlet leírását (visszaírását) abban az időszakban kell elszámolni, amelyben azt megállapították.

A Társaság a készletek értékeléséhez az IAS 2 „Készletek” standard előírásai által felsorolt értékelési módszerek közül a súlyozott átlagos bekerülési értéket alkalmazza.

4.15.Pénzügyi instrumentumok

Az Európai Unió 2016/2067. számú rendeletével 2016. november 22-án adoptálta, befogadta az IFRS 9 „Pénzügyi instrumentumok” standardot, amelynek alkalmazása 2018. január 1-jén és ezt követően kezdődő üzleti évekre hatályos. A PannErgy Csoport a standard korai alkalmazásával nem élt, 2018. január 1-től alkalmazza.

Az IFRS 9 „Pénzügyi instrumentumok” standard a pénzügyi eszközök és pénzügyi kötelezettségek besorolásával, értékelésével és megjelenítésével foglalkozik, a korábbi IAS 39 standard pénzügyi instrumentumok besorolására és értékelésére vonatkozó részeit váltja fel. Az IFRS 9 standard a pénzügyi eszközök valós értéken értékelt és amortizált bekerülési értéken értékelt kategóriákba történő besorolását írja elő. A pénzügyi eszközöket a kezdeti megjelenítéskor kell ezekbe a kategóriákba besorolni.

Az IFRS 9 standard 2018. január 1-i bevezetése nem okozott változást a Társaság által alkalmazott besorolási elvekben, így a tárgyidőszakban sem. Azokat a pénzügyi instrumentumokat, amelyek eddig is valós értéken szerepeltek a Társaság pénzügyi kimutatásaiban, továbbra is így kerülnek bemutatásra, és ugyanez igaz az amortizált bekerülési értéken nyilvántartott pénzügyi instrumentumokra is. A "Held to collect" kategóriába sorolt eszközökből a Társaság amortizált bekerülési értékű kategóriát alakított ki, alapvetően azért, mert a Társaság üzleti modelljében nincs értékesítésre tartott, értékesítési célú követelés. Az "Available for sale" kategória alapvetően csak értékpapírokra vonatkozik és a "Held for trading" kategória pedig csak a származékos ügyletekre.

A Társaságnál a követelések kizárólag „Held to collect” kategóriába tartoznak.

Pénzügyi instrumentumnak minősülnek a Társaság IFRS-ek szerint összeállított konszolidált pénzügyi kimutatásaiban kimutatott adott kölcsönök, kapott kölcsönök, vásárolt, hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok, kibocsátott, hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok, részesedések más Társaságban, vevők, szállítók, határidős ügyletek és swap ügyletek.

A pénzügyi instrumentumok (beleértve az összetett pénzügyi instrumentumokat) az alapul szolgáló szerződéses kötelezettségek valós tartalma alapján válnak eszköz-, forrás- vagy tőkeelemmé, kezdetben valós értéken értékeli az ilyen eszközöket a Társaság. A pénzügyi instrumentum valós értéke az az ár, amelyet az eszköz értékesítésekor kapna a Társaság, illetve a kötelezettség átruházásakor kifizetne a Társaság normál piaci szereplői viszonyokat, normál üzletmenetben létrejött ügyletet feltételezve az értékelés időpontjában.

A valós érték meghatározása történhet egzakt piaci árak alapján vagy, ennek hiányában, értékelési modellekkel. A modellek kiválasztása és kialakítása során az instrumentum jellemzőinek megfelelő modellt kell alkalmazni és a valós érték meghatározásának általános alapelveit kell figyelembe venni.

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

33

2020

PannErgy Nyrt.

Jegyzetek a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok szerint készített konszolidált pénzügyi kimutatásokhoz             2020.12.31

4.15.1.Kezdeti megjelenítés valós értéken

A Társaság az IFRS 9 standard alapján minden pénzügyi instrumentumot valós értéken jelenít meg kezdetben, az ügyletkötés időpontjában, vagyis azon a napon, amikor a Társaság kötelezettséget vállal az eszköz megvásárlására vagy értékesítésére. Ebbe az értékbe a Társaság beleveszi azokat a tranzakciós költségeket is, amelyek közvetlenül a pénzügyi instrumentum megszerzéséhez vagy kibocsátásához kapcsolódnak.  Az eredménnyel szemben valós értéken értékelt pénzügyi eszközök kezdetben valós értéken kerülnek megjelenítésre, a tranzakciós költségek az eredménykimutatásban kerülnek elszámolásra.

A pénzügyi instrumentumok besorolást a pénzügyi eszközök beszerzésének célja, a pénzügyi instrumentumok jellemzői és az IFRS 9 pénzügyi instrumentum kategóriákra vonatkozó definíciói határozzák meg. A pénzügyi eszközök besorolását a Társaság a kezdeti megjelenítéskor határozza meg. A későbbi megjelenítés szempontjából a pénzügyi instrumentumokat a következő kategóriákba lehet sorolni:

4.15.2.Követelések

A PannErgy Csoport az értékvesztés elszámolására bevezette az IFRS 9 konform, várható hitelezési veszteségeken alapuló modelljét, felváltva az IAS 39 standard felmerült veszteség modelljét. Ez az IFRS 9 standard változás az értékvesztés területén a tárgyidőszakban nem gyakorolt hatást a Társaság pénzügyi kimutatásaira a követelések értékvesztése terén, a Társaság követelés portfoliója és tevékenységének, szerződéses kapcsolatainak jellege miatt.

A vevőkövetelések a vevőktől a szokásos üzletmenet során eladott árukért vagy nyújtott szolgáltatásokért járó összegeket tartalmazzák. Ha az összegek várhatóan egy éven belül befolynak, akkor a forgóeszközök közé kerülnek besorolásra, egyéb esetben a befektetetett eszközök között kerülnek bemutatásra a lejárattal összhangban.

A Társaság vevőkövetelései szinte kizárólag belföldi vállalkozásokkal állnak fenn, hosszú távú szerződéses kapcsolat alapján. A 2020-as üzleti évre vonatkozó minősítésnél megállapításra került, hogy a Társaság vevői követeléseivel kapcsolatban nincs szükség standard beszedési folyamatra, mivel a vevő partnerek a fizetési határidőt figyelembe véve, minden esetben határidőben, fizetési késedelem nélkül utalnak. Ettől függetlenül, a Társaság a „várható hitelezési veszteség” modell alapján határozza meg a tárgyidőszakban a várható értékvesztést, azaz a jövőbe tekintő információkat is figyelembe vevő múltbeli adatok alapján felépített értékvesztés mátrixot alkalmaz, külön vevő típusonként, a vevő partnerrel meglévő kapcsolat jellege (szerződés hossza, szerződés stratégiai jellege) alapján. A Társaság által választott értékvesztés módszertan a Staging módszertan, amely során egyértelműen meghatározásra kerülnek a stage minősítések (1-3) portfolió értékvesztési szempontok figyelembevételével, a minősítés mögötti egzakt indokok. Ezen túlmenően a Társaság mérete, kis számú vevő partnere lehetővé teszi az egyedi minősítés szabályrendszerének alkalmazását.

A Társaság nem folytat retail tevékenységet, amely indokolná a szegmensenkénti SPPI tesztek alkalmazását. Ugyanakkor a Társaság alkalmazza a portfolió értékvesztési modult, amely során külön kategóriában kezeli a geotermikus projekteket üzemeltető társaságokkal hosszú távú üzleti kapcsolatban lévő távhőszolgáltató társaságok (MIHŐ Miskolci Hőszolgáltató Kft., Győr-Szol Zrt., Szentlőrinci Közüzemi Nonprofit Kft.), továbbá kiemelt stratégiai üzleti partner (Audi Hungária Zrt.) felé fennálló követelések minősítését, illetve az ezen portfolión felüli követelések minősítését.

A Társaság a gyakorlatban nem alkalmazza a faktorálás intézményét, ha előfordulna ilyen, akkor valós értékeléssel történne az ilyen követelések bemutatása.

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

34

2020

PannErgy Nyrt.

Jegyzetek a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok szerint készített konszolidált pénzügyi kimutatásokhoz             2020.12.31

4.15.3.Adott kölcsönök

A Társaság csak eseti jelleggel nyújt kölcsönt más vállalkozásnak, amelyek szinte minden esetben kapcsolt konszolidációs körbe bevont vállalkozások. A kapcsolt jelleg miatt, és mivel ezeknek a kölcsönöknek a visszafizetése a csoport szintű cash-flow tervezéstől függ, a Társaság ezekre az adott kölcsönökre nem számolt el értékvesztést. Ezeket a lejáratig tartandó pénzügyi eszközöket amortizált bekerülési értéken értékeli a konszolidált pénzügyi kimutatásokban. A Társaság elvégezte és dokumentálta az ún. SPPI besorolási teszteket/ benchmark teszteket a nem kapcsolt, konszolidációs körbe nem bevont félnek nyújtott kölcsönökre, figyelembe véve, hogy a hitelek változó kamatozásúak-e. A tesztek során a kölcsönök amortizált bekerülési értéke megfelelő volt.

A Társaság az amortizált bekerülési értéken nyilvántartott adott kölcsönöket, hiteleket a várható hitelezési veszteség modell alapján 1-től 3-ig terjedő kategóriákba sorolja, és ennek megfelelően kerül megállapításra az értékvesztés. A Társaság az értékvesztés vizsgálat során nem veszi figyelembe egyedi minősítésként az egyes kitettségeket, egyben kezeli, mivel a kapcsolt vállalkozásoknak nyújtott kölcsönöknél a kitettségek külön kezelésének értékelésre gyakorolt hatása nem releváns. A teljeskörű dokumentálási kötelezettség miatt a kapcsolt, konszolidációs körbe bevont társaságra is elvégzésre kerültek az SPPI tesztek, ezekben azonban a kapcsolt jelleg miatt a további vizsgálat és hatáselemzés nélkül is 1-es kategória kerül meghatározásra, azaz értékvesztéssel nem érintett kategória.

A hitelkeret rendelkezésre tartási díjai tranzakciós költségként kerülnek megjelenítésre (és így a hitel amortizált bekerülési értékének és effektív kamatlábának számításakor figyelembe kell őket venni), amennyiben valószínűsíthető, hogy a rendelkezésre álló hitel adott része lehívásra kerül. Ebben az esetben a már kifizetett díj a lehívásig elhatárolásra kerül. Ezzel szemben, amennyiben nem valószínű, hogy a hitel adott része lehívásra kerül, a díj a hitelkeret rendelkezésre tartásának időszaka alatt kerül elszámolásra, a tárgyévi eredmények terhére.

Az olyan általános és egyedi hitelfelvételi költségek aktiválásra kerülnek, melyek közvetlenül olyan minősített eszköz beszerzéséhez, megépítéséhez vagy előállításához kapcsolódnak, amely eszköz esetében jelentős idő szükséges ahhoz, hogy az a tervezett célnak megfelelően használható vagy értékesíthető legyen. Az ilyen hitelfelvételi költségek mindaddig növelik az adott eszköz bekerülési értékét, amíg az a tervezett célnak megfelelően használható vagy értékesíthető nem lesz. A minősített eszközhöz kapcsolódóan még fel nem használt egyedi hitelek átmeneti befektetéséből származó bevétel levonásra kerül az aktiválható hitelfelvételi költségek összegéből.

Minden egyéb hitelfelvételi költség a felmerülés időszakában az eredményben kerül megjelenítésre.

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

35

2020

PannErgy Nyrt.

Jegyzetek a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok szerint készített konszolidált pénzügyi kimutatásokhoz             2020.12.31

4.15.4.Fedezeti- és származékos ügyletek

A Társaság alkalmazza az IFRS 9 standard által a fedezeti ügyletekre és származékos ügyletekre vonatkozó szabályokat, valós értéken szerepelteti az ilyen jellegű ügyleteket, külön dokumentálva és adminisztrálva.


A PannErgy Csoport az IFRS-ek szerint összeállított konszolidált pénzügyi kimutatások összeállítása során alkalmazza a fedezeti számvitelt. A cégcsoport egyes társaságai eseti jelleggel kötnek olyan határidős deviza ügyleteket, amelyek fedezeti jellegűnek minősíthetők, mivel direkt kapcsolat van a határidős ügylet és a társaságok jövőbeni deviza vásárlása között. Ezeket az eseti jellegű ügyleteket a Társaság a jelentős értékű, egyedi devizás beszerzései esetén alkalmazza az eszközbeszerzésre vonatkozó szerződésben szereplő konkrét fizetési határidőre, mint határidőre vonatkozóan. Nem fedezeti jellegű határidős devizaügyleteket nem köt a cégcsoport. A cégcsoport alkalmazza az ilyen ügyletekre az IFRS 9 fedezeti elszámolását, azaz december 31-én, a beszámoló fordulónapján a nyitott határidős ügylet várható nyeresége/vesztesége a valós értékelésnek megfelelően meghatározásra kerül és a pénzügyi instrumentumokkal (eszközökkel) szemben egyéb pénzügyi bevételként/veszteségként elszámolásra kerül. Az ügylet következő évi zárásakor ennek a fordulónapi értéknek a figyelembevételével történik a tényleges realizált eredmény és a december 31-én elszámolt eredmény különbözetének könyvelése.


A határidős deviza ügyleteken kívül a Társaság hosszú távra rögzített, beruházási hiteleihez kapcsolódó kamatswap ügyletekkel rendelkezik, itt a mérleg fordulónapján nyitott ügyletekre vonatkozóan szintén elszámolásra kerül az adott kamatperiódus végén rögzített várható veszteség összege, a pénzintézeti igazolás alapján. Ezekben az esetekben a fedezeti ügylet és fedezett ügylet közötti gazdasági kapcsolat egyértelmű, fedezeti arányként az eddigi, a kockázatkezelés során használt arányszám alkalmazandó, az eddigiekhez hasonlóan továbbra is valós értéken szerepelteti majd ezeket az ügyleteket. 


A fentieken túl elmondható, hogy devizakockázat fedezésére a Társaság natural hedge stratégiát céloz meg, azaz devizában (jellemzően euróban) felmerült bevételei szinte teljes egészében fedezik az adott időszakban devizában felmerülő szállítói kötelezettségeit, devizás beruházási hiteleihez kapcsolódó adósságszolgálatát.

A Társaság kötelezettségein belül legjelentősebb tételt jelentő devizahitelek refinanszírozásra kerültek forintban nominált hitelekkel és emiatt jelentősen lecsökkent a kapcsolódó kamatcsere ügyletek volumene is.

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

36

2020

PannErgy Nyrt.

Jegyzetek a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok szerint készített konszolidált pénzügyi kimutatásokhoz             2020.12.31

4.15.5.Pénzeszközök

Mivel a pénzeszközök megfelelnek az amortizált bekerülési értéken való megjelenítés kritériumainak, ezért a “várható hitelezési veszteség” modell alapján a Társaság nem alkalmazza az értékvesztés elszámolását, mivel alap kritérium, hogy csak magas hitelminősítű, azaz kockázatmentes pénzintézetnél tartja pénzeszközeit.

4.15.6."Held to collect" pénzügyi eszközök

A Társaság "Held to collect" pénzügyi eszközként tartja nyilván a tőzsdén és tőzsdén nem jegyzett társaságban fennálló, értékesítési célú részesedéseit, értékpapírokat, ezeket valós értéken értékeli a pénzügyi kimutatásokban. A tőzsdén nem jegyzett társaságban fennálló részesedések értékelésénél a valós érték meghatározásához független szakértőt von be a Társaság.

A Társaság a valós érték változásából eredő különbözeteket az eredménykimutatásban jeleníti meg.

4.15.7.Hitelek

A Társaság csak finanszírozó pénzintézet által folyósított beruházási célú hitelekkel, illetve forgóeszköz hitelekkel rendelkezik. A hitelek a rövid lejáratú kötelezettségek között kerülnek besorolásra, ha törlesztésük egy éven belül esedékes. Egyéb esetben a hosszú lejáratú kötelezettségek közé kerülnek bemutatásra. A hitelek kezdetben valós értéken kerülnek megjelenítésre, a későbbiekben pedig az effektív kamatláb módszerével meghatározott amortizált bekerülési értéken kerülnek értékelésre.

4.15.8.Halasztott bevételek

Az eszköz beszerzéshez kapcsolódó állami támogatásokat halasztott bevételként mutatja ki a Társaság, és az eszköz hasznos élettartama alatt egyenlő részletekben számolja el az eredménnyel szemben.

Egy visszafizetendővé váló állami támogatást a számviteli becslés módosításaként kell elszámolni. Ez alapján a Társaság konszolidált pénzügyi helyzet kimutatásában külön soron szereplő hosszú lejáratú halasztott bevételek a geotermikus projektekhez pályázat útján elnyert vissza nem térítendő támogatások éven túli részét tartalmazzák Társaság szinten. A halasztott bevételek rövid lejáratú, éven belül felmerülő része a rövid lejáratú kötelezettségek között szerepel, szintén külön soron megjelenítve.

Az egyes pályázati projekthez, az ennek keretében kapott támogatásokhoz kapcsolódó fenntartási időszak lejárata nem befolyásolja a halasztott bevételként nyilvántartott támogatás visszaírások ütemét, mert azok a támogatott eszközök hasznos élettartamához kapcsolódnak, a hasznos élettartam alatt a támogatott eszközök tárgyidőszakot érintő értékcsökkenése és a támogatás intenzitása alapján kerül meghatározásra a halasztott bevétel tárgyidőszaki, a konszolidált eredménykimutatásban az egyéb bevételek között elszámolt visszaírása.

4.15.9.Szállítói kötelezettségek

A szállítói kötelezettségek a szokásos üzletmenet során a szállítóktól kapott árukért és szolgáltatásokért fizetendő összegeket foglalják magukban. A szállítói kötelezettségek a rövid lejáratú kötelezettségek közé kerülnek besorolásra, ha teljesítésük egy éven belül esedékes. Egyéb esetben a hosszú lejáratú kötelezettségek közé kerülnek bemutatásra. A szállítói kötelezettségek kezdetben valós értéken kerülnek megjelenítésre, a későbbiekben pedig az effektív kamatláb módszerével meghatározott amortizált bekerülési értéken kerülnek értékelésre.

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

37

2020

PannErgy Nyrt.

Jegyzetek a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok szerint készített konszolidált pénzügyi kimutatásokhoz             2020.12.31

4.15.10.Egyéb pénzügyi kötelezettségek

A Társaság egyéb pénzügyi kötelezettségként tart nyilván minden más, nem az eredménnyel szemben valós értéken értékelt pénzügyi kötelezettséget. Az egyéb pénzügyi kötelezettségek értékét a Társaság amortizált bekerülési értéken mutatja be az IFRS-ek szerint összeállított pénzügyi kimutatásokban. A valós érték változását csak a konszolidált pénzügyi kimutatások jegyzeteiben kell bemutatni. Az egyéb pénzügyi kötelezettségek jellegű pénzügyi instrumentumoknál a Társaság alkalmazza az effektív kamatlábbal történő értékmeghatározást.

A kötelezettségek közé sorolt pénzügyi instrumentumokhoz kapcsolódó kamatok, osztalékok, nyereségek és veszteségek felmerüléskor az eredménykimutatásban kerülnek elszámolásra a pénzügyi műveletek ráfordítása soron. Az összetett pénzügyi instrumentumok esetében először azok kötelezettség része kerül értékelésre, a tőkerész maradványértékként kerül meghatározásra.

4.15.11.Effektív kamatláb meghatározása

A Társaság effektív kamatlábként, amellyel a jövőbeli, várható cash-flow-k diszkontálásra kerülnek – azt a szerződéses forint és euró alapú fix kamatlábat tartja, amelyre társaságai kamat csere ügylet körében lecserélték változó kamat terheiket. Az effektív kamatláb jelentős változása az eredeti bekerülési érték változását eredményezi, ilyen változásra nem került sor.

A Társaság effektív kamatlábként, amellyel a jövőbeli, várható cash-flow-k diszkontálásra kerülnek – azt a szerződéses forint és euró alapú fix kamatlábat tartja, amelyre társaságai kamat csere ügylet körében lecserélték változó kamat terheiket. Az effektív kamatláb jelentős változása az eredeti bekerülési érték változását eredményezi, ilyen változásra nem került sor. A Társaság esetében a tárgyidőszakban alkalmazott effektív kamatláb 2,4%, ami a hosszú lejáratú beruházási, forintban nominált hitelek tényleges kamatlábával és az euróban nominált hiteleknél a kamatcsere ügyletekkel elért kamatlábával egyezik meg. A Társaság ezt az effektív kamatlábat használja diszkontrátaként azokban az esetekben, amikor diszkontált cash-flow számítást végez, pl. immateriális javak, tárgyi eszközök, goodwill értékelésénél. A Társaságnál nincs olyan eszköz, amely esetében diszkontálásra van szükség. A hosszú hitelek esetében az effektív kamatláb megegyezik a szerződés szerinti kamatlábbal, ezért nem szükséges a diszkontálás. A támogatáshoz kapcsolódó, hosszú lejáratú halasztott bevételeket azért nem szükséges diszkontálni, mert ezekhez minden esetben már megtörtént pénzügyi rendezés kapcsolódik és csak a támogatással érintett eszközök hasznos élettartamára való szétterítés miatt szerepelnek kötelezettségként előírva.

4.15.12.Pénzügyi instrumentumok nettósítása

A pénzügyi eszközök és kötelezettségek akkor kerülnek kötelezően nettósításra és a konszolidált pénzügyi kimutatásban nettó összegként szerepeltetésre, ha a megjelenített összegek nettó elszámolása jogilag megengedett és a Társaság az összegeket nettó módon kívánja rendezni, vagy egyidejűleg kívánja az eszközt realizálni és a kötelezettséget rendezni.

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

38

2020

PannErgy Nyrt.

Jegyzetek a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok szerint készített konszolidált pénzügyi kimutatásokhoz             2020.12.31

4.16.Pénz és pénzeszköz egyenértékesek

A Társaság IFRS-ek szerint összeállított konszolidált pénzügyi kimutatásában és cash-flow kimutatásában a pénz és pénzeszköz-egyenértékesek a Társaság forint és valuta pénztáraiban fordulónapon található pénzeszköz állományt, a Társaság által pénzintézeteknél vezetett elektronikus számlákon található szabadon felhasználható bankszámla egyenlegeket, a Társaság által pénzintézeteknél elkülönített számlákon vezetett, korlátozottan felhasználható bankszámla egyenlegeket, a pénzintézeteknél lekötött betétszámlán található egyenlegeket, valamint a látra szóló bankbetéteket jelentik. Az IFRS-ek szerint összeállított konszolidált pénzügyi kimutatásban és cash-flow kimutatásban a pénzintézeteknél vezetett folyószámlákon található negatív egyenlegek, azaz folyószámlahitelek a rövid lejáratú kötelezettségek között, a rövid lejáratú hitelek soron jelennek meg.

4.17.Saját tőke, jegyzett tőke

A Társaság IFRS-ek szerinti konszolidált pénzügyi kimutatásának saját tőkéje az eszközök és kötelezettségek különbözete.

Az IFRS-ek szerinti jegyzett tőke a létesítő okiratban meghatározott jegyzett tőke, amennyiben az tőkeinstrumentumnak minősül. A Társaság cégjogi formája nyilvános részvénytársaság, a Budapesti Értéktőzsdén jegyzett PannErgy törzsrészvényeket IFRS-ek szerinti jegyzett tőkeként tartja nyilván. Az új törzsrészvények kibocsátásához közvetlenül hozzárendelhető járulékos költségek a saját tőkét csökkentő tételként jelennek meg.

A tőketartalék a saját tőke minden olyan elemének összege, amely nem felel meg az IFRS-ek szerinti jegyzett tőke, a jegyzett, de be nem fizetett tőke, az eredménytartalék, az értékelési tartalék, az adózott eredmény vagy a lekötött tartalék fogalmának.

Az eredménytartalék az IFRS-ek szerinti éves beszámolóban kimutatott, korábbi évek halmozott - és a tulajdonosok részére még ki nem osztott - adózott eredmény, ideértve az IFRS-ek szerint a felhalmozott eredmény javára vagy terhére elszámolt összegeket is, amely az IAS 1 „Pénzügyi kimutatások prezentálása” standard szerinti egyéb átfogó jövedelmet - az átsorolási módosítások kivételével - nem tartalmazhat. Az így keletkezett összeget csökkenteni kell a fizetett pótbefizetés IFRS-ek szerint eszközként kimutatott összegével, és a fel nem használt fejlesztési tartaléknak a kapcsolódó, az IAS 12 „Nyereségadók” című standard alapján számított halasztott adóval csökkentett összegével.

Az értékelési tartalék az IAS 1 „Pénzügyi kimutatások prezentálása” standard szerinti átfogó jövedelem kimutatásban szereplő egyéb átfogó jövedelem halmozott és tárgyévi egyéb átfogó jövedelmet is tartalmazó összege.

Az adózott eredmény az IAS 1 standard szerinti egyéb átfogó jövedelemkimutatás eredmény szakaszában vagy a különálló eredménykimutatásban szereplő, a folytatódó és a megszűnt tevékenységekre bemutatott adózás utáni nettó eredmény együttes összege.

A lekötött tartalék a kapott pótbefizetés IFRS-ek szerint kötelezettségként kimutatott összege, növelve a fel nem használt fejlesztési tartaléknak a kapcsolódó, az IAS 12 „Nyereségadók” standard alapján számított halasztott adóval csökkentett összegével.

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

39

2020

PannErgy Nyrt.

Jegyzetek a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok szerint készített konszolidált pénzügyi kimutatásokhoz             2020.12.31

4.18.Visszavásárolt saját részvény

A Társaság visszavásárolt saját részvényeket a tőzsdén vásárolhat az aktuális közgyűlési felhatalmazással összhangban és az IFRS-ek szerint összeállított pénzügyi kimutatásokban, éves beszámolóban saját tőkét csökkentő tételként, elkülönítetten mutatja be.

A visszavásárolt saját részvények értékesítésének eredménye, illetve valós értékre történő fordulónapi értékelésének hatása közvetlenül a saját tőkében, a visszavásárolt saját részvények miatti tartalék soron kerül elszámolásra.

A fentiek biztosítják, hogy a saját részvényekkel kapcsolatban nem kerül megjelenítésre sem nyereség, sem veszteség a Társaság eredményében, a saját részvények bármilyen változása (vásárlása, értékesítése, kibocsátása vagy törlése vagy fordulónapi átértékelése) esetén.

4.19.Az egy részvényre jutó nyereség

A Társaság az egy részvényre jutó nyereség meghatározásához az adott időszakra vonatkozó eredményt és az adott időszak záró, az időszak utolsó napján a Társaság tulajdonát képező visszavásárolt saját részvénnyel csökkentett részvény darabszám hányadosát használta.

A hígított egy részvényre jutó nyereség meghatározásánál minden hígító tényezőt figyelembe vesz. A Társaság hígított részvényszámként a Társaság kibocsátott részvényeinek számát jelenti, kibővítve a warrantokkal (a Társaság által kibocsátott opciókkal), menedzsmentopciókkal és átváltoztatható kötvényekkel, az azokban foglalt, érintett részvény darabszámmal.

Ezen túlmenően a Társaság a hígított, egy részvényre jutó nyereség meghatározásánál a tárgyidőszakban aktuális részvényopciós programban szereplő részvények darabszámát is figyelembe veszi, mint saját részvényt csökkentő tétel, abban az esetben, ha részvényopciós programban meghatározott opció lehívási feltételrendszer a beszámoló készítésének időpontjában teljesül, és az adott saját részvények még nem kerültek lehívásra.

A hígított egy részvényre jutó nyereség a fent említett korrekcióknak köszönhetően figyelembe veszi a részvényszám dokumentumokon alapuló, prognosztizálható felhígulását, ezáltal csökkenti az egy részvényre jutó részvényesi vagyon mértékét.

4.20.Tényleges és halasztott nyereségadó

Az IAS 12 „Halasztott adó” standard előírásai alapján a jövedelemadók tényleges és halasztott adókból állnak. A konszolidált pénzügyi kimutatásokban szereplő nyereségadó ráfordítás a tényleges adófizetési kötelezettség és a halasztott adó ráfordítás összege. Ennek megfelelően a Társaság IFRS-ek szerint összeállított konszolidált pénzügyi kimutatásában az évente fizetendő társasági adó mértéke a magyarországi jogszabályok alapján meghatározott adófizetési kötelezettségen alapul, amely korrigálásra kerül a halasztott adó ráfordítás összegével.

A tényleges adó, az adott időszakra vonatkozó adóköteles nyereséggel (negatív adóalappal) kapcsolatban fizetendő (realizálható) nyereségadó összege. A jövedelemadók közé minden olyan hazai és külföldi adó beletartozik, amely az adóköteles nyereségen alapul. A tárgyidőszakra és korábbi időszakokra vonatkozóan a Társaság a tényleges adókötelezettségeket (adóköveteléseket) az adóhatóság felé várhatóan fizetendő (vagy az adóhatóságtól várhatóan visszatérülő) mértékben értékeli, azon adókulcsok és adójogszabályok felhasználásával, amelyeket a beszámolási időszak végéig jogszabályba foglaltak.

A tényleges adó (kötelezettség/eszköz) a fizetendő/levonható adó összegével egyezik meg. A ténylegesen fizetendő/levonható adóösszegek különbözhetnek a tényleges adók között kimutatott összegektől. Ezek a módosítások a becsült fizetendő/levonható adóösszegek változásait tükrözik.

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

40

2020

PannErgy Nyrt.

Jegyzetek a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok szerint készített konszolidált pénzügyi kimutatásokhoz             2020.12.31

Hacsak nincs arra utaló jel, hogy a módosítás hibából fakad, ezek a tényleges adó változtatások számviteli becslésben bekövetkezett változásként kezelendők. Ezek a módosítások az adóráfordítások/bevételek között kerülnek kimutatásra, abban az időszakban, amikor a módosítás történik.

A tényleges adó megjelenítése annak megfelelően történik az eredményben vagy az egyéb átfogó jövedelemben (saját tőkében), hogy a mögöttes ügylet, esemény megjelenítése hol történik.

A Társaság a vonatkozó adójogszabályok szerint helyi iparűzési adó és innovációs járulék fizetésére is kötelezett, amely jelentős hatással van a Társaság eredményére. A Társaság az IAS 12 standard adóköteles nyereség definíciójának értelmezése alapján a helyi iparűzési adó és innovációs járulék adónemek kapcsán fizetendő adókat nem nyereségadóként kezeli, hanem működési ráfordításként, az egyéb ráfordítások között kimutatva.

A Társaság halasztott adóként az IAS 12 standard előírásaival összhangban a jövőbeni időszakok vonatkozásában fizetendő/megtérülő nyereségadókat mutatja ki, melyek megtérülése biztosított és felmerülésük múltbeli ügyletekhez és eseményekhez kapcsolódik. Egy adott eszköz adóalapja az eszközhöz adó szempontjából hozzárendelt összeg, amely az eszköz megtérülésekor levonható. Amennyiben a gazdasági hasznok nem adókötelesek, az adóalap megegyezik a könyv szerinti értékkel.

Egy adott kötelezettség adóalapja a kötelezettséghez adó szempontjából hozzárendelt összeg, azaz a kötelezettség könyv szerinti értéke csökkentve az adó szempontjából a későbbiekben levont bármilyen összeggel. A halasztott bevétel adóalapja annak könyv szerinti értéke csökkentve a jövőbeni nem adóköteles bevétellel. Az IAS 12 standard alapján az átmeneti különbözet a számviteli könyv szerinti érték és az adóalap különbsége, mely vagy adóköteles vagy levonható összeg a megtérülést, rendezést követően. Amennyiben adóköteles az átmeneti különbözet halasztott adókötelezettségről, míg levonható átmeneti különbözet esetén halasztott adókövetelésről beszélünk.

A halasztott adókövetelés forrásai a levonható átmeneti különbözetek, a fel nem használt negatív adóalapok és fel nem használt adójóváírások lehetnek. A halasztott adó megtérülésének forrásai a jövőbeni adóköteles nyereség és az adóköteles átmeneti különbözetek.

Halasztott adókötelezettség esetében teljes egészében szükséges a halasztott adót megjeleníteni. Ezzel szemben halasztott adókövetelések esetében a megjelenítés csak abban az esetben lehetséges, ha rendelkezésre áll majd olyan jövőbeni adóköteles nyereség, amellyel szemben a levonható átmeneti különbözetek felhasználhatók. A halasztott adó megjelenítése ugyanott történik, ahol a mögöttes ügyleté vagy eseményé (vagyis tételé), amelyre vonatkozik.

A halasztott adókövetelés és halasztott adókötelezettség egymással szembeni beszámítása kötelező, ha kikényszeríthető joga van a Társaságnak a tényleges adókövetelések és kötelezettségek beszámítására és ugyanarra az adóhatóságra vonatkozó nyereségadókról van szó.

A fentiek alapján halasztott adó azokban az esetekben jelentkezik, amikor egy tétel számviteli- és adótörvény szerinti elszámolása között időbeli különbség jelentkezik. A halasztott adó követelés és kötelezettség megállapítása azon évek adóköteles bevételére vonatkozó adókulcsok felhasználásával történik, amikor az időbeli különbség miatti eltérések várhatóan visszafordulnak. A halasztott adó követelés és kötelezettség tükrözi a Társaság által megállapított, az eszközök és kötelezettségek a konszolidált pénzügyi helyzet kimutatás fordulónapján fennálló adóvonzatát. Halasztott adó követelés csak akkor szerepeltethető a konszolidált pénzügyi helyzet kimutatásban, ha valószínűsíthető, hogy a Társaság jövőbeni tevékenysége során adóalapot képező nyereséget produkál, amellyel szemben a halasztott adó eszköz érvényesítést fog nyerni.

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

41

2020

PannErgy Nyrt.

Jegyzetek a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok szerint készített konszolidált pénzügyi kimutatásokhoz             2020.12.31

A konszolidált pénzügyi kimutatások fordulónapján a Társaság számba veszi a meg nem térült halasztott adó követelését és kötelezettségét, valamint ezek megtérülését jövőbeni nyereségeire vonatkozó diszkontált cash-flow számítással ellenőrzi.

A halasztott adók számításánál a Társaság az IAS 12 előírásaival összhangban nem alkalmaz diszkontálást.

4.21.Céltartalék képzés

A Társaság céltartalékként azokat a bizonytalan ütemezésű, vagy összegű kötelezettséget mutatja ki, amelyeknél:

a kapcsolódó kötelem múltbeli eseményből ered;

a pénzügyi helyzet kimutatás fordulónapján fennáll;

jogi vagy vélelmezett kötelem;

várhatóan gazdasági hasznossággal bíró javak kiáramlásával jár a rendezése és;

a kötelem nagysága megbízhatóan becsülhető.


A Társaság függő kötelezettséget mutat ki abban az esetben, amennyiben:

olyan kötelem létezik, amely múltbeli eseményekből származik, és amelynek létezését csak egy vagy több, nem teljesen a Társaság ellenőrzése alatt álló, bizonytalan jövőbeli esemény bekövetkezése vagy be nem következése fogja megerősíteni vagy;

olyan kötelem létezik, amely múltbeli eseményekből származik, de amelyet nem jelenítenek meg, mert nem valószínű, hogy a kötelem kiegyenlítése gazdasági hasznot megtestesítő erőforrások kiáramlását fogja igényelni; vagy a kötelem összege nem mérhető megfelelő megbízhatósággal.


A pénzügyi helyzet kimutatás fordulónapján történő fennállás és múltbeli eseményhez kapcsolódás fontos szempont, céltartalék nem képezhető olyan költségekre, amelyek a jövőbeni működés érdekében merülnek fel.


Egy múltbeli esemény akkor keletkeztet kötelmet a Társaság számára, ha az esemény rendezésére vonatkozóan nincs más reális alternatíva, mint teljesíteni azt. Ez jogi kötelem esetén azt feltételezi, hogy a kötelem egy szerződésből, jogszabályból vagy egyéb jogi műveletből származik. Vélelmezett kötelem esetén pedig a Társaság cselekedeteiből ered a kötelem, amikor egy bevett múltbeli gyakorlat, nyilvánosságra hozott politikák vagy egy megfelelően részletezett tárgyidőszaki bejelentés által a Társaság jelezte más felek felé, hogy bizonyos felelősségeket vállalni fog és ily módon olyan jogos várakozásokat ébreszt harmadik félben, amelyek alapján a Társaság rendezi kötelmét.


Annak eldöntésére, hogy a céltartalék potenciális alapját képező esemény, kötelem teljesítése járhat-e gazdasági hasznokat megtestesítő erőforrások kiáramlásával a Társaság a bekövetkezés valószínűségét vizsgálja. Valószínűnek a Társaság azt az eseményt tekinti, ahol a bekövetkezés valószínűsége nagyobb, mint a be nem következésé, azaz meghaladja az 50%-ot. Amennyiben nem valószínű, hogy az esemény bekövetkezik, akkor a Társaság függő kötelezettségként tartja nyilván az adott kötelmet és függő kötelezettségként teszi közé a jegyzetekben, de a pénzügyi helyzet kimutatásban nem szerepelteti.


A Társaság a céltartalékokat a kapcsolódó összes kötelem rendezéséhez szükséges összegben mutatja ki, ez az összeg a szükséges összes ráfordítás fordulónapi információk alapján megállapított legjobb becslése, figyelembe véve minden kockázatot, illetve bizonytalanságot, ami a kötelemmel kapcsolatban felmerülhet.


PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

42

2020

PannErgy Nyrt.

Jegyzetek a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok szerint készített konszolidált pénzügyi kimutatásokhoz             2020.12.31

Amennyiben a pénz időértéke jelentősen befolyásolja a kapcsolódó kötelem rendezéséhez szükséges összeget, akkor a céltartalékot a kötelezettség rendezéséhez szükséges kiadások jelenértékének összegében mutatja ki a Társaság. Az idő múlását jelentő diszkontfeloldással a céltartalék értéke évről évre nő a diszkonthatással, a növekmény pedig a tárgyévi eredmény terhére, kamatráfordításként kerül elszámolásra az egyéb ráfordítások soron.


Előfordulhat, hogy a céltartalék rendezéséhez szükséges ráfordítás vagy annak egy része megtérül. Ezt figyelembe véve kizárólag akkor lehet megjeleníteni a megtérülést, ha lényegileg biztos, hogy megkapja a Társaság a térítést, amennyiben rendezte a céltartalékkal érintett kötelmet. A megtérülésként kapott összeg nem haladhatja meg a céltartalék összegét. A megtérülést elkülönített eszközként kell megjeleníteni, a céltartalékkal kapcsolatos ráfordítás az eredménykimutatásban a megtérülés összegével nettósítva is kimutatható.


A Társaságot a jelenleg már működő, üzemelő geotermikus projektjei kapcsán nem terheli rekultivációs, környezetvédelmi kötelezettség, ezzel kapcsolatban céltartalék képzésére nem kerül sor.


4.22.Részvényopciós program, részvényalapú kifizetések

A Társaság részvényopciós programot működtethet, közgyűlési felhatalmazás alapján, amely többéves ciklusra meghirdetett programban a PannErgy részvény tőzsdei árfolyam meghatározott szintjeinek elérése esetén a részvényopciós program jogosultja meghatározott darabszámú részvények megvásárlására jogosult a szintén meghatározott opciós áron.

A Társaság a részvényopciós program értékelésének összegét rövid lejáratú kötelezettségként mutatja ki a tőketartalékkal szemben, az adott fordulónapon a PannErgy részvény aktuális piaci árfolyama, volatilitása és a részvényopciós programban meghatározott részvény árfolyam szintek elérésének valószínűsége alapján, Black-Scholes módszerrel történő értékelés eredményétől függően.

A részvényopciós program értékelése során történt tényleges részvényalap kifizetések elszámolására vonatkozóan a Társaság az IFRS 2 „Részvény alapú kifizetések” standard előírásait alkalmazza. Abban az esetben, ha a részvényalapú kifizetések tőkeinstrumentumban történnek, akkor a kifizetésekkel kapcsolatban felmerült költségek a saját tőkével szemben, míg pénzeszközben történő teljesítés esetén, a pénzügyi kötelezettségekkel szemben kerülnek elszámolásra, személyi jellegű ráfordításként.

A részvényopciós programon túli egyéb részvényalapú kifizetésekre is az IFRS 2 „Részvény alapú kifizetések” standard előírásait alkalmazza a Társaság, bár ezek nem jellemzők a Társaság gyakorlatában, és nem fordult elő jelen konszolidált pénzügyi kimutatások időszakában ilyen jellegű részvényalapú kifizetés. Ez alapján amennyiben választási lehetőség biztosított a teljesítés módjáról a Társaság részéről, akkor, ha a szerződés megkötésekor keletkezik kötelem pénzeszközben történő rendezésre, akkor pénzeszközben teljesítendő tranzakcióként kezelendő. Ha a szerződés megkötésekor nem keletkezik kötelem pénzeszközben történő rendezésre, akkor a megállapodás tőkeinstrumentumban rendezendő tranzakcióként kezelendő.

Ha a választási lehetőség a másik fél (jellemzően a Társaság munkavállalója lehet) részére biztosított, akkor a Társaság részéről összetett pénzügyi instrumentum kerül kibocsátásra, amely szétválasztandó tőkeinstrumentumban teljesítendő, illetve pénzeszközben teljesítendő részre, és ennek megfelelően jelenítendő meg a konszolidált eredménykimutatásban és pénzügyi helyzet kimutatásban.

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

43

2020

PannErgy Nyrt.

Jegyzetek a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok szerint készített konszolidált pénzügyi kimutatásokhoz             2020.12.31

A munkavállalók számára nyújtott részvényalapú juttatások nem azonnal keletkeztetnek kötelmet a Társaság számára, hanem a juttatások követeléséhez kapcsolódó jog egy meghatározott időszak (ún. megszolgálási időszak) alatt teljesített megszolgálási és esetleges nem megszolgálási feltételek teljesítése után lép életbe. A megszolgálási időszak általában több éves periódus, ennek megfelelően a várhatóan felmerülő költségeket időarányosan kell elszámolni a megszolgálási időszak alatt.

A részvényalapú kifizetések értékének meghatározása direkt és indirekt módszerrel történhet. A direkt módszer esetén a Társaság által beszerzett termék/igénybe vett szolgáltatás valós értéke alapján kerül meghatározásra a részvényalapú kifizetés összege. Az indirekt módszer használata esetén a nyújtott tőkeinstrumentum valós értéke szolgálhat alapul a kifizetés összegének meghatározásához. A tőkeinstrumentumban teljesített részvényalapú kifizetéseknél a részvényalapú juttatás nyújtásának időpontjában érvényes tőkeinstrumentum valós értékének használata a teljes megszolgálási időszak alatt, a valós érték változások elszámolása a saját tőkével szemben történik. A pénzeszközben teljesített részvényalapú kifizetések a részvényalapú juttatás nyújtásának időpontjában érvényes tőkeinstrumentum valós értékének újraértékelése minden fordulónapon, a valós érték változások elszámolása az eredménnyel szemben történik.

A részvény alapú kifizetésekhez kapcsolódó költségek minden esetben annak a Társaságnak az eredményében kerülnek elszámolásra, amely Társaság a juttatásra jogosult munkavállalókkal munkáltatói jogviszonyban áll. A Társaság olyan partnerekkel is köthet részvényalapú juttatásról szóló szerződést, amely partnerek nem a Társaság munkavállalói. A megjelenítési és értékelési elvek ebben az esetben is megegyeznek a munkavállalói, részvényalapú juttatások esetében alkalmazott elvekkel.

A Társaságnál a tárgyidőszakban nincs érvényben lévő részvényopciós program, az előző a bázis időszakban befejeződött.

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

44

2020

PannErgy Nyrt.

Jegyzetek a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok szerint készített konszolidált pénzügyi kimutatásokhoz             2020.12.31

4.23.Árbevétel elszámolása

A pénzügyi kimutatások elkészítésére és bemutatására vonatkozó keretelvek alapján a bevétel a gazdasági hasznokban a beszámolási időszakban eszközök befolyása, növekedése vagy kötelezettségek csökkenése formájában bekövetkezett növekedése, amely azt eredményezi, hogy a saját tőke a tulajdonosok hozzájárulásától eltérő okból nő, a gazdálkodó egység szokásos üzletmenetéből (áru értékesítéséből, szolgáltatás nyújtásából, egyéb eszköz használatból) származik, a jövőbeli gazdasági hasznok beáramlása valószínű, a bevétel megbízhatóan mérhető, a (felmerült és várható) költségek megbízhatóan azonosíthatók és mérhetők.

Az Európai Unió 2016/1905. számú rendeletével 2016. szeptember 22-án adoptálta, befogadta az IFRS 15 „Ügyfelektől származó bevételek” standardot, amelynek alkalmazása 2018. január 1-jén és ezt követően kezdődő üzleti évekre hatályos, korai alkalmazása megengedett.  A Társaság nem élt a standard korai alkalmazásával, konszolidált pénzügyi kimutatásaira 2018. január 1-től alkalmazza.

A standard szerint az árbevétel akkor jeleníthető meg, ha a javak vagy szolgáltatások feletti kontroll átszáll a vevőre, azaz a vevő képes a felhasználás irányítására, illetve jogosult a javakból vagy szolgáltatásokból eredő hasznokra.

A standard alapján a Társaság öt lépéses modellt alakított ki a bevételek megjelenítésére vonatkozóan:

Értékesítési szerződés azonosítása

A teljesítési kötelezettségek azonosítása

Tranzakciós ár meghatározása

Tranzakciós ár allokációja

Bevétel megjelenítése

Az IFRS 15 standard fokozottabb iránymutatást ad a termékek vagy szolgáltatások elkülönítésére vonatkozóan, egy termék vagy szolgáltatás akkor tekinthető elkülöníthetőnek, ha az önmagában hasznot hajt, illetve, ha nem elválasztható más tételektől. Valós értékelés helyett az ellenérték úgy kerül meghatározásra, mint az az összeg, amelyre a Társaság várakozásai szerint jogosult lesz. A változó ellenérték hatását a Társaság számításba veszi a tranzakciós ár meghatározásakor. Emellett amennyiben jelentős finanszírozása komponense van a bevételnek, a pénz időértéke is figyelembevételre kerül.

A kockázat és haszon alapú bevétel megjelenítési modell helyett a bevétel akkor jelenik meg a Társaságnál, amikor a vevő megszerzi az ellenőrzés jogát, kontrollt a szolgáltatás/eszköz felett. A kontroll időarányosan, a feltételek teljesülésével, illetve egy időpontban kerül át, ha a feltételek nem teljesültek.

A Társaság azokat a tárgyi eszköz eladásait és egyéb bevételeit, amelyek nem a szokásos üzletmenet során realizálódnak, nem mutatja ki árbevételként.

A PannErgy Csoport nem rendelkezik olyan vevői szerződésekkel a jelen konszolidált pénzügyi kimutatások vonatkozó időszakában, amire az IFRS 15 standard elszámolását kellene alkalmazni, az alábbi indokok mentén:

1)nincsenek olyan vevői szerződések, amelyek megkötésével kapcsolatban olyan jelentős összegű költségek merülnének fel, ami ezen költségek önálló eszközként történő aktiválását és későbbi amortizálását indokolná;

2)minden vevői szerződés megfelel annak a standard előírásnak, hogy az eladó az árbevételt csak akkor számolhatja el, amikor az árut vagy szolgáltatást átadja a vevőnek és olyan összegben, amennyit az adott áruért vagy szolgáltatásnyújtásért jogosnak tart. A Társaság vevői számlázásai hosszútávú szerződéseken alapulnak, amelyekben az átadott termék/

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

45

2020

PannErgy Nyrt.

Jegyzetek a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok szerint készített konszolidált pénzügyi kimutatásokhoz             2020.12.31

szolgáltatás ára, jellege, átvételi pontja is egyértelműen definiálásra kerül. Ezekkel a szerződésekkel kapcsolatban az elmúlt öt évben jelentős késedelem nem merült fel, egyetlen, elhanyagolható árbevételt generáló üzleti kapcsolattól eltekintve értékvesztés képzése nem volt indokolt;

3)az árbevételek elszámolása megfelel az 5 lépéses modellnek, azaz a vevői szerződések minden esetben írásbeliek, üzleti tartalommal bírnak, azaz gazdasági hasznot tartalmaznak a PannErgy Csoport számára, érvényesíthető jogokat és kötelezettségeket tartalmaznak egyértelműen, a felek elfogadták a szerződést és elkötelezettek a teljesítésre, nagy a valószínűsége, hogy a Társaság megkapja az átadott áru/teljesített szolgáltatás ellenértékét;

4)a PannErgy Csoport a szerződés teljesítésével kapcsolatos kötelmeket külön kezeli, az esetleges kedvezményeket (előre vagy utólag meghatározott) külön kötelemként kezeli. A teljesítési kötelem minden esetben megállapítható egyértelműen a szerződésben, az így számlázott árbevétel elszámolható;

5)az ügylet ára a PannErgy Csoport vevői szerződéseiben egyértelműen definiált, konkrét teljesítési időszakhoz/időponthoz rendelt, a bevétel elszámolás így egyenletes. A Társaság teljesítményi ösztönzőt alkalmaz egyes hőszállítási szerződéseinél a vevő partner hőátvétel növelési vállalásához kapcsolódóan, itt a kedvezménnyel érintett időszak árbevétele kerül csökkentésre minden esetben az adott időszakra vonatkozó kedvezménnyel. Az ügyletek árbevétele minden esetben megegyezik a számlázott összeggel, nincs eltérés. Az említett kedvezménynél egyértelműen meghatározásra kerül a felek között szerződésben rögzített számítási formula alapján az adott időszak árbevételét csökkentő, így ott elszámolt (helyesbítő számlával a tárgyidőszakot követően elszámolt) kedvezmény összege, becslésekre, valószínűségszámításokra nincs szükség;

6)a PannErgy Csoport vevői szerződéseiben egyértelmű hozzárendelés van az ügylet ára és az ügylet között, nincsenek olyan részteljesítések az ügyleten belül, ahol az árak megosztására lenne szükség. Ha a Társaság esetleg utólagosan általános kedvezményt adna, akkor az IFRS 15 előírásaival összhangban, szétallokálná a kedvezménnyel érintett időszak teljesítéseire, ügyleteire;

7)az árbevételt akkor számolják el a PannErgy Csoport társaságai, amikor az eladott eszköz vagy nyújtott szolgáltatás feletti kontroll átszáll a vevőre, és a vevő partner képes irányítani az eszköz használatát, jogosult hasznai szedésére;

8)a PannErgy Csoport nem értékesít visszavásárlási joggal eladott termékeket, nem nyújt ezekhez kapcsolódóan garanciákat, nem alkalmaz vevői opciókat, ügynöki díjazásokat.

4.24.Kamatbevétel és osztalékbevétel

A Társaság a holding működéséhez, irányításához kapcsolódóan nyújtott kölcsönei után kamatbevételt is realizálhat, illetve a tulajdonosi befektetései után osztalék bevételt is realizálhat, ezek azonban konszolidáció során kiszűrésre kerülnek. A Társaság a nem kapcsolt féltől származó kamat és osztalék bevételeit nem a szokásos üzletmenetből származó bevételnek minősíti, nem árbevételként kezeli, a pénzügyi műveletek bevételei között kerülnek kimutatásra.

A kamatbevétel az effektív kamatláb módszerrel kerül megjelenítésre. A kölcsönök és követelések értékvesztése esetén a Társaság a könyv szerinti értéket a megtérülő értékre csökkenti, ami az instrumentum eredeti effektív kamatlábával diszkontált, becsült jövőbeli cash flow-k jelenértéke. A továbbiakban a diszkont visszafordulásából adódó különbözet kamatbevételként jelenik meg.

Az értékvesztett kölcsönökből és követelésekből származó kamatbevétel az értékvesztés számításához használt effektív kamatláb alkalmazásával kerül megjelenítésre, a pénzügyi eszköz nettó értékére számítva.

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

46

2020

PannErgy Nyrt.

Jegyzetek a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok szerint készített konszolidált pénzügyi kimutatásokhoz             2020.12.31

Az osztalékbevétel akkor kerül megjelenítésre, amikor a Társaság jogosulttá válik az osztalékra.

4.25.Lízingek

A konszolidált pénzügyi kimutatások készítésekor a Társaság az IFRS 16 „Lízing” standard korai alkalmazásával nem élt, az új lízing standard előírásait 2019. január 1-i hatállyal alkalmazza. Az IFRS 1 előírásaival összhangban már az előző évre vonatkozó összehasonlító időszakot is úgy kell bemutatni, mintha a Társaság mindig is IFRS 16 standardot alkalmazta volna, figyelembe véve az IFRS 1 által lehetővé tett mentességeket.

A Társaság nem végez lízingbeadói tevékenységet, így az IFRS 16 standard rendelkezésit kizárólag, mint lízingbevevő kell alkalmaznia. Az IFRS 16 standard alkalmazásával, az operatív és pénzügyi lízingek közötti különbségtétel a Társaság, mint lízingbevevő esetén megszűnik, ehelyett minden esetben egy a lízinghez kapcsolódó, az eszköz használati jogát megtestesítő eszközt és egy lízingdíjak fizetésére vonatkozó kötelmet megtestesítő lízingkötelezettséget kell megjeleníteni a mérlegben. IFRS 16 rendelkezései alapján egy szerződés lízingnek minősül, vagy lízinget tartalmaz, ha egy időszak tekintetében ellenérték fejében átadja a jogot egy azonosított eszköz használatának ellenőrzése felett.

Az eszköz használatához kapcsolódó költségek – amelyek magyar számviteli szabályok, valamint a korábbi IAS 17 lízing standard szerint operatív bérleti díjként jelentek meg – az IFRS 16, új lízing standard alkalmazását követően a használati jog eszköz értékcsökkenéseként és a lízingkötelezettség kamat jellegű ráfordításaként kerülnek kimutatásra. A lízingbevevőnek emellett bizonyos események (például a lízing futamidejének változása, a lízingfizetéseket meghatározó indexek vagy kamatlábak változása miatt a jövőbeli lízingfizetések változása) bekövetkezése esetén újra kell értékelnie a lízingkötelezettséget. A lízingbevevő a lízingkötelezettség átértékelésének összegét a használati jog eszköz módosításaként jeleníti meg. A standard megjelenítési kivételeket fogalmaz meg a rövid futamidejű lízingekre és olyan lízingekre vonatkozóan, amelyek esetében a mögöttes eszköz kisértékű.

A Társaság nem rendelkezik allízing, visszlízing ügyletekkel, illetve nem rendelkezik beruházási célú ingatlannak minősülő használati jog eszközökkel.


A Társaság élt az IFRS 1 standard által biztosított alábbi mentességekkel:

A lízingkötelezettséget a hátralévő lízingdíjak jelenértékén értékeli, az IFRS áttérés időpontjában, 2018. január 1-én, érvényes járulékos lízingbevevői kamatlábbal diszkontálva;

Az első alkalmazás időpontjában megjelenített használatijog-eszközt a lízingkötelezettséggel azonos értéken értékeli, kiigazítva az adott lízing kapcsán a pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatásban közvetlenül az első alkalmazás időpontját megelőzően megjelenített előre kifizetett vagy elhatárolt lízingdíjak értékével;

A Társaság a meglehetősen hasonló jellemzőkkel (például hasonló fennmaradó lízingfutamidővel, hasonló kategóriájú mögöttes eszközzel, hasonló gazdasági környezettel) rendelkező lízingek portfóliójára egyetlen diszkontrátát alkalmaz;

A Társaság alkalmazza a standard által megengedett egyszerűsítést azon lízingek esetében, melyek hátralévő futamideje az áttérés napján, 2018. január 1-én, kevesebb, mint 12 hónap. Ezen lízingeket a Társaság úgy számolja el, mint rövid futamidejű lízingek;

A Társaság alkalmazza a standard által megengedett egyszerűsítést azon lízingek esetében, melyek esetében a mögöttes eszköz kis értékű;

A Társaság az első alkalmazás időpontjában a használatijog-eszköz értékelésénél nem veszi figyelembe a kezdeti közvetlen költségeket;

A Társaság visszatekintést alkalmaz, például a lízingfutamidő meghatározásakor, ha a szerződés a lízing meghosszabbítását vagy megszüntetését lehetővé tevő opciókat tartalmaz.

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

47

2020

PannErgy Nyrt.

Jegyzetek a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok szerint készített konszolidált pénzügyi kimutatásokhoz             2020.12.31

A Társaság az áttérés során a IFRS 16 standard alkalmazásának halmozott hatását a felhalmozott eredmény nyitóegyenlegének kiigazításaként jeleníteni volna meg az első alkalmazás időpontjában, ha keletkezett volna ilyen hatás.

4.26.Osztalékfizetés

A Társaság részvényeseinek fizetendő osztalék a konszolidált pénzügyi kimutatásokban kötelezettségként kerül bemutatásra abban az időszakban, amelyben a tulajdonosok az osztalékot jóváhagyták. A fizetendő osztalék a saját tőke közvetlen csökkentéseként kerül elszámolásra.

4.27.Állami támogatások, kapcsolódó halasztott bevétel elszámolások

Az állami támogatások valós értéken kerülnek elszámolásra, ha ésszerűen biztos, hogy a Társaság megkapja a támogatást, mivel teljesíteni fogja a támogatáshoz kapcsolódó feltételeket.

A jövedelem-megközelítés elszámolási módszer alapján a Társaság a támogatást bevételként azokra az időszakokra számolja el az összemérés elve alapján, amelyben a kapcsolódó ráfordítások is felmerültek.

Ez alól egyetlen kivétel van, ha a támogatás utólagos elszámoláson alapul, azaz a támogatás célja a már felmerült ráfordítások vagy veszteségek kompenzálása, illetve a jövőbeli, kapcsolódó költség nélkül adott azonnali pénzügyi támogatások. Ezeket a támogatásokat a Társaság akkor számolja el bevételként, amikor lehívhatóvá válnak.

Az eszköz beszerzéshez kapcsolódó állami támogatásokat halasztott bevételként mutatja ki a Társaság, és az eszköz hasznos élettartama alatt egyenlő részletekben számolja el az eredménnyel szemben.

Egy visszafizetendővé váló állami támogatást a számviteli becslés módosításaként kell elszámolni.

Ez alapján a Társaság konszolidált pénzügyi helyzet kimutatásában külön soron szereplő hosszú lejáratú halasztott bevételek a geotermikus projektekhez pályázat útján elnyert vissza nem térítendő támogatások éven túli részét tartalmazzák PannErgy Csoport szinten. A halasztott bevételek rövid lejáratú, éven belül felmerülő része a rövid lejáratú kötelezettségek között szerepel, szintén külön soron megjelenítve. Az egyes pályázati projekthez, az ennek keretében kapott támogatásokhoz kapcsolódó fenntartási időszak lejárata nem befolyásolja a halasztott bevételként nyilvántartott támogatás visszaírások ütemét, mert azok a támogatott eszközök hasznos élettartamához kapcsolódnak, a hasznos élettartam alatt a támogatott eszközök tárgyidőszakot érintő értékcsökkenése és a támogatás intenzitása alapján kerül meghatározásra a halasztott bevétel tárgyidőszaki, a konszolidált eredménykimutatásban az egyéb bevételek között elszámolt visszaírása.

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

48

2020

PannErgy Nyrt.

Jegyzetek a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok szerint készített konszolidált pénzügyi kimutatásokhoz             2020.12.31

4.28.Összehasonlító időszaki információk

A bázis és tárgyévi adatok a konszolidált pénzügyi kimutatásokban azonos értékeléssel történtek, kivéve a bázis adatokban történt átsorolásokat, amelyek a 44. jegyzetben kerültek kifejtésre. Annak érdekében, hogy a Társaság IFRS-ek szerint összeállított konszolidált pénzügyi kimutatásai megfeleljenek az IAS 1 standardnak, a Társaság pénzügyi kimutatásai minden esetben tartalmaznak egy összehasonlító időszakot.

Összehasonlító időszak alatt a Társaság az adott üzleti év pénzügyi kimutatásához kapcsolódóan az üzleti évet megelőző üzleti évre vonatkozóan készített pénzügyi kimutatások tárgyidőszaki adatait érti.

Ezeket az összehasonlításokat kellő részletezettséggel kell közölni, hogy a pénzügyi kimutatások felhasználói képesek legyenek értelmezni a konszolidált pénzügyi helyzet kimutatást és konszolidált eredménykimutatást érintő fontosabb módosításokat.

4.29.Szegmens jelentések

Szegmensek definiálása

A Társaságnak az IFRS-ekkel összhangban működési szegmenseket kell bemutatnia. A tárgyidőszakban a bázis időszakhoz hasonlóan a Társaság egyetlen működési szegmenst, az Energetikát azonosította.

Az Energetika működési szegmens alá a Társaság a fő működési tevékenysége, azaz a geotermikus hő termelése és értékesítése, valamint az ezekhez kapcsolódó beruházási és egyéb tevékenységek végzése tartozik.

A PannErgy Csoport a Pannonplast Nyrt. jogutódjaként, a korábban Pannonplast Nyrt. által műanyag gyártási célt szolgáló ipari létesítmények és kapcsolódó irodahelyiségek ingatlan hasznosítását, mint vagyonkezelést nem definiálja önálló működési szegmensként az alábbiakban részletezett, IFRS 8 standard elvek alapján:

A működési szegmensek bemutatása, a szegmens felülvizsgálat megalapozása

Az IFRS 8 „Működési szegmens” standard alapelve, hogy a gazdálkodó egységeknek olyan mélységű információt kell közzétenniük, amely lehetővé teszi pénzügyi kimutatásaik felhasználói számára, hogy értékeljék a gazdálkodó egység által folytatott üzleti tevékenység jellegét és pénzügyi hatásait, valamint működésének gazdasági környezetét [IFRS 8.1]. A standard alkalmazandó azon anyavállalatnál a vállalatcsoport konszolidált pénzügyi kimutatásaira, illetve azon gazdálkodó egység egyedi vagy különálló pénzügyi kimutatásaira, amelynek adósság- vagy tőkeinstrumentumai nyíltpiaci forgalomban vannak [IFRS 8.2]. Ebből kifolyólag a PannErgy Nyrt. köteles működési szegmenseket bemutatni.


A működési szegmensek bemutatása a gyakorlatban az alábbi öt lépésen keresztül történhet meg:

A legfőbb működési döntéshozók azonosítása;

A működési szegmensek azonosítása;

A működési szegmensek összevonása;

A bemutatható szegmensek meghatározása;

A szegmens információk közzététele.


A szegmens definiálás felülvizsgálata során a PannErgy Csoport a fenti öt lépésen keresztül vizsgálta a potenciális működési szegmenseket. A működési szegmens a gazdálkodó egység olyan komponense, amely árbevétellel és ráfordításokkal (ide értve az ugyanazon gazdálkodó egység más komponenseivel folytatott ügyletetekhez kapcsolódó árbevételt és ráfordításokat is) járó üzleti tevékenységet folytat, amelynek működési eredményei a gazdálkodó egység legfőbb működési

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

49

2020

PannErgy Nyrt.

Jegyzetek a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok szerint készített konszolidált pénzügyi kimutatásokhoz             2020.12.31

döntéshozója rendszeresen áttekinti annak érdekében, hogy döntést hozzon a szegmenshez rendelendő erőforrásokról és hogy értékelje annak teljesítményét különböző szempontok alapján.


A Társaság konszolidált pénzügyi kimutatásai alapján megállapítható, hogy az Energetika, mint működési szegmens egyértelműen beazonosítható a PannErgy Csoport esetében. A Társaság vezetői megközelítése a PannErgy Csoport működésével kapcsolatban, hogy teljes erőforrásával – összhangban a befektetői elvárásokkal – az Energetika szegmens minél hatékonyabb működésére fókuszál, a Társaság tulajdonában álló ingatlanok hasznosítása minden szempontból jelentéktelen részét képezi a működésnek, vezetői megközelítés alapján nem tekinthető működési szegmensnek.

Szegmensek felülvizsgálatához kapcsolódó határértékek vizsgálata

A tárgyévet megelőző évben Vagyonkezelés működési szegmensként bemutatott szegmens nem képezi központi elemét a PannErgy Csoport stratégia képzésének, az említett ingatlanok hasznosítását jelentő tevékenység teljesítményértékelése elhanyagolható mértékű a Társaság operatív vezetésének és legfőbb szerveinek munkájában, a kapcsolódó belső kontrolling jelentési rendszerben nincsenek külön kiemelve az ingatlanok hasznosítására vonatkozó információk, mivel ezek állandó bevétel (továbbszámlázott közmű díjak és bérleti díj) és költség (közmű díjak) oldallal rendelkező ügyletek, a tevékenység döntő hányada „átfolyó jellegű tételekből” áll.

A PannErgy Csoport vezetői megközelítése alapján, illetve a működési szegmensek bemutatására vonatkozó kritériumok alapján egy működési szegmens, az Energetika azonosítható a Társaságnál, így a bemutatható szegmensek kritériumainak vizsgálata nem releváns, de ettől függetlenül a Társaság megvizsgálta ezeknek a határértékeknek a teljesülését (43. Szegmensek jegyzet).

A társaságnak a gazdálkodó egység egészére vonatkozó közzétételi követelményeknek szükséges megfelelnie, ez azt jelenti, hogy az Energetika szegmens tárgyévi és előző évi adatai megegyeznek a gazdálkodó egység egészére vonatkozó pénzügyi információkkal, amelyek jelen konszolidált pénzügyi kimutatásokban megfelelően bemutatásra kerülnek.

Területi szegmensek bemutatása

A Társaság tevékenységét kizárólag Magyarország területén végzi, hasonló jogszabályi, technikai, gazdasági és demográfiai környezetben, ezért területi szegmentálás sem indokolt.

A Társaságnál definiált egy működési szegmensen, az Energetikán belül területi/projekt helyszínenkénti szegmensek kerültek a tárgyidőszakban beazonosításra, nagyságrend alapján. A Társaság ezek eredményességét finanszírozási és egyéb szempontok mellett külön is vizsgálja, a működésükre vonatkozóan külön terveket készít. A projekteknek megfelelő területi szegmensek bemutatására a 43.2. jegyzetben kerül sor.

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

50

2020

PannErgy Nyrt.

Jegyzetek a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok szerint készített konszolidált pénzügyi kimutatásokhoz             2020.12.31

4.30.Bruttó cash-flow és EBITDA definíció

A konszolidált eredménykimutatásban szereplő bruttó cash-flow és EBITDA kategóriák definiálása:

A bruttó cash-flow az értékesítés árbevételének és értékesítés költségének különbözeteként meghatározott bruttó fedezet, valamint a pénzmozgással nem járó közvetlen értékcsökkenés összege.

A Társaság EBITDA-ként (kamat és amortizáció előtti eredmény) a működési eredmény, a közvetlen értékcsökkenés (lásd 6. Igazgatási és általános költségek (Közvetett költségek) jegyzet), a közvetett értékcsökkenés (lásd 7. Értékesítési költségek (Közvetlen költségek) jegyzet) és a tárgyi eszközök, immateriális javak terven felüli selejtezése, értékvesztése összegét (lásd 9. Egyéb ráfordítások jegyzet) definiálja.

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

51

2020

PannErgy Nyrt.

Jegyzetek a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok szerint készített konszolidált pénzügyi kimutatásokhoz             2020.12.31

5.LÉNYEGES/KRITIKUS SZÁMVITELI FELTÉTELEZÉSEK ÉS BECSLÉSEK A SZÁMVITELI POLITIKA ALKALMAZÁSAKOR

Az IFRS követelményeinek megfelelően a Társaság IFRS-ek szerint összeállított konszolidált pénzügyi kimutatásainak készítése megköveteli adott becslések és feltételezések alkalmazását, melyek befolyásolják a pénzügyi kimutatásokban szereplő összegeket. A Társaság a becsléseket és megítéléseket múltbeli tapasztalatok és egyéb tényezők, így az adott körülmények között ésszerűnek gondolt jövőbeli eseményekkel kapcsolatos várakozások alapján folyamatosan értékeli.

A Társaság az IAS 8 „Számviteli Politika, a számviteli becslések változásai és hibák” standard, valamint az IAS 10 „Mérlegfordulónap utáni események” standard előírásainak megfelelően alkalmazza a korábbi időszaki lényeges hibákra, a számviteli becslések módosítására, illetve a fordulónap utáni események kezelésére vonatkozóan.

5.1.Pénzügyi kimutatások fordulónapja utáni események

A pénzügyi helyzet kimutatás fordulónapja és a pénzügyi kimutatások jóváhagyásának időpontja közötti események kapcsán a Társaság megvizsgálja, hogy az érintett esemény a fordulónapon fennállt körülményeket igazol-e, ebben az esetben a pénzügyi kimutatás módosítására van szükség. Ha az esemény a fordulónap után felmerült követelményekre utal, akkor csak közzétételre van szükség, de csak lényeges esetekben.

5.2.Lényeges hiba

A konszolidált pénzügyi kimutatások készítése során hiba a számviteli politika alkalmazása során elkövetett matematikai hibákból, tények figyelmen kívül hagyásából vagy helytelen értelmezéséből adódhat. A Társaság fő elvként ezen hibák javítására vonatkozóan azt vallja, hogy amennyiben lehetséges, technikailag nem kivitelezhetetlen, akkor a korábbi időszaki lényeges hibákat visszamenőleg kell helyesbíteni a hiba feltárását követő első, közzétételre jóváhagyott pénzügyi kimutatásban, éves beszámolóban. A Társaság a kivitelezhetetlen fogalmán azt érti, ha akkor sem tudja alkalmazni, ha minden tőle ésszerűen elvárhatót megtesz az alkalmazás érdekében.

A Társaság a lényeges hiba fogalmát a következők szerint definiálja: a tételek kihagyásai vagy téves bemutatásai akkor lényegesek, ha azok egyenként vagy együttesen képesek a felhasználóknak a pénzügyi kimutatások alapján hozott döntéseit befolyásolni. A lényegesség a kihagyás vagy téves bemutatás mértékének és jellegének adott körülmények közötti megítélésétől függ. A megítélésnél az adott tétel nagysága és jellege, vagy a kettő kombinációja a döntő tényező, általános elvként az IFRS-ek szerint összeállított konszolidált pénzügyi helyzet kimutatás főösszegének 1%-át meghaladó összegű hibákat definiálja a Társaság lényeges hibaként.

5.3.Kritikus számviteli becslések és feltételezések

Az IFRS-ek szerint összeállított számviteli politika alkalmazása során a Társaság a jövőre vonatkozóan bizonyos becslésekkel és feltételezésekkel él. Az ebből eredő számviteli becslések, bár a Társaság jelenlegi eseményekre vonatkozó legjobb ismeretein alapulnak, – a definícióból adódóan – csak ritkán egyeznek meg a tényleges eredményekkel, a tényleges eredmények eltérhetnek azoktól. Azok a becslések és feltételezések, amelyek miatt jelentős mértékben módosulhat az eszközök és források konszolidált pénzügyi helyzet kimutatásban szereplő értéke a következő pénzügy év során, az alábbiakban kerülnek bemutatásra. Ezen feltételezések a megfelelő megjegyzésekben részletesen kifejtésre kerülnek, de a leglényegesebbek az alábbiakra vonatkoznak:

Adókedvezmények a jövőben, illetve megfelelő mértékű adóalapot képző jövőbeni nyereség realizálása, amellyel szemben a halasztott adóeszközök érvényesíthetők;

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

52

2020

PannErgy Nyrt.

Jegyzetek a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok szerint készített konszolidált pénzügyi kimutatásokhoz             2020.12.31

Bizonyos függő kötelezettségek kimenetele;

Pénzügyi instrumentumok valós értékének meghatározása;

Tárgyi eszközök hasznos élettartamának megállapítása;

A tárgyi eszközök és a goodwill értékvesztésének meghatározása;

A céltartalék értékének a meghatározása.


A számviteli becslések módszertanában változás állhat be, a Társaság a számviteli becslések változása alatt azt érti, amikor valamely eszköz vagy kötelezettség könyv szerinti értékének, vagy az eszköz időszaki felhasználása összegének módosítása szükséges.  A számviteli becslés megváltoztatása az eszközök és kötelezettségek jelenlegi helyzetének értékelése, valamint az azokhoz kapcsolódó várható jövőbeni hasznok és kötelmek mérlegelése alapján történik. A számviteli becslések változtatásait valamely új információ vagy új fejlemény okozza, így ennek megfelelően ezek nem minősülnek hibajavításnak.

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

53

2020

PannErgy Nyrt.

Jegyzetek a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok szerint készített konszolidált pénzügyi kimutatásokhoz             2020.12.31

6.ÉRTÉKESÍTÉS ÁRBEVÉTELE

6.1.Az árbevétel megoszlása fő tevékenységenként

2020.

2019.

eFt

eFt

Energetika

5.070.159

5.060.007

Ingatlankezelés 1

852.346

587.914

Összesen

5.922.505

5.647.921

1 Önálló szegmensként nem definiálva, lásd 43. Szegmensek fejezet.

6.2.Az árbevétel földrajzi megoszlása

2020.

2019.

eFt

eFt

Belföldi értékesítés árbevétele

5.920.678

5.642.262

EU-n belüli értékesítés árbevétele

1.827

1.659

EU-n kívüli értékesítés árbevétele

Összesen

5.922.505

5.647.921

6.3.Az árbevétel tevékenységek-szolgáltatások szerinti részletezése

2020.

2019.

eFt

eFt

Hőértékesítés

4.905.797

4.981.506

Villamos energia értékesítés

818.093

552.316

Közvetített és továbbszámlázott szolgáltatás

89.355

85.155

Termék, árú értékesítés

84.157

4.423

Épületek és tárgyi eszközök bérleti díja

25.103

24.521

Összesen

5.922.505

5.647.921

A tárgyidőszakban a Társaság konszolidált árbevétele 274.584 ezer forinttal növekedett az előző időszakhoz képest, ami 4,9%-os javulást jelent. Az árbevétel tevékenységek-szolgáltatások szerinti részletezése alapján megállapítható, hogy a hőértékesítésből származó árbevétel 1,5%-kal csökkent az előző évhez képest, ez 75.709 ezer forint árbevétel mérséklődést jelent. Ennek oka mindenekelőtt a tárgyidőszak hőtermelés szempontjából, az előző évvel összehasonlítva kedvezőtlenebb időjárási körülményei, illetve a 2019/2020-as fűtési idény előző évnél hamarabb történő véget érése.

A villamos energia értékesítés 48,1%-kal növekedett a tárgyidőszakban, ezen belül 796.166 ezer forint a PannErgy Nyrt. debreceni ingatlanjainak üzemeltetéséhez kapcsolódó, az érintett osztatlan közös tulajdonú ingatlan további tulajdontársainak továbbszámlázott villamos energia, amely nem a geotermikus hőtermeléshez kapcsolódik. A jelentős növekedést egyrészt az euró forinthoz viszonyított árfolyamának változása okozta, mivel a villamos energia továbbszámlázás döntő hányada euró alapú. A másik ok a tárgyidőszaki jelentős energia díj emelkedés, a továbbszámlázásnál ennek a növelő hatása is jelentkezett. A villamos energia értékesítésből ezen felül jelentkező 21.927 ezer forint árbevétel összeg a Társaság berekfürdői projektjéhez kapcsolódó villamos energia értékesítés.

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

54

2020

PannErgy Nyrt.

Jegyzetek a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok szerint készített konszolidált pénzügyi kimutatásokhoz             2020.12.31

Az épületek és tárgyi eszközök tárgyidőszaki bérleti díja 2,4%-kal meghaladja az előző évi értéket. Ez a pozitív változás annak köszönhető, hogy a Társaság a debreceni ingatlanjait a tárgyidőszaktól újabb bérleti konstrukciókkal hasznosítja.


6.4.Az árbevételhez kapcsolódó befektetett eszközök földrajzi szegmensenkénti megoszlása

2020.

dec. 31.

2019.

dec. 31.

eFt

eFt

Belföldi termelésben használt eszközök

23.633.543

23.178.868

EU-n belüli termelésben használt eszközök

EU-n kívüli termelésben használt eszközök

Összesen

23.633.543

23.178.868

6.5.Az árbevétel koncentrációja, a főbb vevőkre vonatkozó információk

A PannErgy Csoport három olyan vevő partnerrel rendelkezik, amelyektől a Társaság összes árbevételének legalább 10%-a származik:

2020.

2020. összes
árbevételhez
viszonyítva

2019.

2019. összes
árbevételhez
viszonyítva

Jelentős vevőktől származó árbevétel
összesen

4.785.036

80,79%

4.850.033

85,87%

Értékesítés árbevétele

5.922.505

100,00%

5.647.921

100,00%

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

55

2020

PannErgy Nyrt.

Jegyzetek a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok szerint készített konszolidált pénzügyi kimutatásokhoz             2020.12.31

7.IGAZGATÁSI ÉS ÁLTALÁNOS KÖLTSÉGEK (KÖZVETETT KÖLTSÉGEK)

2020.

2019.

eFt

eFt

Közvetett személyi jellegű ráfordítások

122.300

101.443

Szakértői díjak, könyvelés, könyvvizsgálat díjai

114.726

101.998

Irodai és üzemeltetési költségek

107.349

103.848

Nyilvános és tőzsdei jelenléttel, ill. társadalmi
szerepvállalással kapcsolatos költségek

86.676

85.111

Banki költségek

52.300

35.221

Biztosítási díjak

12.393

11.242

Egyéb hatósági díjak, illetékek

3.779

8.541

Közvetett értékcsökkenés (ingatlanok, gépek,
berendezések)

1.073

2.293

Összesen

500.596

449.697

A PannErgy Csoport tárgyidőszaki közvetett működési költségei 11,3% növekedést mutatnak az előző időszakhoz képest.

Az irodai és üzemeltetési költségeknél tapasztalható 3,4%-os emelkedés a COVID-19 vírus okozta járványhoz kapcsolódik, a biztonságos munkavégzési körülményekhez, megelőzéshez kapcsolódó beszerzések költsége okozta. A tárgyidőszakban felmerült szakértői költségek a geotermikus projektek finanszírozásához és számviteli projektekhez kapcsolódó ügyvédi, tanácsadói költségek, illetve pályázatokhoz kapcsolódó szakértői költségek, továbbá általános, az operatív működést támogató tanácsadói, illetve ügyvédi költségek. A szakértői költségeknél a tárgyidőszakban tapasztalt 12,5%-os emelkedés a miskolci és győri projektcégek refinanszírozásához kapcsolódó, elsősorban jogi jellegű költségek következménye. A banki költségek jelentős, 48,5%-os tárgyidőszaki növekedése szintén ehhez a refinanszírozási folyamathoz köthető egyszeri költség többlet.

A közvetett személyi jellegű ráfordítások 20,6%-kal emelkedtek az előző időszakhoz képest, ez az alacsonyabb bázis időszaki értéknek köszönhető. A bázis időszakban a Társaság személyi jellegű ráfordításainak egy része egy kutatás-fejlesztési projekthez kapcsolódóan került elszámolásra és aktiválásra. A PannErgy Csoport tárgyidőszak végi munkavállalói létszáma növekedett az előző év azonos időszakához képest, 2020. december 31-én a tényleges munkavállalói létszám 18 fő, szemben a 2019. december 31-i állapotnak megfelelő 17 fővel, ugyanakkor az egész évre vetített átlagos statisztikai létszám a tárgyidőszakban a bázis időszaki 27 fős adattal megegyezik, nem történt változás.

A bér jellegű kifizetések összesítését a 9. Létszám és bérköltség alakulása jegyzet tartalmazza.

A tárgyidőszakban a közvetett költségek között szereplő nyilvános és tőzsdei jelenléti költségeknél 1,8%-os növekedés történt. Ez a növekedést a Társaság 2020. évi IFRS konszolidált beszámolójának ESEF kompatibilissá tételéhez kapcsolódó költségek okozták.

A nyilvános és tőzsdei jelenléti költségekkel kapcsolatban megjegyezhető, hogy a PannErgy Csoport továbbra is fontosnak tartja társadalmi felelősségvállalási szempontból a működő projektek helyszínéül szolgáló városok és vonzáskörzete sportéletének, illetve egyéb társadalmi kezdeményezéseinek, így a geotermikus energia végfogyasztóinak támogatását.

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

56

2020

PannErgy Nyrt.

Jegyzetek a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok szerint készített konszolidált pénzügyi kimutatásokhoz             2020.12.31

8.ÉRTÉKESÍTÉSI KÖLTSÉGEK (KÖZVETLEN KÖLTSÉGEK)

2020.

2019.

eFt

eFt

Közvetlen értékcsökkenés (geotermikus eszközök)

1.615.013

1.464.709

Karbantartási, üzemeltetési költségek

896.533

846.623

Eladott áruk beszerzési értéke, közvetített szolgáltatások

840.140

556.548

Villamos energia költségek

689.338

758.524

Létesítmény fenntartási költségek, bérlési költségek

373.694

362.618

Biztosítási költségek (közvetlenül termeléshez
kapcsolódó)

33.677

29.888

Fenntartási anyagok

656

1.235

Visszasajtolási költségek

140.816

Egyéb közvetlen költségek

29.736

31.833

Összesen

4.478.787

4.192.794

A PannErgy Csoport értékesítési, közvetlen költségei 6,8%-kal növekedtek, azonban az átfolyó tételek kiszűrése után stagnálás tapasztalható. Az „Eladott áruk beszerzési értéke, közvetített szolgáltatások” kategórián belül 840.140 ezer forint a nem geotermiához kapcsolódó értékesítési költség, ezek döntően a Társaság tulajdonában lévő debreceni és évközben értékesített csepeli ingatlanok hasznosításához kapcsolódó („átfolyó”) továbbszámlázások, elsősorban villamos energia önköltsége.

A közvetlen értékcsökkenésnél tapasztalható növekedés a 2020-as évben évközben történt kapacitásnövelő és pótlólagos beruházások üzembehelyezésének hatását tükrözi, illetve egyes eszközcsoportoknál a számviteli politikával összhangban lévő, műszaki felülvizsgálatot követő hasznos élettartam igazítására került sor, ami az értékcsökkenés kisebb mértékű növekedését eredményezte.

A karbantartási költségeknél tapasztalható növekedés a geotermikus projektek bővülő eszközparkjához kapcsolódó üzemeltetési és karbantartási többletfeladatokhoz, a magasabb üzemeltetés-hatékonysági elvárásokhoz, továbbá többek közt a járvány helyzet következtében megemelt üzemeltetésbiztonsági szintekhez köthető.

A hőtermeléshez és hőértékesítéshez szükséges villamos energia költségek csökkenése elsősorban a megvalósult és folyamatban lévő hatékonyságnövelő beruházásoknak és intézkedéseknek köszönhető. A visszasajtolási költségek csökkenése a 2019. júniusában lezárult cégvásárlási tranzakció következménye, amely során a harmadik miskolci visszasajtoló kút is a PannErgy Csoport tulajdonába került, így konszolidált szinten visszasajtolási költségek csak a bázisidőszak első félévében merültek fel.

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

57

2020

PannErgy Nyrt.

Jegyzetek a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok szerint készített konszolidált pénzügyi kimutatásokhoz             2020.12.31

9.LÉTSZÁM ÉS BÉRKÖLTSÉG ALAKULÁSA

2020.

2019.

Átlagos statisztikai létszám (fő)

27

27

Bérköltség (eFt)

98.552

78.321

Személyi jellegű egyéb kifizetés (eFt)

5.891

6.762

Bérjárulékok (eFt)

17.857

16.360

Összesen

122.300

101.443

A PannErgy Csoport 2020-ra vonatkozó átlagos állományi létszáma 27 fő, azaz nincs változás a 2019. évhez képest. 2020. december 31-én a PannErgy Csoport tényleges munkavállalói létszáma 18 fő, ami 1 fő létszám bővülést jelent a 2019. december 31-i 17 fős munkavállalói létszámhoz képest. Az átlagos statisztikai állományi létszám és a tényleges munkavállalói létszám közötti különbség az egyes tagvállalatok közötti részmunkaidős foglalkoztatásokból, illetve az évközi magasabb foglalkoztatási szintből ered.

A PannErgy Csoport az előző évhez hasonlóan 2020-ban sem fizetett önkéntes nyugdíjpénztári hozzájárulást nyugdíjalapoknak munkavállalói után.

10.EGYÉB RÁFORDÍTÁSOK

2020.

2019.

eFt

eFt

Helyi adók, illetékek, bírságok

122.511

129.621

Bányajáradék

69.940

75.654

Immateriális és tárgyi eszközök terven felüli selejtezése

43.214

963

Káreseménnyel kapcsolatos költség

2.232

2.026

Fizetett bírság, kötbér, késedelmi kamat, kártérítés

1.305

6.239

Költségek ellentételezésére adott támogatás

950

51

Követelésekre képzett értékvesztés

238

405

Illetékek, hozzájárulások

20

24

Egyéb

6.282

9.018

Összesen

246.692

224.001

Az egyéb ráfordítások tárgyévi 246.692 ezer forintos értékén belül kiemelhető, hogy a legjelentősebb tétel 122.511 ezer forintos értékben a Társaság által a geotermikus projektek működési helyszínein az önkormányzatoknak fizetett helyi adók, elsősorban iparűzési adó. Ezen túlmenően jelentős tétel a geotermikus hőtermeléshez kapcsolódóan fizetendő bányajáradék, ezen a jogcímen 69.940 ezer forint ráfordítása merült fel a Társaságnak a tárgyidőszakban. A geotermikus projektekkel kapcsolatban 43.214 ezer forintos értékben került sor tárgyi eszköz selejtezésére, ez egyrészt a berekfürdői projekt kapacitásbővítéséhez kapcsolódó gázmotor cseréjéhez, másrészt várhatóan nem hasznosítható korábbi projekt előkészületi munkák, mint befejezetlen beruházások megszüntetéséhez köthető.

A tárgyidőszakban céltartalék képzésre nem került sor.

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

58

2020

PannErgy Nyrt.

Jegyzetek a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok szerint készített konszolidált pénzügyi kimutatásokhoz             2020.12.31

11.EGYÉB BEVÉTELEK

2020.

2019.

eFt

eFt

Fejlesztési célra kapott támogatás

273.958

241.300

Káreseménnyel kapcsolatos bevételek

62.286

40.257

Kapott bírság, kártérítés

31.053

10.081

Tárgyi eszköz értékesítés nyeresége

71.073

Céltartalék felhasználása

18.449

Egyéb

11.738

35.091

Összesen

379.035

416.251

Az egyéb bevételek tárgyévi 379.035 ezer forintos értékén belül a legjelentősebb a kapott fejlesztési támogatások elszámolásának 273.958 ezer forintos értéke, amely a kapott vissza nem térítendő beruházási és fejlesztési támogatások halasztott bevételek tárgyévi értékcsökkenéssel arányos visszaírását tartalmazza. Az előző időszakhoz képest történt növekedés a DoverDrill Mélyfúró Kft. 2020-ban befejezett GINOP pályázati projektjéhez kapcsolódó halasztott bevétel tárgyidőszaki visszaírásának következménye.

Az egyéb bevételeken belül a korábbi időszakok kivitelezési projektjeihez, illetve káreseményekhez kapcsolódó kártérítési és kötbér összegek, káreseménnyel kapcsolatos bevételek a bázisidőszaknál kisebb, együttesen 93.339 ezer forint összegben jelentkeztek a tárgyidőszakban. Ezek gép meghibásodáshoz és üzemszünethez kapcsolódó, kapott vagy elismert kötbérek, kártérítések, káreseményhez köthető egyéb bevétel jellegű tételek.


PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

59

2020

PannErgy Nyrt.

Jegyzetek a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok szerint készített konszolidált pénzügyi kimutatásokhoz             2020.12.31

12.PÉNZÜGYI MŰVELETEK BEVÉTELE

2020.

2019.

eFt

eFt

Követelésekkel kapcsolatos árfolyamnyereség

54.118

59.681

Deviza számlákkal kapcsolatos árfolyamnyereség

22.392

11.650

Kötelezettségekkel kapcsolatos árfolyamnyereség

14.329

10.195

Értékpapírok valós értékeléséből adódó nyereség

9.290

Származékos ügyletek nyeresége

2.396

2.610

Forgatási célú értékpapírok árfolyamnyeresége

1.271

1

Kapott kamatok és kamatjellegű bevételek

807

Deviza hitelek, kölcsönök árfolyamnyeresége

299

6.355

Egyéb pénzügyi bevételek

118

42

Összesen

105.020

90.534

A pénzügyi műveletek bevételei között 91.138 ezer forint értékben jelentkezett a különböző követelésekhez és kötelezettségekhez kapcsolódó, realizált és nem realizált árfolyamnyereség. A származékos ügyletek 2.396 ezer forint tárgyévi árfolyamnyeresége határidős deviza ügyleteken keletkezett, amelyeket a PannErgy Csoport devizában felmerült szállítói kötelezettségeivel összhangban kötött a Társaság.

13.PÉNZÜGYI MŰVELETEK RÁFORDÍTÁSAI

2020.

2019.

eFt

eFt

Deviza hitelek, kölcsönök árfolyamvesztesége

453.244

199.972

Fizetett kamatok és kamatjellegű ráfordítások

285.314

273.264

Származékos ügyletek vesztesége

128.043

1.504

Kötelezettségekkel kapcsolatos árfolyamveszteség

44.359

22.793

Követelésekkel kapcsolatos árfolyamveszteség

7.394

8.828

Deviza számlákkal kapcsolatos árfolyamveszteség

112

170

Értékpapírok valós értékeléséből adódó veszteség

6

Egyéb pénzügyi ráfordítások

1

Összesen

918.472

506.532

A pénzügyi műveletek ráfordítása 918.472 ezer forint volt a tárgyidőszakban, ami jelentősen, 411.940 ezer forinttal kedvezőtlenebb az előző időszak pénzügyi műveletek ráfordításaihoz képest.

A hitel és kölcsön kötelezettségekhez kapcsolódó tárgyidőszaki 285.314 ezer forint fizetett kamat ráfordításon belül 31.528 ezer forint a miskolci és győri projekt társaságok kamatswap ügyleteinek tárgyidőszaki realizált eredmény elszámolásához kapcsolódik. A Társaság a hosszú lejáratú hiteleihez kapcsolódó változó kamatokat kamatláb csere ügyletek keretében fix kamatlábra cserélte a beruházási hitel teljes futamidejére, ezzel biztosítva a finanszírozás, jövőbeni pénzkiáramlások kamatkockázatának lefedését.

A pénzügyi ráfordításokon belül a legjelentősebb tétel a deviza hitelek, kölcsönök 453.244 ezer forint összegű árfolyamvesztesége. Ezen belül 367.125 ezer forint a tárgyidőszakban történt refinanszírozás során realizált árfolyamveszteség, a lezárt beruházási hitel szerződésekhez

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

60

2020

PannErgy Nyrt.

Jegyzetek a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok szerint készített konszolidált pénzügyi kimutatásokhoz             2020.12.31

kapcsolódó pénzügyi rendezésekből adódóan. A fennmaradó 86.119 ezer forint az időszak végén aktuális piaci árfolyamok alapján kalkulált, deviza hitelekhez, kölcsönökhöz kapcsolódó nem realizált árfolyamveszteség.

A PannErgy Csoport tárgyidőszaki, árfolyameltérésből eredő pénzügyi eredményéből az időszak végi, nem realizált devizás átértékelés teljes hatása 59.765 ezer forint veszteség, valamennyi eszköz és kötelezettség típusra vonatkozóan, az árfolyamveszteségeket és -nyereségeket kumulálva. A PannErgy Csoport a forinttól, mint funkcionális pénznemtől különböző devizában nyilvántartott monetáris tételei az IFRS előírásoknak megfelelően az időszaki végi árfolyamon átszámításra kerülnek forintra, az átszámításból eredő (pénzügyileg nem realizált) árfolyamkülönbözet az eredménykimutatásban a pénzügyi műveletek soron kerül bemutatásra. Az időszak végi átértékelés vesztesége a forint euróhoz viszonyított deviza árfolyamának előző időszakokhoz képest történt csökkenésének a következménye.

A Társaság a fenti átértékelés pillanatnyi, nem realizált vagy finanszírozási tranzakciós hatásától függetlenül ténylegesen nincs kitéve jelentős, hosszútávú árfolyamkockázatnak a működése során, mivel természetes fedezeti pozícióval rendelkezik tekintettel arra, hogy éves szinten a devizában felmerült bevételei közel teljes mértékben fedezik a devizában felmerült költségeit (jellemzően villamos energia költségek), illetve a beruházási hiteleket folyósító finanszírozó pénzintézetek felé vállalt szerződéses, devizában felmerülő adósságszolgálatát. A Társaság esetében a fent említett idegen devizás tételeknél a pénznem minden esetben euró.

A származékos ügyletekhez 128.043 ezer forint tárgyidőszaki veszteség kapcsolódik, ezen belül 127.710 ezer forint a 2020. évi refinanszírozás során lezárt kamatswap ügyletek realizált vesztesége. A refinanszírozás eredményeként a forint banki hitelek fix kamatozásúra lettek konvertálva, így a piaci kamatszintek emelkedésének kockázatára forint fedezeti kamatswap ügyletek kötésére nincs a továbbiakban szükség. 

A fentiek következményeként a tárgyidőszakban a PannErgy Csoport 813.452 ezer forint veszteséget mutat ki a pénzügyi műveletek eredményeként.

14.PÉNZÜGYI MŰVELETEKHEZ KAPCSOLÓDÓ EGYÉB INFORMÁCIÓK

2020.

2019.

Nyitó EUR/HUF árfolyam

330,52

321,51

EUR/HUF árfolyam december 31-én

365,13

330,52

EUR/HUF éves árfolyam változás

34,61

9,01

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

61

2020

PannErgy Nyrt.

Jegyzetek a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok szerint készített konszolidált pénzügyi kimutatásokhoz             2020.12.31

15.IMMATERIÁLIS JAVAK

adatok ezer Ft-ban

Bruttó érték

Goodwill

Know-how

Vagyoni
értékű jogok

Vásárolt
szoftver

Összesen

2019. január 1.

518.487

2.044.668

105.624

35.420

2.704.199

Beszerzés

280.339

6.302

286.641

Értékesítés

Értékvesztés, selejtezés

27

27

Átsorolás

-64.350

-64.350

2019. december 31.

518.487

2.260.657

105.651

41.722

2.926.517

Beszerzés

159.922

37.674

2.200

6.766

206.562

Értékesítés

-24.970

-24.970

Értékvesztés, selejtezés

Átsorolás

-386

-386

2020. december 31.

678.409

2.273.361

107.465

48.488

3.107.723

Halmozott értékcsökkenés

Goodwill

Know-how

Vagyoni
értékű jogok

Vásárolt
szoftver

Összesen

2019. január 1.

332.534

74.460

30.280

437.274

Növekedés

41.094

8.544

2.641

52.279

Értékesítés

Értékvesztés, selejtezés

-27

-27

Átsorolás

2019. december 31.

373.628

83.031

32.921

489.580

Növekedés

153.964

6.164

14.845

174.973

Értékesítés

-24.970

0

0

-24.970

Értékvesztés, selejtezés

0

-386

0

-386

Átsorolás

0

0

0

0

2020. december 31.

502.622

88.809

47.766

639.197

Nettó érték

2020. január 1.

518.487

1.887.029

22.620

8.801

2.436.937

2020. december 31.

678.409

1.770.739

18.656

721

2.468.525

A goodwill 678.409 ezer forintos összegéből 517.537 ezer forint a korábbi időszakokban megvásárolt 6,91% PannErgy Geotermikus Erőművek Zrt. kisebbségi részesedéshez kapcsolódik, ezenkívül 950 ezer forint goodwill keletkezett a Szentlőrinci Geotermia Zrt. kisebbségi részesedésének korábbi években történt megvásárlása kapcsán. A 2020-ban jelentkező 159.922 ezer forint goodwill növekedés a Társaság két miskolci projekt társaságához kapcsolódik, mivel a Társaság megvásárolta a MIHŐ Miskolci Hőszolgálató Kft. tulajdonában lévő 10-10%-os kisebbségi tulajdont. Ezzel a tranzakcióval a Társaságnál megszűntek a kisebbségi leányvállalati részesedések.


A goodwill értékére vonatkozóan a Társaság 2020. december 31-én elvégezte a kapcsolódó pénztermelő egységek jövőbeni diszkontált cash-flow előrejelzéseire épülő értékvesztés tesztet, ennek során bizonyosságot nyert, hogy a goodwill 678.409 ezer forint értéke valós érték, értékvesztés elszámolása nem indokolt.

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

62

2020

PannErgy Nyrt.

Jegyzetek a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok szerint készített konszolidált pénzügyi kimutatásokhoz             2020.12.31

A goodwill értékén kívül a Csoport több geotermikus know-how-t szerepeltet az immateriális javak között, melyek a nagy mélységű geotermikus feltárásokhoz, fúrásokhoz, illetve a hatékony geotermikus rendszerek kiépítéséhez és üzemeltetéshez kapcsolódó speciális ismeretanyagot takarnak. Ezeknek a nagyértékű immateriális eszköznek a beszámolóban való szerepeltetése indokolt, mivel konkrét, az adott eszköznek tulajdonítható jövőbeni hasznok kapcsolhatók hozzá. A Csoport vezetésének legjobb becslése mellett készített év végi kalkulációk alapján számszerűsíthetőek a konszolidált pénzügyi helyzet kimutatásban szereplő fejlesztések hasznosításából származó jövőbeni pénzáramok. Ezek a pénztermelő egységekre lebontott pénzáramok diszkontálást követően összehasonlításra kerültek a pénztermelő egységek tárgyi eszközein és goodwill-en túl a Csoport által birtokolt geotermikus know-how könyv szerinti értékekkel, és ez alapján a tárgyidőszakban nem indokolt értékvesztés elszámolása az immateriális javak között nyilvántartott eszközökre vonatkozóan.


PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

63

2020

PannErgy Nyrt.

Jegyzetek a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok szerint készített konszolidált pénzügyi kimutatásokhoz             2020.12.31

16.TÁRGYI ESZKÖZÖK

adatok ezer Ft-ban

Bruttó érték

Ért. célú
ingatlanok

Befekt. célú
ingatlanok

Ingatlanok

Gépek és
járművek

Beruházás

Összesen

2019. január 1.

410.403

15.534.872

8.020.823

225.236

24.191.334

Beszerzés

112.451

403.307

300

516.058

Aktiválás

11.329

131.545

-142.874

Értékesítés

-292.559

-218

0

-292.777

Valós értékelés hatása

0

0

0

Átsorolás immat. javak
vagy pénzügyi
eszközök közé

0

-46.650

-46.650

Átsorolás értékesítési
célú ingatlanba/ból

-115.279

115.279

Egyéb mozgások,
selejtezés

1.274.370

62.146

1.336.516

2019. december 31.

2.565

115.279

16.933.022

8.617.603

36.012

25.704.481

Beszerzés

50.948

140.136

1.101.022

142.346

1.434.452

Aktiválás

-5.925

-5.925

Értékesítés

-2.756

-221.516

-224.272

Valós értékelés hatása

Átsorolás immat. javak
vagy pénzügyi
eszközök közé

Átsorolás értékesítési
célú ingatlanba/ból

Egyéb mozgások,
selejtezés

191

-40.100

-28.532

-68.441

2020. december 31.

166.227

17.073.158

9.457.009

143.901

26.840.295

Halmozott
értékcsökkenés

Ért. célú
ingatlanok

Befekt. célú
ingatlanok

Ingatlanok

Gépek és
járművek

Beruházás

Összesen

2019. január 1.

-191

1.766.701

3.308.355

5.074.865

Növekedés

388

500.097

890.892

1.391.377

Értékesítés

Átsorolás, selejtezés,
értékvesztés

-934

-29

-963

2019. december 31.

-191

1.322

2.266.798

4.199.276

6.467.205

Növekedés

6.285

505.947

900.789

1.413.021

Értékesítés

0

-226.774

0

-226.774

Átsorolás, selejtezés,
értékvesztés

191

0

0

-25.418

0

-25.227

2020. december 31.

7.607

2.772.745

4.847.873

7.628.225

Nettó érték

Ért. célú
ingatlanok

Befekt. célú
ingatlanok

Ingatlanok

Gépek és
járművek

Beruházás

Összesen

2020. január 1.

2.756

113.957

14.666.224

4.418.328

36.012

19.237.277

2020. december 31.

158.620

14.300.413

4.609.136

143.901

19.212.070

A főtevékenységet jelentő geotermikus hőtermelésen és értékesítésen (Energetika) kívül a Társaság Debrecen területén rendelkezik a „Pannonplast - PannErgy” stratégiaváltás előtti időkből származó ipari ingatlanokkal, irodákkal. Ezeket az ingatlanokat a Társaság befektetési célú ingatlannak minősíti, bérbeadással hasznosítja.

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

64

2020

PannErgy Nyrt.

Jegyzetek a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok szerint készített konszolidált pénzügyi kimutatásokhoz             2020.12.31


A PannErgy Csoport tárgyidőszaki értékcsökkenése 1.616.086 ezer forint, ebből 265.002 ezer forint immateriális eszközökhöz, 1.297.336 ezer forint tárgyi eszközökhöz, 6.286 ezer forint befektetési célú ingatlanokhoz, valamint 47.462 ezer forint a koncessziós projekt keretében kialakított termelőkút és kapcsolódó berendezéseihez kapcsolódik, ez utóbbiak pénzügyi eszközként szerepelnek a konszolidált pénzügyi helyzet kimutatásban.


Egyes ingatlanok és gépek a fennálló beruházási hitelek biztosítékául szolgálnak. Ehhez kapcsolódóan az alábbi materiálisabb jogcímkorlátozások, elzálogosítások érvényesek 2020. december 31-én az ingatlanok, gépek, berendezések tekintetében:

PannErgy Társaság

Finanszírozó

Tárgyi eszközöket
terhelő biztosíték
összege

Biztosítékok

Miskolci Geotermia Zrt.
és Kuala Kft.

UniCredit Bank
Hungary Zrt. és CIB
Bank Zrt.

11.368.000 ezer forint

Együttes, vagyont terhelő
keretbiztosítéki jelzálog
(valamennyi ingatlanra és legalább
50.000 ezer forint értékű
ingóságra)

Arrabona Koncessziós Kft.
és DD Energy Kft.

Unicredit Bank
Hungary Zrt. és CIB
Bank Zrt.

10.950.817 ezer forint

Együttes, vagyont terhelő
keretbiztosítéki jelzálog
(valamennyi ingatlanra és legalább
50.000 ezer forint értékű
ingóságra)

DoverDrill Mélyfúró Kft.

Budapest Bank Zrt.

249.977 ezer forint

Vagyont terhelő jelzálog a
PannErgy Csoport Debrecenben
található ipari ingatlanjára,
valamint a GINOP pályázat
keretében beszerzett ingóságokra

Szentlőrinci Geotermia Zrt.

Széchenyi Bank Zrt.

540.000 ezer forint

Vagyont terhelő keretbiztosítéki
jelzálog (valamennyi ingatlanra és
ingóságra)

PannErgy Nyrt.

Budapest Bank Zrt.

300.000 ezer forint

Értékpapír óvadék


A biztosítékok értéke a hitellel érintett társaságok szinte teljes tárgyi eszköz állományát lefedik, így nagyságrendjük a konszolidált pénzügyi kimutatások tárgyi eszköz adataival van összhangban. A kapcsolódó hosszú és rövid lejáratú hitel kötelezettségek a biztosítékoktól kisebb összegben jelentkeznek a konszolidált pénzügyi helyzet kimutatásban.

A tárgyidőszakban nem került sor tárgyi eszközök átértékelésére.

16.1.Nagy értékű tárgyi eszközök év végi értékelése

A PannErgy Csoport a geotermikus projektek speciális jellege miatt több leányvállalatában is nagyértékű eszközökkel (termelő és visszasajtoló kutak, mint ingatlanok, hőközpontok, távvezetékek, egyéb eszközök) rendelkezik, amelyek pénztermelő képessége a projekt jelleg miatt csakis az adott projekthez kapcsolódó, összes tárgyi eszközre, mint pénztermelő egységre vetítve értelmezhető. Ezt alátámasztandó az egyes projektek külön gazdasági egységekbe szervezettek, egy adott eszközcsoport csak egy piacon kerül felhasználásra.

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

65

2020

PannErgy Nyrt.

Jegyzetek a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok szerint készített konszolidált pénzügyi kimutatásokhoz             2020.12.31

Az értékvesztési teszt minden olyan PannErgy tagvállalatnál megtörtént 2020. december 31-én, ahol a Társaságok eszközeinek döntő hányada termelésben résztvevő, vagy ahhoz közvetlenül kapcsolódó tárgyi eszköz, függetlenül attól, hogy a Társaság értékvesztési jelt észlelt-e vagy sem.

Értékvesztési jelként a PannErgy Csoport azt értelmezte, ahol az előző években és a tárgyévben veszteségek keletkeztek, ami lehet annak a jele, hogy az eszközök gazdasági teljesítménye gyengébb az üzembehelyezéskor megfogalmazott elvárási szinttől.

A geotermikus tevékenység speciális jellege miatt a piaci összehasonlítás, illetve költségalapú értékelés, valamint reziduális cégérték módszer helyett a jövedelemtermelő képességen alapuló értékelés került alkalmazásra a nagy értékű eszközök év végi értékelésénél, értékvesztés tesztjénél. A módszer során számszerűsítésre került, hogy a nagyértékű eszközök tulajdonlásából milyen előnyök származhatnak a jövőben a PannErgy Csoport számára, ezeknek a számszerűsített előnyöknek, mint jövőbeni cash flow-nak a jelenérték becslése történt meg. Előnyként a jövedelemtermelő képesség került alapként meghatározásra, azaz a következő évekre vonatkozó részletes modell alapján jelzett pénzáramok diszkontált jelenértéke került kalkulálásra. Az értékvesztés teszt során az így kalkulált érték, mint megtérülési érték került összehasonlításra a tárgyi eszközök és immateriális javak összesített 2020. december 31-i könyv szerinti értékével.


A megtérülő érték számítására vonatkozó modell tartalmazza:

az egyes pénztermelő egységként definiált Társaságok számára az eszközökből származó jövőbeni cash flow-k tervezett mértékére vonatkozó becslését;

ezeknek a jövőbeni cash flow-k összegét és időbeli teljesülését;

a pénz időértékét;

egyéb, iparági sajátosságokon alapuló tényezőket.

Az elvégzett értékvesztési tesztek alapján az IAS 36 standard előírásaival összhangban a Csoport eszközei a megtérülő értéküket meg nem haladó értéken vannak nyilvántartva, azaz a könyv szerinti értékük nem haladja meg az eszköz használatának vagy értékesítésének révén megtérülő összeget, értékvesztés elszámolására nem került sor.



PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

66

2020

PannErgy Nyrt.

Jegyzetek a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok szerint készített konszolidált pénzügyi kimutatásokhoz             2020.12.31

17.EGYÉB BEFEKTETETT PÉNZÜGYI ESZKÖZÖK

2020.

dec. 31.

2019.

dec. 31.

eFt

eFt

Állampapírok

574.639

72.949

Összesen

574.639

72.949

A tárgyidőszakot megelőzően a Társaság egyéb befektetett pénzügyi eszközzel nem rendelkezett. A tárgyidőszakban a Társaság az elkülönített, finanszírozó pénzintézet engedélyezéséhez kötött felhasználású pénzeszközök egy részét, 72.949 ezer forint értékben befektetési céllal állampapírokba fektette. A tárgyidőszakban a hosszú lejáratú beruházási hitelek refinanszírozásához kapcsolódóan további állampapírokat vett 501.690 ezer forintért, amit a finanszírozó pénzintézet óvadéki zárolás alá vont. Az állampapírok jellegüket tekintve államkötvények.

18.PÉNZÜGYI ESZKÖZÖK (KONCESSZIÓS ESZKÖZÖK)

2020.
dec. 31.

2019.
dec. 31.

eFt

eFt

PannErgy Koncessziós Kft. győri beruházása

1.136.034

1.183.496

A PannErgy Csoport 1.136.034 ezer forint értékben tart nyilván koncessziós szerződéshez kapcsolódó pénzügyi eszközt 2020. december 31-én a konszolidált pénzügyi kimutatásokban, az IFRIC 12 értelmezés előírásaival összhangban. Ez a pénzügyi eszköz a Társaság Győri Geotermikus Projekthez kapcsolódóan megvalósított koncessziós projekt keretében kialakított termelőkút megvalósításának költségeit (köztük a koncessziós pályázat költségét) tartalmazza.

A tárgyidőszaki csökkenés az eszközök 47.462 ezer forint összegben jelentkező tárgyévi terv szerinti amortizációjának következménye. Az időszak végén pénzügyi eszközként bemutatott koncessziós eszköz bemutatott értéke megfelelő, azaz fedezve van a koncessziós szerződés 35 éves időtartama alatt várható, a kút hőtermeléséből származó diszkontált cash-flow-k értékével. A tárgyidőszaki értékelés során a diszkontáláshoz használt effektív kamatláb változás és az eltelt egy év okozta időszak változás sem befolyásolta negatívan a koncessziós eszköz értékét, nem történt értékvesztés elszámolás.

A Társaság 2017-ben koncessziós szerződést írt alá a Magyar Állammal, amely megállapodás Győr terület vonatkozásában geotermikus energia kutatására és kinyerésére, továbbá hasznosítására vonatkozott, 35 éves határozott időtartamra, amely egy alkalommal 17 és fél évvel meghosszabbítható. A Társaság ennek a koncessziós projektnek a keretében alakította ki a Bőnyben található, BON-PE-03 jelzésű termelőkútját.



PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

67

2020

PannErgy Nyrt.

Jegyzetek a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok szerint készített konszolidált pénzügyi kimutatásokhoz             2020.12.31

19.HOSSZÚ LEJÁRATÚ KÖVETELÉSEK

2020.
dec. 31.

2019.
dec. 31.

eFt

eFt

Egyéb követelések

2.293

5.318

A PannErgy Csoport 2.293 ezer forint értékben tart nyilván hosszú lejáratú követeléseket 2020. december 31-én a konszolidált pénzügyi kimutatásokban. Ezek az amortizált bekerülési értéken nyilvántartott követelések olyan adásvételi ügyletekhez kapcsolódnak, ahol a vételár egy részére hosszú lejáratú, egy éven túli fizetési ütemezésben állapodott meg a vevő partnerrel a Társaság.

20.LÍZINGKÖVETELÉSEK

A tárgyidőszakban és a bázis időszakban a PannErgy Csoportnak lízing követelése nem áll fenn.

21.KÉSZLETEK

2020.
dec. 31.

2019.
dec. 31.

eFt

eFt

Anyagok

29.076

27.651

Összesen

29.076

27.651

A 2020. évi konszolidált pénzügyi kimutatásokban kimutatott készletek a működő geotermikus projektek hatékony és biztonságos üzemeltetéséhez kapcsolódóan tartalék jelleggel beszerzett fenntartási anyagok.

22.VEVŐKÖVETELÉSEK

2020.
dec. 31.

2019.
dec. 31.

eFt

eFt

Vevőkövetelések

1.719.825

1.280.270

Kétes követelésekre képzett értékvesztés és visszaírás

-2.387

-2.387

Összesen

1.717.438

1.277.883

A PannErgy Csoport tagvállalatai koncentrált, kisszámú vevő partner felé végeznek értékesítési tevékenységet, általában hosszú távú szerződéses háttéren alapulva. A vevői kapcsolatok stabil jellege alapján a tárgyidőszakban egyetlen partner kapcsán sem került sor értékvesztés képzésére. A tárgyidőszakban értékvesztés visszaírás sem történt. A vevőkövetelések nem kamatozóak, és általában 30 napos futamidejűek.

A vevőkövetelések a bázis időszakkal összehasonlítva 34,3%-os növekedést jeleznek.


PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

68

2020

PannErgy Nyrt.

Jegyzetek a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok szerint készített konszolidált pénzügyi kimutatásokhoz             2020.12.31

23.EGYÉB KÖVETELÉSEK

2020.
dec. 31.

2019.
dec. 31.

eFt

eFt

Egyéb adó követelések

237.199

53.801

Következő időszak elhatárolt tételei

96.808

75.401

Engeményezéshez kapcsolódó egyéb követelés

58.846

Adott előlegek

16.194

12.224

Káreseményekhez kapcsolódó követelések

4.636

Egyéb adott kölcsönök

3.143

3.143

Egyéb

Összesen

416.826

144.569

A következő időszak elhatárolt tételeinek összegéből 9.661 ezer forint árbevételhez, 87.147 ezer forint költségekhez kapcsolódik. Az egyéb adó követelések összegét részletezve az állapítható meg, hogy az adóhatósággal szemben nyilvántartott általános forgalmi adó követelés a legjelentősebb tétel 221.495 ezer forint összegben, illetve az iparűzési adóval kapcsolatos követelések 15.633 ezer forintos értékben. A jelentős általános forgalmi adó követelés a tárgyidőszak negyedik  negyedévének intenzív beruházási tevékenységéhez kapcsolódik.

24.ÉRTÉKPAPÍROK

2020.
dec. 31.

2019.
dec. 31.

eFt

eFt

Lejáratig tartandó értékpapírok

259.763

24

A tárgyidőszakban a Társaság az elkülönített, finanszírozó pénzintézet engedélyezéséhez kötött felhasználású pénzeszközök egy részét befektetési céllal rövid lejáratú állampapírokba fektette, ezeket a finanszírozó pénzintézet óvadéki zárolás alá vonta.

25.JEGYZETT TŐKE

2020.
dec. 31.

2019.
dec. 31.

eFt

eFt

Jegyzett tőke

421.093

421.093

2020. december 31-én a jegyzett tőke 421 093 ezer forint, amely az előző évhez képest nem változott. A pénzügyi beszámolókban a jegyzett tőke a teljes kibocsátásnak megfelelően, míg a részvény darabszám a visszavásárolt saját részvények mennyiségével csökkentve kerül kimutatásra.

A jegyzett tőke 21.054.655 db, egyenként 20 Ft névértékű szavazati jogot biztosító részvényből áll,  a Budapesti Értéktőzsdén jegyzett részvények ISIN azonosítója: HU0000089867.

2007. november 21. előtt a Társaság (akkor még PannonPlast Műanyagipari Nyrt.) HU0000073440 ISIN azonosítójú, 100 forint névértékű törzsrészvényekkel rendelkezett, ezt követően történt névérték darabolási eljárás.




PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

69

2020

PannErgy Nyrt.

Jegyzetek a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok szerint készített konszolidált pénzügyi kimutatásokhoz             2020.12.31

26.VISSZAVÁSÁROLT SAJÁT RÉSZVÉNY

2020.
dec. 31.

2019.
dec. 31.

Visszavásárolt saját részvény (db)

4.189.970

3.191.433

Névérték (eFt)

83.799

63.829

Bekerülési érték (eFt)

3.184.377

2.355.278

2020. december 31-én 4.189.970 darab PannErgy Nyrt. saját részvény volt a Társaság birtokában, amely 998.537 darabbal több, mint a 2019. december 31-i saját részvény állomány. A változás teljes egészében saját részvény növekedés, saját részvény csökkenés történt a tárgyidőszakban.

A Társaság 2021. január 1-én publikált "Szavazati jogok, alaptőke" Egyéb tájékoztatásában 4.186.970 darab, részvénykönyvvel egyező saját részvény darabszám szerepelt. A fent szereplő 4.189.970 darab nyilvántartott saját részvény és a 2020. december 31-én részvénykönyvben szereplő 4.186.970 darab saját részvény közötti különbözet a tárgyidőszak végén beszerzett, így megszerzett, de még leszállítás alatt lévő 3.000 darab saját részvény következménye.

A tárgyidőszaki 998.537 darab saját részvény növekedés a Társaság tárgyidőszakban érvényes saját részvény visszavásárlási programjaihoz kapcsolódik, amelynek keretében 2020. első félévében 413.000 darab, míg 2020. második félévében 585.537 darab saját részvény visszavásárlására került sor.

A sajátrészvény tranzakciók tekintetében nyilvános közzétételek adnak bővebb információt, illetve jelen konszolidált pénzügyi kimutatások alapján készített Üzleti és Vezetőségi jelentés 11. Osztalék fizetés, saját részvény vásárlás fejezetében kerül részletezésre a tárgyidőszakban befejeződött, illetve indult saját részvény visszavásárlási program részletei.

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

70

2020

PannErgy Nyrt.

Jegyzetek a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok szerint készített konszolidált pénzügyi kimutatásokhoz             2020.12.31

27.TARTALÉKOK

A PannErgy Csoport konszolidált pénzügyi kimutatásaiban a Tartalékok részletei a következők:

2020.
dec. 31.

2019.
dec. 31.

eFt

eFt

Tőketartalék

10.515.993

10.515.993

Eredménytartalék

2.713.756

1.827.721

Egyéb tartalék

-955.953

-955.953

Összesen

12.273.796

11.387.761

A tőketartalék két múltbeli eseményhez köthető, egyrészt a részvénytársasági formává történő átalakulásnál történt jegyzett tőke leszállításból, másrészt a részvénykibocsátásból származó árfolyam nyereségből tevődik össze. A tőketartalékként nyilvántartott összeg a 2020-as és 2019-es üzleti évek között nem változott.


Az eredménytartalék soron kimutatott összeg a PannErgy Csoport korábbi évek felhalmozott eredményeinek a tulajdonosoknak kifizetett osztalékkal csökkentett értékét tartalmazza. A 2020-as és 2019-es évben osztalék kifizetés nem került jóváhagyásra.

A Társaság 2020. december 31-én 7.032 ezer forint konszolidálásból eredő különbözetet szerepeltet a tartalékok között, ez a közbenső eredmény konszolidáció során keletkező különbözet.

Az egyéb tartalékon a korábbi években értékesített külföldi leányvállalatok konszolidálásából adódó árfolyamkülönbözeteket, valamint a saját részvény eladásából keletkező árfolyam veszteségeket mutatja ki a Társaság.

A PannErgy Csoport konszolidált pénzügyi helyzet kimutatásában külön soron szerepel a visszavásárolt saját részvények miatti tartalék és az általános tartalékok összevont összege. Az elszámolás és a bemutatás módja az IAS 32 „Pénzügyi instrumentumok: Bemutatás” standard és IAS 33 „Egy részvényre jutó eredmény” standard előírásoknak felel meg. A saját tőke változásairól készült konszolidált kimutatás „Visszavásárolt saját részvények” oszlopa az aktuális saját részvény állományok és mozgások könyv szerinti, bekerülési értékét mutatja, míg a „Saját részvény eladás” sor „Tartalék” oszlopához tartozó összeg az értékesítéshez tartozó – könyv szerinti értékhez képest elszámolt – árfolyam különbözetet tartalmazza. Saját részvény vásárlás esetén eredmény nem merül fel, így a saját tőkén belül a tartalékok közé nem kerül érték.

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

71

2020

PannErgy Nyrt.

Jegyzetek a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok szerint készített konszolidált pénzügyi kimutatásokhoz             2020.12.31

28.KISEBBSÉGI RÉSZESEDÉS

2020.
dec. 31.

2019.
dec. 31.

eFt

eFt

Egyenleg január 1-jén

32.036

25.474

Leányvállalatok tárgyévi eredményéből a kisebbségi
(leányvállalati külső) tulajdonosokra jutó rész

442

6.562

Leányvállalati üzletrész eladása/ vásárlása miatti
kisebbségi részesedés csökkenése/ növekedése

-32.478

Egyenleg december 31-én

32.036

28.1.A kisebbségi részesedéseket érintő egyéb tárgyévi mozgások

A tárgyidőszakban a Társaság leányvállalataiban megszűnt a kisebbségi, külső tulajdon. A PannErgy Geotermikus Erőművek Zrt. a kisebbségi tulajdonos MIHŐ Miskolci Hőszolgáltató Kft. tulajdonában lévő Miskolci Geotermia Zrt. 10% részesedést és Kuala Kft. 10% üzletrészt a tárgyidőszakban megvásárolta, így 2020. december 31-én 100% részesedéssel bíró, egy személyes tulajdonosa a két miskolci projekt társaságnak. A részvény adásvételi szerződésre 2020. szeptember 11-i dátummal került sor, amely a szükséges hatósági engedélyek megszerzését követően 2020. november 17-én lett hatályos.

29.HOSSZÚ LEJÁRATÚ KÖTELEZETTSÉGEK

2020.
dec. 31.

2019.
dec. 31.

eFt

eFt

Biztosítékkal fedezett forint alapú hitel

8.879.072

4.082.408

Biztosítékkal fedezett euró alapú hitel

2.703.157

5.282.749

Pénügyi lízing kötelezettség

4.026

9.567

Rövid lejáratú hitelek közé átsorolt éven belüli rész

-1.132.693

-1.496.188

Hosszú lejáratú hitelek, lízingek összesen

10.453.562

7.878.536

A hosszú lejáratú hitelek növekedését, ezen belül az euró alapú hitelek csökkenését és forint alapú hitelek növekedését a tárgyidőszakban történt refinanszírozás során kötött új hosszú lejáratú beruházási hitelszerződések okozták.

29.1.Hosszú lejáratú hitelek súlyozott átlagos kamatlába

Az euróban fennálló hitelek kamatlábának alapja valamennyi érintett projekt társaságnál, függetlenül a finanszírozó pénzintézettől 6 havi EURIBOR.  Ezt és a szerződéses kamatfelárakat figyelembe véve a biztosítékkal fedezett euró alapú hitelek súlyozott átlagos kamatlába 2020. december 31-i állapotnak megfelelő hitelösszegeket figyelembe véve 2,56%, amely kismértékben meghaladja az előző pénzügyi év 2,47%-os adatát, figyelembe véve a kamatcsere ügyletek kamatrögzítő hatását is. A kamatcsere ügyletek nélkül az euró alapú hitelek súlyozott átlagos kamatlába 2,18% lett volna a fordulónapon, ugyanakkor a beruházási hitelek kamatainak kamatcsere ügyletekkel történő rögzítése jelentős kiszámíthatóságot és kamatlábkockázat mérséklést nyújt a Társaságnak. A biztosítékkal fedezett forint alapú hitelek döntően fix 2,40%, néhány esetben 2,00% és 2,50% kamatozásúak. Ezek súlyozott átlagos kamatlába 2,39% 2020. december 31-i állapotnak megfelelő hitelösszegeket figyelembevéve, ami jelentősen kedvezőbb az előző pénzügyi év 2,91% december 31-i adatától.

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

72

2020

PannErgy Nyrt.

Jegyzetek a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok szerint készített konszolidált pénzügyi kimutatásokhoz             2020.12.31

29.2.Hosszú lejáratú hitelek lejárati dátumai

A hosszú lejáratú kötelezettségek 10.453.562 ezer forintos összegéből 4.824.919 ezer forint 1-5 év közötti lejárattal, míg 5.628.643 ezer forint 5 éven túli lejárattal rendelkező kötelezettség.

29.3.A hosszú lejáratú kötelezettségek között szereplő lízing kötelezettségek

A Társaság 2020. december 31-én 4.026 ezer forint hosszú lejáratú lízing kötelezettséget szerepeltet a konszolidált pénzügyi kimutatásokban a hosszú lejáratú kötelezettségek között, ez a vonatkozó IFRS 16 standard előírásai szerint lízingnek minősített gépjármű bérlethez kapcsolódik.

29.4.Egyéb hosszú lejáratú, halasztott bevétel

2020.

2019.

eFt

eFt

Egyéb hosszúlejáratú halasztott bevétel

4.227.176

4.251.151

Hosszú lejáratú bevételek éven belüli része

-240.238

-220.189

Egyéb hosszúlejáratú halasztott bevétel összesen

3.986.938

4.030.962

A Társaság energetikai projektjeihez kapcsolódóan az egyéb hosszú lejáratú halasztott bevételek között mutatja ki a projektekhez pályázat útján elnyert vissza nem térítendő támogatások éven túli részét, míg a rövid lejáratú rész a rövid lejáratú kötelezettségek között szerepel, ez utóbbi a konszolidált eredménykimutatásban az egyéb bevételek között kerül elszámolásra a pályázattal érintett eszközök amortizációval arányos visszaírása következtében.

A hosszú lejáratú halasztott bevételek a geotermikus projektekhez pályázat útján elnyert vissza nem térítendő támogatások éven túli részét tartalmazzák PannErgy Csoport szinten, az egyedi mérlegekben az átmenő passzívák között szerepelnek. A rövid lejáratú rész a rövid lejáratú kötelezettségek között szerepel.

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

73

2020

PannErgy Nyrt.

Jegyzetek a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok szerint készített konszolidált pénzügyi kimutatásokhoz             2020.12.31

29.5.A halasztott bevételhez kapcsolódó támogatások részletei

adatok millió forintban

Tagvállalat

Projekt azonosító

Elszámolható
beruházási
költség

Elnyert
támogatás

Lehívott
támogatás

Támogatás
halasztott
bevétel
(kötelezettség)

Szentlőrinci Geotermia
Zrt.

KEOP-4.2.0/
B-09-2009-0026

883

442

427

330

Berekfürdő Energia Kft.

KEOP 4.4.0/
A/09-2009-0009

250

125

125

42

DoverDrill Mélyfúró Kft.

GINOP-2.1.2-8-1-4-16
-2017-00166

1.250

500

450

408

Miskolci Geotermia Zrt.

KEOP
4.7.0-2010-0001

632

316

314

229

Miskolci Geotermia Zrt.

KEOP 4.2.0/
B-11-2011-0007

2.856

1.000

1.000

724

Miskolci Geotermia Zrt.

GOP-1.2.1/
B-12-2012-0005

323

162

148

34

Kuala Kft.

KEOP
4.7.0/11-2011-0003

619

309

309

264

Kuala Kft.

KEOP-4.10.0/
B-12-2013-0012

2.836

1.000

1.000

728

DD Energy Kft.

KEOP-4.10/
B-12-2013-0010

3.997

1.000

1.000

731

Arrabona Koncessziós
Kft.

KEOP-4.10/
B-12-2013-0011

3.509

1.000

992

737

Támogatások a konszolidált pénzügyi helyzet kimutatásban 2020. december 31-én, hosszú
lejáratú és rövid lejáratú (éven belüli rész) halasztott bevételként (millió forint):

4.227

Valamennyi fenti projekt jellege projekt megvalósítás, a projekt célok pedig a KEOP pályázatok esetében geotermikus energiahasznosítás, a GOP pályázatoknál eszközbeszerzés vagy rendszerfejlesztés, a GINOP pályázatnál pedig kutatás-fejlesztési tevékenység.

Az egyes pályázati projekthez kapcsolódó fenntartási időszak lejárta nem érinti a támogatás visszaírásokat, mert azok a támogatott eszközök hasznos élettartamához kapcsolódnak.

A pályázatokhoz kapcsolódóan a PannErgy Csoport nem tart nyilván támogatási előleget. Az előző év végén nyilvántartott 249.977 ezer forint támogatási előleg lehívásból eredő kötelezettség megszűnt, a tárgyidőszaki pályázati elszámolások következtében.

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

74

2020

PannErgy Nyrt.

Jegyzetek a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok szerint készített konszolidált pénzügyi kimutatásokhoz             2020.12.31

30.RÖVID LEJÁRATÚ HITELEK

2020.
dec. 31.

2019.
dec. 31.

eFt

eFt

Hosszú lejáratú hitelek éven belüli része

1.132.693

1.496.188

Egyéb rövid lejáratú hitel

106.829

710.244

Összesen

1.239.522

2.206.432

A rövid lejáratú hitelek között 6.829 ezer forint lízing kötelezettség szerepel a tárgyidőszak végén, ez a vonatkozó IFRS standard előírásai szerint lízingnek minősített gépjármű bérlethez kapcsolódik.

30.1.Egyéb hosszúlejáratú, halasztott bevétel éven belüli része

2020.
dec. 31.

2019.
dec. 31.

eFt

eFt

Egyéb hosszúlejáratú halasztott bevétel éven belüli része

240.238

220.189

Összesen

240.238

220.189

A geotermikus projektekhez pályázat útján elnyert támogatások egy éven belül felhasználható része, mely az eredmény kimutatásban az egyéb bevételek között kerül elszámolásra a pályázattal közvetlenül érintett immateriális javak és tárgyi eszközök amortizációval arányosan. 

31.CÉLTARTALÉKOK

2020.
dec. 31.

2019.
dec. 31.

eFt

eFt

Nyitó egyenleg január 1-jén

18.449

Céltartalék képzés

Céltartalék átsorolás

Céltartalék feloldás

18.449

Záró egyenleg december 31-én

A Társaság a tárgyidőszakban nem képzett és nem szabadított fel céltartalékot szerződéses kötelemből várható kötelezettségekre, illetve peres ügyekből várható pénzügyi kötelezettségekre.

A PannErgy Csoport tárgyévi és megelőző évi konszolidált pénzügyi helyzet kimutatásában nem szerepeltet céltartalékot környezetvédelmi, rekultivációs jellegű kötelezettségekre, továbbá létszámleépítéshez kapcsolódó költségekre, a munkavállalók nyugdíjára és nincs ilyen kötelezettsége az állami nyugdíjrendszerbe befizetett járulékon felül.

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

75

2020

PannErgy Nyrt.

Jegyzetek a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok szerint készített konszolidált pénzügyi kimutatásokhoz             2020.12.31

32.EGYÉB RÖVID LEJÁRATÚ KÖTELEZETTSÉGEK

2020.
dec. 31.

2019.
dec. 31.

eFt

eFt

Adó- és járulék kötelezettségek

212.966

204.598

Következő időszak elhatárolt tételei

22.704

53.996

Bérek és társadalombiztosítás

8.945

8.506

Pályázathoz kapcsolódó támogatási előleg

249.977

Származékos ügyletekből származó kötelezettség

12

Egyéb

6.669

5.890

Egyéb rövid lejáratú kötelezettség összesen

251.284

522.979

A PannErgy Csoport a DoverDrill Mélyfúró Kft. GINOP pályázatához kapcsolódóan 249.977 ezer forint támogatási előleg igénybevételéhez kapcsolódó rövid lejáratú kötelezettséget tartott nyilván a bázisidőszak végén. Ez a kötelezettség a tárgyidőszak során megszűnt a támogatási elszámolás során történt lehívások  alapján.

A Társaság a tárgyidőszak végén 212.966 ezer forint összegben tart nyilván adó- és járulék kötelezettségeket, ezek közül a legjelentősebb az áfa fizetési kötelezettségek 183.011 ezer forint értéke és a geotermikus hőtermeléssel foglalkozó projekt társaságok bányajáradék 22.285 ezer forintos fizetési kötelezettségei.

A 22.704 ezer forint értékű következő időszak elhatárolt tételei között 662 ezer forint bevételekhez kapcsolódik, míg 22.042 ezer forint a következő időszakhoz kapcsolódó költségek összege, ez utóbbi értékből 993 ezer forint következő időszakra vonatkozó fizetendő kamatokat jelent.

Az egyéb rövid lejáratú kötelezettségek a legjelentősebb tétel, 4.419 ezer forint értékben a részvények korábbi, dematerializált értékpapírrá történő átalakításakor keletkező kötelezettség.

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

76

2020

PannErgy Nyrt.

Jegyzetek a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok szerint készített konszolidált pénzügyi kimutatásokhoz             2020.12.31

33.ADÓZÁS, NYERESÉGADÓ

33.1.Tárgyévet érintő jövedelemadó

2020.

2019.

eFt

eFt

Tárgyévi adókötelezettség

22.384

60.488

Halasztott adó hatása

2.909

-13.704

Összesen

25.293

46.784

A csoportszintű tárgyévi társasági adófizetési kötelezettség az egyes társaságok magyarországi szabályok szerint megállapított adózandó nyeresége alapján került meghatározásra. Az alkalmazott társasági nyereségadó kulcs a PannErgy Csoport valamennyi tagvállalata számára 9%, hasonlóan az előző időszakhoz.

A Társaság az önkormányzatok felé fizetendő helyi iparűzési adót a számviteli politikájával összhangban nem a nyereségadók között, hanem az egyéb ráfordítások között mutatja ki.

33.2.Halasztott adó követelés

A halasztott adó eszközök és kötelezettségek értékelése során az eszközök között kimutatott halasztott adó követelés a következők szerint került meghatározásra:

2020.

2019.

eFt

eFt

Elhatárolt veszteségek miatti megtérülés

39.446

52.922

Számviteli törvény és adótörvény szerinti
értékcsökkenésből eredő eltérés

22.336

25.106

Tárgyi eszközök értékcsökkenés differencia
konszolidációból

201.100

196.079

Halasztott adó követelés (bruttó)

262.882

274.107

Halasztott adó kötelezettség (bruttó)

-22.900

-31.216

Elszámolandó halasztott adó (nettó)

239.982

242.891

Előző évben elszámolt halasztott adó

242.891

229.187

Halasztott adó elszámolás/visszaírás

-2.909

13.704

Halasztott adó követelés december 31-én

239.982

242.891

A befektetett eszközök között kimutatott 239.982 ezer forint halasztott adókövetelés egyrészt a PannErgy Csoporthoz tartozó leányvállalatok fel nem használt negatív adóalapjaira, másrészt egyéb IFRS halasztott adó módosító tételekre vonatkozó 9% Társasági adó vonzatát foglalja magában.

Az elhatárolt veszteségek miatti halasztott adó követelés az érintett leányvállalatok ellenőrzött halasztott adó megtérülésén alapul. A Társaság döntése alapján az elhatárolt veszteségek megtérülésénél a korábban alkalmazott tíz éves időtartam helyett öt éves időtartamot vesz figyelembe, az IAS 12 standard ajánlásaival összhangban, ez 39.446 ezer forint halasztott adó követelés csökkenést eredményezett.

A bruttó halasztott adó követelés összege 262.882 ezer forint, ezt további 22.900 ezer forinttal csökkenti a fejlesztési tartalékokhoz kapcsolódó tárgyévi halasztott adó kötelezettség összege.

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

77

2020

PannErgy Nyrt.

Jegyzetek a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok szerint készített konszolidált pénzügyi kimutatásokhoz             2020.12.31

Mivel ezek a halasztott adó követelések és kötelezettségek ugyanazzal az adóhatósággal szemben merülnek fel, ezért az IFRS-ek előírásaival összhangban nettósításra kerülnek, így 239.982 ezer forint halasztott adókövetelés szerepel a konszolidált pénzügyi kimutatásokban.

33.3.Effektív nyereségadó levezetés

A PannErgy Csoport Társaságainak eredménykimutatásaiban szereplő egyedi adózás előtti eredmények és a Társaságokra vonatkozó érvényes nyereségadókulcsok szorzataként számított elvárt nyereségadó, valamint az eredménykimutatásban ténylegesen kimutatott társasági nyereségadó közötti különbség levezetése a következő:

2020.

2019.

eFt

eFt

Adózás előtti eredmények (egyedi társaságok)

252.565

631.305

Tagvállalatok eredményére jutó, érvényben lévő
adókulcs (9%) alapján számított adó

22.731

56.817

Eltérő adókulcsok hatása (nyereségminimum adó)

4.843

800

Nem levonható ráfordítások adóhatása, értékcsökkenés
különbségek, egyéb adó csökkentő tételek hatása

26.078

69.799

Adókedvezmények

-21.791

-42.938

Korábban ki nem mutatott negatív adóalapra tárgyévben
megképzett halasztott adókövetelés

-9.477

-23.990

Tárgyévi adó kötelezettség

22.384

60.488

Negatív adóalapokra korábban megképzett halasztott
adókövetelés leírása

2.909

-13.704

Nyereségadó (eredménykimutatás szerint)

25.293

46.784

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

78

2020

PannErgy Nyrt.

Jegyzetek a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok szerint készített konszolidált pénzügyi kimutatásokhoz             2020.12.31

34.AZ EGY RÉSZVÉNYRE JUTÓ NYERESÉG

2020.

2019.

A Társaság részvényeseire jutó tárgyidőszaki nettó
eredmény (eFt)

236.278

728.336

A kibocsátott, saját részvények darabszámával
csökkentett részvények darabszáma

16.864.685

17.863.222

Az egy részvényre jutó nyereség/veszteség (Ft)

14,01

40,77

Hígított egy részvényre jutó nyereség/veszteség (Ft)

14,01

40,77

Az egy részvényre jutó nyereség/veszteség és a hígított egy részvényre jutó nyereség/veszteség között a tárgyidőszak végén nincs eltérés, mivel a Társaság a hígított, egy részvényre jutó nyereség meghatározásánál a bázisidőszaktól eltérően nem vesz figyelembe korrekciós tényezőt.

35.PÉNZESZKÖZÖK ÉS PÉNZ EGYENÉRTÉKESEK

A PannErgy Csoport 2020. december 31-i pénz és pénzegyenértékes állománya az alábbi volt:

2020.
dec. 31.

2019.
dec. 31.

eFt

eFt

Bankszámla és pénztár

496.171

766.482

Elkülönített, zárolt pénzeszközök

169.728

578.306

Pénz és pénzegyenértékes

665.899

1.344.788

A Bankszámla és pénztár soron szerepelnek olyan összegek, ahol a számlatulajdonos saját üzleti tevékenységétől eltérő felhasználás előfeltétele a finanszírozó pénzintézet hozzájárulása.

Az elkülönített, zárolt pénzeszközök olyan, pénzintézeti folyószámlán található összegeket jelentenek, amelyek a hiteltörlesztés biztosítékául szolgálnak, a hitelfelvevők számára nem hozzáférhetők.

A Társaság tulajdonában lévő 574.639 ezer forint értékű állampapír a befektetett eszközök, míg a 259.763 ezer forint értékű értékpapír a forgóeszközök között került kimutatásra.

36.SZÁLLÍTÓK

2020.
dec. 31.

2019.
dec. 31.

eFt

eFt

Szállítói kötelezettségek

814.682

900.737

Összesen

814.682

900.737


A tárgyidőszak végén a Társaság szállítói kötelezettségei 10%-kal alacsonyabbak, mint a bázis időszak végén, a csoport cash-flow folyamataival összhangban.

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

79

2020

PannErgy Nyrt.

Jegyzetek a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok szerint készített konszolidált pénzügyi kimutatásokhoz             2020.12.31

37.PÉNZÜGYI INSTRUMENTUMOK

A PannErgy Csoport pénzügyi instrumentumainak a következő kategóriákba sorolhatók:

2020.
dec. 31.

2019.
dec. 31.

eFt

eFt

Pénzügyi eszközök

2.984.572

1.500.743

Értékesíthető pénzügyi eszközök (Available for Sale, AFS)

834.402

72.973

Egyéb befektetett pénzügyi eszközök (állampapírok)

574.639

72.949

Értékpapírok

259.763

24

Kölcsönök és követelések (Loans and Receivables, LAR)

2.147.877

1.422.452

Adott kölcsönök

3.143

3.143

Vevőkövetelések

1.717.438

1.277.883

Egyéb rövidlejáratú követelések, előre fizetett
nyereségadók

427.296

141.426

Lejáratig tartandó pénzügyi eszközök (Held to Collect, HTC)

2.293

5.318

Hosszú lejáratú pénzügyi követelések

2.293

5.318

Eredménnyel szemben valós értéken értékelt pénzügyi instrumentumok (Fair Value to Profit and Loss, FVTPL)

Származékos ügyletek

Pénzügyi kötelezettségek

12.759.050

11.508.684

Egyéb pénzügyi kötelezettségek

12.759.050

11.508.672

Szállítói kötelezettségek

814.682

900.737

Hosszú lejáratú hitelek

10.453.562

7.878.536

Rövid lejáratú hitelek

1.239.522

2.206.432

Egyéb pénzügyi kötelezettségek

251.284

522.967

Eredménnyel szemben valós értéken értékelt pénzügyi kötelezettségek (Fair Value to Profit and Loss, FVTPL)

12

Származékos ügyletek – kötelezettségek

12

A Társaság az értékesíthető pénzügyi eszközök között szerepelteti elsődleges jelleggel a vásárolt, hitelviszonyt megtestesítő értékpapírokat lejárattal függetlenül és más Társaságban lévő részesedéseket. Az értékesíthető pénzügyi eszközök 50% vagy annál kisebb arányú, illetve konszolidációba egyéb okok miatt be nem vont részesedéseket tartalmaznak, de a Társaság nem tart nyilván befektetést a tárgyidőszak végén. Az egyéb befektetett pénzügyi eszközök között 574.639 ezer forint összegben állampapírokat és 259.763 ezer forint összegben rövid lejáratú, forgatási célú értékpapírokat tart nyilván a Társaság. Az elkülönített, finanszírozó pénzintézet engedélyezéséhez kötött felhasználású pénzeszközök egy részét a Társaság befektetési céllal hosszú lejáratú és rövid lejáratú állampapírokba fektette, 574.639 ezer forint az államkötvényekbe, 42.057 ezer forint a diszkont kincstárjegyekbe fektetett összeg.

A Társaság a kölcsönök és követelések között szerepelteti a vásárolt és hitelviszonyt megtestesítő értékpapírokat és jellegének megfelelően itt szerepeltetheti a vevő követeléseket, valamint az adott kölcsönöket. A kölcsönöket a forgóeszközök között tartja nyilván a Társaság. A kölcsönök és követelések értékét kezdetben valós értéken, majd ezt követően amortizált bekerülési értéken

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

80

2020

PannErgy Nyrt.

Jegyzetek a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok szerint készített konszolidált pénzügyi kimutatásokhoz             2020.12.31

mutatja be az IFRS-ek szerint összeállított konszolidált pénzügyi kimutatásokban a Társaság, effektív kamatláb módszerrel.

A Társaság lejáratig tartandó pénzügyi instrumentumként tartja nyilván a fix vagy meghatározható kifizetésekkel és fix lejárattal bíró, nem származékos pénzügyi eszközöket, amelyeket a Társaság pozitív szándéka és képessége alapján a lejáratig tervez megtartani. A Társaság lejáratig tartandó pénzügyi instrumentumként szerepelteti az olyan eszköz értékesítéshez kapcsolódó vételárhátralék követelését, amely hosszú távú, meghatározott ütemezésű kifizetéseket jelent a Társaság számára, a követelés a lejáratig megtartott státuszú lesz.

A Társaság eredménnyel szemben valós értéken értékelt pénzügyi eszközként tartja nyilván a határidős ügyletekhez, swap ügyletekhez kapcsolódó követeléseket, míg a hasonló ügyletekhez kapcsolódó kötelezettségeket eredménnyel szemben valós értéken értékelt pénzügyi kötelezettségként tartja nyilván.

A Társaság egyéb pénzügyi kötelezettségként tart nyilván minden más, nem az eredménnyel szemben valós értéken értékelt pénzügyi kötelezettséget, alapvetően szállítói kötelezettségeket, kölcsön és hitel kötelezettségeket, egyéb rövid lejáratú kötelezettségeket. A szállítói kötelezettségek kezdetben valós értéken kerülnek megjelenítésre, a későbbiekben pedig az effektív kamatláb módszerével meghatározott amortizált bekerülési értéken kerülnek értékelésre.

38.RÉSZVÉNY ALAPÚ JUTTATÁSOK

A Társaságnál a tárgyidőszakot illetően nincs folyamatban lévő részvényopciós program, így ezek értékelésére sem kerül sor a tárgyidőszak végén. A tárgyidőszakban a Társaságnál semmilyen részvény alapú juttatásra nem került sor.

39.ÉRTÉKVESZTÉSEK

A PannErgy Csoport tárgyidőszaki és azt megelőző értékvesztés mozgásai az IAS 36 standard előírásai alapján:

2020

adatok ezer forintban

Értékvesztés
nyitó állomány

Értékvesztés
képzés

Értékvesztés
visszaírás

Értékvesztés záró
állomány

Vevők

2.387

2.387

Összes értékvesztés

2.387

2.387


2019

adatok ezer forintban

Értékvesztés
nyitó állomány

Értékvesztés
képzés

Értékvesztés
visszaírás

Értékvesztés záró
állomány

Vevők

5.632

344

3.589

2.387

Összes értékvesztés

5.632

344

3.589

2.387

A tárgyidőszakban vevő követelésekkel és készletekkel kapcsolatban sem történt értékvesztés képzés és visszaírás. Ugyanez elmondható a tárgyi eszközökre vonatkozóan is, ahol a tárgyidőszakban csak selejtezés, terven felüli értékcsökkenés jellegű mozgások történtek.

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

81

2020

PannErgy Nyrt.

Jegyzetek a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok szerint készített konszolidált pénzügyi kimutatásokhoz             2020.12.31

40.MÉRLEGEN KÍVÜLI KÖTELEZETTSÉGEK ÉS KÖTELEZETTSÉGVÁLLALÁSOK

40.1.Szerződéses és beruházási kötelezettségek

A PannErgy Csoportnak a tárgyidőszak végén nincs szerződéses beruházási elköteleződése.

A DoverDrill Mélyfúró Kft. leányvállalat „GINOP-2.1.2-8.1.4-16 Vállalatok K+F+I tevékenységének támogatása kombinált hiteltermék keretében” című pályázati kiírásra nyújtotta be 2017-ben nyertes pályázatát, melyhez kapcsolódó szerződéses beruházási elköteleződését a 2020-as évben teljesítette, a pályázat lezárásra került.

Vagyonkezelői tranzakciókkal kapcsolatos kötelezettségvállalások

A Társaság, a vagyonkezelői jellegű tranzakciók (részesedés-, egyéb eszköz adásvétele) során ésszerű garanciákat vállal a tranzakció gazdasági tartalmának biztosítására. A vállalt garanciákból eredően a Társaság vezetése, legjobb tudása szerint várható jelentős teljesítési kötelezettséget nem valószínűsít.

40.2.Egyéb függő kötelezettségek

40.2.1.Pénzintézeti finanszírozáshoz kapcsolódó eszközök jogcímkorlátozások

A tárgyidőszak végén 8.979.072 ezer forint és 7.403 ezer euró értékű, PannErgy Csoport tagvállalatai által kötött külső finanszírozási szerződés kapcsán történt különböző típusú biztosítéknyújtás a finanszírozó pénzintézetek felé. Ezek jellegüket tekintve jelzálogjog követeléseken, ingóságokon, vagyontárgyakon, bankszámlákon lévő biztosítékok illetve kezességvállalások a finanszírozó pénzintézetek felé. Ezek részletezése a 16. Tárgyi eszközök jegyzetben található.

40.2.2.Pályázathoz kapcsolódó függő kötelezettségvállalások

A 358/2014 (XII. 29) Kormányrendelet és kapcsolódó jogszabályok alapján az Európai Regionális Fejlesztési Alapból, az Európai Szociális Alapból és a Kohéziós Alapból származó támogatásoknál 2015. január 1-től nem köteles biztosítékot nyújtani az a kedvezményezett, aki rendelkezik legalább egy lezárt, teljes üzleti évvel és szerepel a NAV köztartozásmentes adózói adatbázisában. Ez alapján a PannErgy Csoport mentesül az ilyen, pályázathoz kapcsolódó biztosítéknyújtásoktól valamennyi, projekt fenntartási időszak szakaszában lévő pályázatánál.

40.2.3.Egyéb függő kötelezettségvállalások külső fél felé

A PannErgy Geotermikus Erőművek Zrt-nek készfizető kezességi kötelezettsége van a Miskolci Geotermikus Projekthez kapcsolódóan az egyik hőátvevő ügyfél felé, az esetleges jövőbeni káreseményekből eredő kötelezettségre; a Miskolci Geotermia Zrt. esetében 100 millió forint összeghatárig, a Kuala Kft. esetében értékhatár nélkül. Jövőbeni pénzkiáramlás nem valószínű ehhez a függő kötelezettségvállaláshoz kapcsolódóan, ezért nincsen szükség céltartalékképzésre.

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

82

2020

PannErgy Nyrt.

Jegyzetek a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok szerint készített konszolidált pénzügyi kimutatásokhoz             2020.12.31

40.2.4.Lízingek

A fel nem mondható operatív lízingek alapján jövőben minimálisan fizetendő összesített lízing kötelezettség összegét az alábbi táblázat mutatja be lejárat szerinti kategóriánként:

2020.
dec. 31.

2019.
dec. 31.

eFt

eFt

1 éven belül

24.888

18.553

1 éven túl, de 5 éven belül

27.953

40.156

5 éven túl

Összesen

52.841

58.709

Az operatív lízing kötelezettség csökkenése a tárgyévi, operatív lízing finanszírozással érintett egyéb berendezések, gépek, járművek szerződéseihez kapcsolódik. A lízing kötelezettség teljes egészében gépjárművekhez kapcsolódnak, csökkenésük a tárgyidőszaki ütemezett törlesztések eredménye.

Az IFRS 16 „Lízingek” standard előírásaival összhangban a Társaság felmérte a tárgyidőszakban fennálló lízing szerződések részleteit. A felmérés során megállapításra került, hogy a fenti lízing díjak nem tartalmaznak megszerzett vagyoni értékű jog értéket, teljes egészében bérleti díj fizetésére irányuló lízing kötelezettségek.

A Társaság nem ad bérbe olyan eszközt, amely lízing jellegű, és ez alapján az IFRS 16 rendelkezéseit kellene alkalmazni rá.

41.PÉNZÜGYI KOCKÁZATKEZELÉS

41.1.Pénzügyi kockázati tényezők

A PannErgy Csoport tevékenységei által az alábbi pénzügyi kockázatoknak van kitéve: piaci kockázat, ezen belül árfolyamkockázat, árkockázat, valós érték kamatkockázat, cash flow kamatkockázat, továbbá a hitelezési kockázat, valamint a likviditási kockázat.

41.2.Piaci kockázat

41.2.1.Árfolyam kockázat

A Társaság külföldi devizában is folytat tevékenységet, vannak olyan szerződéses vevő partnerei, akik felé euróban történik a számlázás a vonatkozó megállapodások alapján. Kötelezettség oldalon szintén rendelkezik euró alapú kötelezettségekkel, ezek alapvetően a geotermikus projektek megvalósításához igénybe vett, euró alapú hosszú lejáratú beruházási hitelek, illetve ezen túlmenően számos külföldi és belföldi szállító partnerével euró alapú az elszámolás, számlázás. Ezek a külföldi devizanemmel érintett eszközök és kötelezettségek magukban hordozzák a devizaárfolyamok, ezen belül az euró árfolyamának változásából adódó kockázatát, amelyet a lehető legnagyobb mértékben próbál a PannErgy Csoport lecsökkenteni, elsősorban azzal, hogy az említett euró alapú bevételek minél nagyobb hányadban fedezzék az euróban felmerülő hitel kötelezettségeket.

A Társaság 2020-ban eseti jelleggel kötött határidős deviza ügyleteket, amellyel mérsékelte a jövőben devizában felmerülő kötelezettségeire vonatkozó pénzügyi teljesítésénél keletkező árfolyamveszteség kockázatát. Az ügyleteken keletkezett nyereségek és veszteségek a konszolidált pénzügyi kimutatások pénzügyi bevételeiben, illetve pénzügyi ráfordításaiban kerülnek bemutatásra.

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

83

2020

PannErgy Nyrt.

Jegyzetek a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok szerint készített konszolidált pénzügyi kimutatásokhoz             2020.12.31

A PannErgy Csoport devizás követelés és kötelezettség állományát figyelembe véve, valamint funkcionális pénznemként szolgáló magyar forint 2020. december 31-én érvényes árfolyamához viszonyított 10%-os árfolyam növekedést/csökkenést feltételezve, az alábbi táblázatban kerül összesítésre az eredményre gyakorolt növelő/csökkentő hatása:

Megnevezés

EUR

USD

2020.

2019.

2020.

2019.

Eredményhatás ezer forintban

-255.256

-548.524

Az euró alapú tételek részletezése a következő (hatás ezer forintban):

EUR érték
2020

10%-os
árfolyamváltozás
eredményhatás

EUR érték
2019

10%-os
árfolyamváltozás
eredményhatás

Vevő követelések

1.561.475

57.014

756.227

24.995

Szállítói tartozások

1.149.019

-41.954

1.368.861

-45.244

Deviza hitelállomány

7.403.272

-270.316

15.983.146

-528.275

Összesen

-255.256

-548.524

41.2.2.Árkockázat

A Társaságnak nincs tőzsdei árukkal, illetve pénzügyi instrumentumokkal kapcsolatos árkockázata. Ugyanakkor ide kapcsolódik, bár jellegét tekintve szabályozási kockázat, hogy a PannErgy Csoport geotermikus hőtermeléssel és értékesítéssel foglalkozó társaságainál az értékesített hőenergia meghatározó részének értékesítési ára hatósági ármegállapítás tárgyát képezi, melyet az illetékes ármegállapító szervezet, a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) rendszeresen, évente felülbírál és akár módosít. Ez befolyásolhatja a jövőbeni értékesítési árakon keresztül a PannErgy Csoport eredményességét. Ennek a kockázatnak a mérséklését a Társaság úgy kezeli, hogy folyamatosan monitoringolja a hatósági ár képzést befolyásoló tényezőket.

41.2.3.Cash flow és valós érték kamatkockázat

A PannErgy Csoport kamatkockázatát elsősorban a beruházási célú hosszú lejáratú hitelek okozzák. A Társaság a változó kamatozású hitelek miatt cash flow kamatkockázatnak van kitéve, amit csak részben ellensúlyoznak a változó kamatozású pénzeszközök, így a Társaság a fix kamatozású hitelek miatt valós érték kamatkockázatnak van kitéve.

A Társaság devizában felvett hosszú lejáratú hitelek állománya 2020. végén 2.703.157 ezer forint (7.403 ezer euró) volt, míg a forintban felvett hitelek összege 8.879.072 ezer forintot tett ki, ezzel szemben 2019. év végén a devizában felvett hitelállomány 5.282.749 ezer forint összegben (15.983 ezer euró) jelentkezett, míg a forintban felvett hitelek összege 4.082.408 ezer forintot tett ki. A deviza hitelek kamatlábai  6 havi EURIBOR alapúak, a forint hitelek kamatlábai között jellemzően 2,5% és 2,4% kamatterhet viselő hitelek találhatók.

A PannErgy Csoport a kamatkockázati kitettségét dinamikusan elemzi. Ennek során folyamatosan különböző pénzügyi modelleket szimulál a refinanszírozás, a meglévő pozíciók megújítása, az alternatív finanszírozási források lehetőségének figyelembevételével. A Társaság ezen forgatókönyvek alapján számítja ki a meghatározott kamatlábmozgások eredményre gyakorolt hatását. A Társaság az egyes modellekben minden pénznem vonatkozásában azonos kamatlábmozgást vesz figyelembe. A modellek csak a főbb kamatozó pozíciókat képviselő kötelezettségekre kerülnek kidolgozásra.

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

84

2020

PannErgy Nyrt.

Jegyzetek a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok szerint készített konszolidált pénzügyi kimutatásokhoz             2020.12.31

A Társaság a kamatkockázat csökkentése érdekében a beruházási hitelei tekintetében a 6 havi EURIBOR mértékű kamatlábú, változó kamatozású hitelei kamatbázisait kamatlábcsere (IRS) ügyletekkel, a hitelek teljes hátralevő futamidejére rögzített kamatlábra cserélte, kihasználva a jelenlegi kedvező kamatkörnyezetet. Az ügyletek következtében rögzítésre került kamatlábak a jövőbeni piaci kamatemelkedések esetén sem változnak, így annak kockázatát nem viselik. A kamat csere ügyletek eredménye a tárgyidőszakban a pénzügyi műveletek bevételei, illetve pénzügyi műveletek ráfordításai között kerülnek bemutatásra.

A Társaság kamatérzékenységét megvizsgálva elmondható, hogy a kamatlábak 1%-os növekedése a csoport eredményére 2020. év végén 116.822 ezer forint többlet jellegű hatást gyakorolna, szemben a 2019. év végén megállapított 96.652 ezer forint többlet költség jellegű hatással, a tárgyidőszaki és bázis időszaki fordulónaphoz képest változatlan tőkeállományt feltételezve. A kamatlábak 1%-os csökkenése esetén fordított a hatás. A Társaság ugyanakkor a kamatcsere ügyleteivel, amely során a beruházási hitelek változó kamatfeltételeit fix kamatozásra cserélte, ezt a kamatkockázatot döntő részben kiküszöbölte.

41.3.Hitelezési kockázat

A hitelezési kockázat az abból származó pénzügyi veszteség kockázata, hogy a Társaság vevő partnere nem teljesít valamilyen szerződéses kötelmet, ez elsősorban a vevők esetleges nem fizetéséből eredő kockázatot jelent. Kiemelendő, hogy a Társaság koncentrált, kisszámú ügyfél részére végzi értékesítési tevékenységét, ami alacsony diverzifikációt jelent.

A hitelezési kockázat kezelése csoportszinten történik. A PannErgy Csoport tagvállalatainak feladata, hogy a normál üzletmenetnek megfelelő fizetési és szállítási feltételek felajánlását megelőzően az új ügyfeleikkel kapcsolatban felmerülő hitelezési kockázatot kezeljék és elemezzék.

A PannErgy Csoportnál a hitelezési kockázat a pénzeszközökből és pénzeszköz-egyenértékesekből, pénzintézeteknél és pénzügyi intézményeknél elhelyezett betétekből, letétekből, valamint az energia értékesítésekből adódó vevőkkel szembeni hitelezési kitettségekből származik, beleértve a kintlévőségeket és azokat a tranzakciókat, amelyekre a társaság kötelezettséget vállalt.

A vevők minősítésénél a vevő hitelképességét, hitelkeretét a pénzügyi helyzete, pénzügyi adatai, a múltbéli tapasztalatok és az egyéb tényezők figyelembevételével a PannErgy Csoport Pénzügy és Treasury csoportja határozza meg. A Társaság a hitelkeretek felhasználását rendszeresen figyelemmel kíséri, a vevők minden esetben átutalással fizetnek vásárlásaikért. A beszámolási időszak alatt hitelkeret-túllépés nem történt és a vezetés szerint ezen felek nem teljesítéséből nem várható veszteség. A vevői tartozások év végi értékelése, intézkedések megtétele egyenként, vevőnként történik. A vevőkövetelések lejárat szerinti bontását a következő táblázatban foglaltuk össze:

adatok ezer forintban

Összesen

Határidőn
belüli

1-90
napon
belüli

91-180
napon
belüli

181-360
napon
belüli

360
napon
túli

Vevőkövetelések

1.717.438

1.683.392

22.616

11.430

A határidőn belüli esedékesség alatt az olyan vevőkövetelések értendők, amelyek számlán vagy fizetési megállapodásban szereplő fizetési határideje még nem lejárt a pénzügyi helyzet kimutatás fordulónapján. A határidőn kívüli tételeknél az 1-90 napon belüli kategória a már lejárt, 1-től 90-ig napig terjedő esedékességgel rendelkező követeléseket tartalmazza, ugyanez az elv igaz az ezt követő korosítási kategóriákra. A határidő minden esetben a számlán szereplő fizetési határidőt

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

85

2020

PannErgy Nyrt.

Jegyzetek a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok szerint készített konszolidált pénzügyi kimutatásokhoz             2020.12.31

jelenti, ez kerül összehasonlításra a beszámoló fordulónapjával, és a különbségnek megfelelő napok számának megfelelő lejárati kategóriába kerül az egyes vevő, illetve kötelezettség.

A hitelezési kockázathoz kapcsolódóan a PannErgy Csoport 2020.12.31-i pénzeszközei lejárat szerinti bontásban a következők:

2020.12.31

adatok ezer forintban

Kondíciók

<1 hónap

1-3
hónap

3-12
hónap

1-5
év

>5 év

Összesen

Nem kamatozó vagy
látraszóló

665.899

665.899

Változó kamatozású

217.707

217.707

Fix kamatozású

547.642

69.053

616.695

Összesen

665.899

547.642

69.053

217.707

1.500.301

2019.12.31

adatok ezer Ft-ban

Kondíciók

<1 hónap

1-3
hónap

3-12
hónap

1-5
év

>5 év

Összesen

Nem kamatozó vagy
látraszóló

1.344.788

1.344.788

Változó kamatozású

24

24

Fix kamatozású

72.949

72.949

Összesen

1.344.788

72.949

24

1.417.761

A nem kamatozó vagy látraszóló eszközöknél a Társaság pénzeszközei, a változó és fix kamatozású eszközöknél a Társaság befektetett eszközök és forgóeszközök között található értékpapírjai szerepelnek. Az öt éven túli kategóriában szereplő értékpapírok lejárat nélküli befektetési jegyek vagy öt éven túli lejárattal rendelkező vállalati kötvények.


41.4.Likviditási kockázat

A likviditási kockázat annak kockázata, hogy a Társaság a pénzügyi kötelezettségeit nem tudja esedékességkor kiegyenlíteni. A likviditás kezelés célja, hogy elegendő erőforrást biztosítson a kötelezettségek kiegyenlítésére akkor, amikor azok esedékessé válnak. A Társaság likviditásmenedzselési megközelítése, hogy amennyire lehetséges, mindig megfelelő likviditást biztosítson kötelezettségei esedékességkor történő teljesítéséhez, mind szokásos, mind feszített körülmények között anélkül, hogy elfogadhatatlan vesztesége merülne fel vagy kockáztatná a Társaság hírnevét. A megfelelő likviditást a finanszírozási források futamidejének a projekt életciklusához igazodó alakítása lévén valósítja meg. A cash flow előrejelzést a PannErgy Csoport Pénzügyi és Treasury csoportja végzi, emellett figyelemmel kísérik a Csoport likviditási követelményeinek teljesítésére vonatkozó gördülő előrejelzéseket a működéshez szükséges megfelelő pénzeszköz állomány biztosítása érdekében, miközben a le nem hívott hitelkeretek vonatkozásában mindenkor elegendő mozgásteret tart fenn annak érdekében, hogy a Társaság ne lépje túl hitelkereteit, illetve teljesíteni tudja a pénzintézetek felé vállalat adósságszolgálati mutatószámokat. Ezek a szállítói tartozások pénzügyi rendezésére, hitel törlesztésekre és szerződéses és egyéb bevételek tervezésére épülő cash flow előrejelzések figyelembe veszik a PannErgy Csoport pénzügyi terveit, a szerződésben rögzített mutatószámok betartását, a külső szabályozói vagy jogi előírásokat.

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

86

2020

PannErgy Nyrt.

Jegyzetek a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok szerint készített konszolidált pénzügyi kimutatásokhoz             2020.12.31

A pénzügyi kötelezettségek esedékesség szerinti megbontása:

adatok ezer forintban

Érték

0-6 hó
között

6-12 hó
között

1-2 év
között

3-5 év
között

5 éven
túl

Nem származékos
pénzügyi kötelezettség

Hitelek

11.693.084

560.317

672.673

1.184.284

3.647.166

5.628.644

Szállítók

814.682

814.682

Egyéb pénzügyi
kötelezettségek
(határidős ügyleteken
kívül)

247.525

247.525

Származékos pénzügyi
kötelezettségek

A fenti táblázat a Csoport pénzügyi kötelezettségeinek amortizált bekerülési értékeit mutatja be lehetséges legkorábbi lejáratuk szerint.

A szállítói tartozásokon túl az egyéb rövid lejáratú kötelezettségek a jellegüknek megfelelő esedékességgel szerepelnek a cash flow előrejelzésekben, azaz adó- és járulékterhek, jövedelem elszámolással kapcsolatos kötelezettségek 30 napon belül, az egyéb jellegű kötelezettségek a mögöttes szerződéses, dokumentációs tartalomnak megfelelő időpontban, de legkésőbb egy éven belül kerülnek pénzügyileg rendezésre.

41.5.A tőke kezelése

A Társaság célja a tőkeszerkezet alakításával, hogy megőrizze a folyamatos működés képességét, annak érdekében, hogy részvényeseinek és egyéb érdekeltségi csoportjainak hasznot biztosítson, és optimális tőkeszerkezetet tartson fenn a tőkeköltség csökkentése érdekében. A Társaság vezetése a tőkeszerkezet fenntartása vagy korrigálása érdekében döntést hoz vagy javaslatot tesz a tulajdonosoknak kifizetendő osztalék összegéről, a tulajdonosoknak történő tőke visszafizetéséről, illetve szintén a tőkeszerkezethez kapcsolódóan meghatározott esetekben a közgyűlés támogatásával dönthet új részvények kibocsátásáról vagy eszközök értékesítéséről. A vezetés megerősíti, hogy a Társaság megfelel a rá érvényes jogszabályi tőkekövetelményeknek. A Társaság ennek értékelése során a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény előírásait követi figyelemmel. A saját tőkét, illetve annak jegyzett tőkéhez viszonyított arányát az alábbi táblázat mutatja. A saját tőke pozitív, a tárgyidőszakban és az azt megelőző évben is jelentősen meghaladja a jegyzett tőkét.

2020.
dec. 31.

2019.
dec. 31.

eFt

eFt

Jegyzett tőke

421.093

421.093

Saját tőke összesen

9.746.789

10.213.948

Saját tőke / Jegyzett tőke aránya

23,15

24,26

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

87

2020

PannErgy Nyrt.

Jegyzetek a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok szerint készített konszolidált pénzügyi kimutatásokhoz             2020.12.31

41.6.Pénzügyi eszközök és pénzügyi kötelezettségek nettósítása

A kötelező érvényű nettó elszámolású megállapodás vagy hasonló megállapodás tárgyát képező pénzügyi eszközök és kötelezettségek esetében a Társaság és a másik fél között létrejött megállapodások az adott pénzügyi eszközök és kötelezettségek nettó elszámolását abban az esetben teszik lehetővé, ha mindkét fél a nettó elszámolás mellett dönt. A PannErgy Csoportnál ilyen jellegű megállapodás és döntés nem született, ennek hiányában a pénzügyi eszközök és kötelezettségek elszámolása bruttó alapon történik.

41.7.Szabályozási kockázat

Az általános szabályozási kockázat típusok közül a Társaság szempontjából kiemelendő, hogy egyes, hőtermeléssel és értékesítéssel foglalkozó projekttársaságok által értékesített hőenergia meghatározó részének értékesítési ára hatósági ármegállapítás tárgyát képezi, melyet az illetékes ármegállapító szervezet rendszeresen felülbírál és akár módosít korlátozva a Társaság eredményességét. A jövőbeni értékesítési árak tekintetében így jelentős bizonytalanság áll fenn, amelyet a Társaság a működési tevékenységre vonatkozó hatékony operatív kontrolling és stratégiai kontrolling aktivitással kezel.

41.8.Technológiai kockázat

A geotermikus energia kinyerése előre nem látható kockázatot visel mind a geotermikus energiahordozó közeg kiszámíthatatlan rendelkezésre állása és egyben ezen közeg kezelését végző berendezések nem szokványos működési környezet iránti toleranciája következtében. Ennek a kockázatnak a mérséklésére a Társaság minden geotermikus projektet körültekintően, a megvalósítást befolyásoló, elérhető összes információ megszerzését és részletes kiértékelését követően készít elő.

41.9.Járványkockázat

A 2019-es évben kitört és 2020-ban világjárvánnyá minősített COVID-19 vírus okozta pandémia humán és gazdasági várható hatásai a társadalom és gazdasági élet különböző területeire és részvevőire következményekkel járnak, ezeknek a hatása teljes mértékben nem megbecsülhető, így kockázatot hordoz magában. A Társaság tevékenységét - annak jellegéből adódóan - várhatóan korlátozottan befolyásolják a járvány negatív következményei, ez részletesen a jelen konszolidált pénzügyi kimutatás 3. Pandémia (Covid-19) hatása a Társaság beszámolójára fejezetében kerül kifejtésre.

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

88

2020

PannErgy Nyrt.

Jegyzetek a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok szerint készített konszolidált pénzügyi kimutatásokhoz             2020.12.31

42.RÉSZESEDÉSEK

42.1.A társaság konszolidációba bevont leányvállalatai

Törzstőke
(mFt)

Tulajdoni
hányad (%)

Szavazati jog
(%)

Konszolidációba
bevonás aránya

PannErgy Geotermikus
Erőművek Zrt.

2.072,70

100,00

100,00

100,00

DoverDrill Mélyfúró Kft.

86,00

100,00

100,00

100,00

Berekfürdő Energia Kft.

24,10

100,00

100,00

100,00

Well Research Kft.

10,00

100,00

100,00

100,00

Arrabona Koncessziós Kft.

6,10

100,00

100,00

100,00

TT Geotermia Zrt.

6,00

100,00

100,00

100,00

Szentlőrinci Geotermia Zrt.

5,00

100,00

100,00

100,00

Miskolci Geotermia Zrt.

5,00

100,00

100,00

100,00

DD Energy Kft.

3,10

100,00

100,00

100,00

Kuala Kft.

3,00

100,00

100,00

100,00

A tulajdonosi és szavazati jog arányok a PannErgy Nyrt. és PannErgy Geotermikus Erőművek Zrt. leányvállalatokban fennálló közvetlen tulajdonosi és szavazati jog arányát mutatják. A konszolidációba bevonás aránya és a tulajdonosi arány között nincs eltérés. Az anyavállalat PannErgy Nyrt. 100%-os részesedéssel rendelkezik a PannErgy Geotermikus Erőművek Zrt-ben, a Csoport szakmai irányító társaságában, amely a közvetlen, 100%-os tulajdonosa valamennyi PannErgy projekttársaságnak, tagvállalatnak.

42.2.A befektetéseket, részesedéseket érintő tárgyévi mozgások

A tárgyidőszakban egyetlen, befektetések és részesedéseket érintő tranzakció történt. A PannErgy Geotermikus Erőművek Zrt. a kisebbségi tulajdonos MIHŐ Miskolci Hőszolgáltató Kft. tulajdonában lévő Miskolci Geotermia Zrt. 10% részesedést és Kuala Kft. 10% üzletrészt megvásárolta, így 2020. december 31-én 100% részesedéssel bíró, egy személyes tulajdonosa a két miskolci projekt társaságnak. A részvény adásvételi szerződésre 2020. szeptember 11-i dátummal került sor, amely a szükséges hatósági engedélyek megszerzését követően 2020. november 17-én lett hatályos.

43.SZEGMENS BESZÁMOLÓ

43.1.Működési szegmensek definiálása, beazonosítása

A Társaságnak az IFRS-ekkel összhangban működési szegmenseket kell bemutatnia. A tárgyidőszakban a bázis időszakhoz hasonlóan a Társaság egyetlen működési szegmenst, az Energetikát azonosította. Az Energetika működési szegmens alá a Társaság a fő működési tevékenysége, azaz a geotermikus hő termelése és értékesítése, valamint az ezekhez kapcsolódó beruházási és egyéb tevékenységek végzése tartozik.  A PannErgy Csoport a Pannonplast Nyrt. jogutódjaként, a korábban Pannonplast Nyrt. által műanyag gyártási célt szolgáló ipari létesítmények és kapcsolódó irodahelyiségek ingatlan hasznosítását, mint vagyonkezelést nem definiálja önálló működési szegmensként az alábbi indokok mentén:

az IFRS 8 Működési szegmensek standard előírásai, azon belül is a szegmensekre vonatkozó vezetői megközelítések, illetve a működési szegmensek bemutatására vonatkozó kritériumok alapján az Energetika szegmensen túl végzett vagyonkezelési, ingatlan hasznosítási tevékenység nem alkot teljesen önálló komponenst. Integrált kiegészítő funkciónak

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

89

2020

PannErgy Nyrt.

Jegyzetek a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok szerint készített konszolidált pénzügyi kimutatásokhoz             2020.12.31

tekinthető, amely során villamos energia és egyéb közmű díjak továbbszámlázása és kisebb mértékben irodabérleti díjak beszedése történik, továbbá a Társaság az említett ingatlanokat értékesíteni szándékozik, illetve a legnagyobb értékű ingatlan értékesítésére a tárgyidőszakban sor is került;

az említett ingatlanok hasznosítását jelentő tevékenység teljesítményértékelése elhanyagolható mértékű a Társaság operatív vezetésének és legfőbb szerveinek munkájában, a belső kontrolling jelentési rendszerben nincsenek külön kiemelve az ingatlanok hasznosítására vonatkozó információk, mivel ezek állandó bevétel és költség oldallal rendelkező „átfolyó jellegű” ügyletek;

a Társaság tevékenységét kizárólag Magyarország területén végzi, hasonló jogszabályi, technikai, gazdasági és demográfiai környezetben, ezért területi szegmentálás sem indokolt;

A Társaság a jelen konszolidált pénzügyi kimutatás 4.29. Szegmens jelentések fejezetében részletezett elvek mentén megállapítja, hogy az Energetika, mint működési szegmens egyértelműen beazonosítható a PannErgy Csoport esetében. A Társaság vezetői megközelítése a PannErgy Csoport működésével kapcsolatban, hogy teljes erőforrásával – összhangban a befektetői elvárásokkal – az Energetika szegmens minél hatékonyabb működésére fókuszál, a Társaság tulajdonában álló ingatlanok hasznosítása minden szempontból jelentéktelen részét képezi a működésnek, vezetői megközelítés alapján nem tekinthető működési szegmensnek.

A fentiektől függetlenül a Társaság megvizsgálta a vagyonkezelési, ingatlan hasznosítási tevékenység működési szegmensek beazonosításához kapcsolódó határértékeit és a vizsgálat alapján megállapítható, hogy árbevételét tekintve a Budapest XXI. kerületben (Csepel) és Debrecenben található ingatlanok hasznosításához kapcsoló árbevétel a tárgyidőszakban 852.346 ezer forintot tett ki, ez a PannErgy Csoport tárgyidőszaki árbevételének 14%-a. Mivel ennek az árbevételnek jelentős hányada, 97%-a fedezet nélküli, ún. "átfolyó" tétel, közmű díjak bérlők számára történő továbbszámlázása, ezért az ingatlan hasznosítás PannErgy Csoport árbevételében belüli arányáról pontosabb képet ad az ingatlanhasznosításhoz kapcsolódó közmű díjak továbbszámlázásának nyereségtartalma, ami csupán 8.361 ezer forintot tett ki az üzleti évben. Ez 0,1%-os arányt jelent az árbevételen belül, elmaradva az előző év 21.117 ezer forintos értékű bérleti díj árbevételhez viszonyított 0,4%-tól. Ezek alapján megállapítható, hogy a vagyonkezelési, ingatlan hasznosítási tevékenység az IFRS 8 standard szegmensekre vonatkozó mennyiségi határértéket nem éri el és az Energetika bővülése, valamint az ingatlan vagyon csökkenése miatt a jövőben sem fogja elérni.


A fentieket összefoglalva elmondható, hogy egy működési szegmens (Energetika) azonosítható a Társaságnál. Ebből kifolyólag a Társaságnak a gazdálkodó egység egészére vonatkozó közzétételi követelményeknek szükséges megfelelnie. A Társaság esetében ez azt jelenti, hogy az Energetika szegmens tárgyévi és bázis adatai megegyeznek a gazdálkodó egység egészére vonatkozó pénzügyi információkkal, amelyek jelen konszolidált pénzügyi kimutatásokban megfelelően bemutatásra kerülnek.

43.2.Területi szegmensek

A Társaságnál definiált egy működési szegmensen, az Energetikán belül területi/projekt helyszínenkénti szegmensek kerültek a tárgyidőszakban beazonosításra, árbevétel és befektetett eszköz nagyságrend figyelembevételével. A Társaság ezek eredményességét finanszírozási és egyéb szempontok mellett külön is vizsgálja, a működésükre vonatkozóan külön terveket készít.

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

90

2020

PannErgy Nyrt.

Jegyzetek a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok szerint készített konszolidált pénzügyi kimutatásokhoz             2020.12.31

Eredménykimutatás adatok
(ezer forintban)

Győr

Miskolc

Holding irányítás,
egyéb tevékenység

Összesen

Értékesítés árbevétele

2.741.439

2.102.629

1.078.437

5.922.505

Szegmensek közötti bevétel

Értékesítés költsége

1.898.945

1.406.572

1.173.270

4.478.787

Bruttó fedezet

842.494

696.057

-94.833

1.443.718

Bruttó fedezet hányad %

30,7%

33,1%

(8,8%)

24,4%

Igazgatási és általános költségek

103.477

124.504

272.615

500.596

Egyéb bevételek

153.315

84.543

141.177

379.035

Egyéb ráfordítások

97.501

82.600

66.591

246.692

Működési eredmény

794.831

573.496

-292.862

1.075.465

Működési eredmény hányad %

29,0%

27,3%

(27,2%)

18,2%

Értékcsökkenés Közvetlen

780.965

540.964

293.084

1.615.013

Értékcsökkenés közvetett

1.040

33

1.073

Összes értékcsökkenés

782.005

540.997

293.084

1.616.086

Terven felüli értékcsökkenés

43.214

43.214

EBITDA

1.576.836

1.114.492

43.437

2.734.765

EBITDA hányad %

57,5%

53,0%

4,0%

46,2%

Pénzügyi műveletek eredménye

-543.564

-286.867

16.979

-813.452

Adózás előtti eredmény

251.267

286.629

-275.883

262.013

Nyereségadó

7.126

5.673

12.494

25.293

Tárgyévi nettó eredmény

244.141

280.956

-288.377

236.720


Pénzügyi helyzet adatok
(ezer forintban)

Győr

Miskolc

Holding irányítás,
egyéb tevékenység

Összesen

Immateriális javak

53.631

32.049

1.704.436

1.790.116

Goodwill

264.418

379.466

34.525

678.409

Tárgyi eszközök

8.779.018

8.952.128

1.322.304

19.053.450

Befektetési célú ingatlanok

158.620

158.620

Pénzügyi eszközök (koncesszió)

1.136.034

1.136.034

Hosszú lejáratú követelések

2.293

2.293

Vevők

765.111

682.704

269.623

1.717.438

Pénzeszközök

243.153

291.056

131.690

665.899

Hosszú lejáratú hitelek, lízingek

6.623.316

3.539.792

290.454

10.453.562

Hosszú lejáratú, halasztott
bevétel

1.385.226

1.897.733

703.979

3.986.938

Szállítók

296.886

281.166

236.630

814.682

Rövid lejáratú hitelek

106.829

106.829

Hosszú lejáratú hitel éven b.
része

712.613

370.937

49.143

1.132.693

Rövid lejáratú halasztott bevétel

82.854

82.055

75.329

240.238

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

91

2020

PannErgy Nyrt.

Jegyzetek a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok szerint készített konszolidált pénzügyi kimutatásokhoz             2020.12.31

44.BÁZIS IDŐSZAKI BESZÁMOLÓHOZ KÉPEST TÖRTÉNT ÁTSOROLÁSOK ÉS TÁRGYIDŐSZAKI ÁTSOROLÁSOK MAGYARÁZATA

A PannErgy Csoport a 2019. évi konszolidált pénzügyi kimutatásaiban szereplő adatokon nem változtatott, a jelen pénzügyi kimutatásokban szereplő bázis adatok megegyeznek a 2019. évi konszolidált pénzügyi kimutatásokban szereplő adatokkal.


45.TRANZAKCIÓK KAPCSOLT FELEKKEL

A PannErgy Nyrt. konszolidációs körbe bevont valamennyi leányvállalatánál az egymás közötti elszámolások és tranzakciók hatása a konszolidáció során kiszűrésre került.

45.1.A Társaság vezetésének tagjaival történt tranzakciók

A Csoport menedzsmentje tulajdonosi kapcsolatban áll olyan társaságokkal, amelyek folyamatos, üzletviteli tanácsadás jellegű, illetve gépjármű tartós bérlet jellegű szolgáltatásokat nyújtanak a PannErgy Nyrt-nek, a szolgáltatások 2020. évi értéke 60.514 ezer forint volt, ebből az üzletviteli tanácsadás szolgáltatások 44.200 ezer forint összegben, míg a gépjármű tartós bérleti szolgáltatások 16.314 ezer forint értékben merültek fel.


45.2.Kapcsolt felekkel bonyolított tranzakciók

A PannErgy Csoportnál a következő kapcsolt, de konszolidációba nem bevont felekkel lebonyolított tranzakcióik történtek a tárgyidőszakban:


Kapcsolt, de konszolidációba nem bevont féllel
folytatott tranzakciók adatai a konszolidált pénzügyi
kimutatásokban

2020.

2019.

eFt

eFt

Értékesítésekből származó árbevétel

1.827

Beszerzés, szolgáltatás igénybevétel költsége

60.514

52.441

Követelések tárgyidőszak végén

305

A kapcsolt, de konszolidációba nem bevont féllel folytatott tárgyidőszaki és bázis időszaki tranzakciók minden esetben a Csoport menedzsmentjével tulajdonosi kapcsolatban álló társasággal folytatott tranzakciókat jelentenek.

45.3.Kapcsolt feleknek adott kölcsönök

A PannErgy Csoport 2020-ban és 2019-ben sem nyújtott kapcsolt, konszolidációba nem bevont feleknek kölcsönt, ezenkívül a vezetőség részére sem történt kölcsön folyósítás.

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

92

2020

PannErgy Nyrt.

Jegyzetek a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok szerint készített konszolidált pénzügyi kimutatásokhoz             2020.12.31

45.4.Csoporton belüli, konszolidált / kiszűrt forgalmak és állományok alakulása

2020.

2019.

Eredménykimutatás tételek kiszűrése:

eFt

eFt

Értékesítés árbevétel

2.493.482

2.361.650

Értékesítés közvetlen költsége

1.966.609

2.013.238

Értékesítés közvetett költsége

96.052

93.390

Egyéb bevételek

121.708

455.158

Egyéb ráfordítások

121.708

437.462

Pénzügyi eredmény

288.490

309.007

2020.

2019.

Pénzügyi helyzet kimutatás tételek kiszűrése:

eFt

eFt

Tárgyi eszközök

2.163.036

2.068.034

Immateriális javak

71.410

110.617

Egyéb követelések között következő időszak tételei

667.567

872.143

Egyéb követelések, rövid lejáratú kölcsönök

7.747.705

10.057.723

Tartósan adott kölcsön

7.515.314

9.212.706

Hosszú lejáratú kötelezettségek

7.515.314

9.212.706

Egyéb kötelezettségek között következő időszak tételei

667.567

872.143

Egyéb rövidlejáratú kötelezettségek

7.747.705

10.057.723

45.5.A vezetőség kompenzációja

2020.

2019.

eFt

eFt

Rövid távú munkavállalói juttatások

12.820

13.500

Összesen

12.820

13.500

A Társaság 4/2020. (IV.30.) számú igazgatótanácsi határozatával az Igazgatótanács elnökének tiszteletdíját 195 ezer forint/hó összegben, a többi igazgatótanácsi tag díjazását 155 ezer forint/hó összegben állapította meg 2020. május 1. napjától kezdődően, azaz nem történt változás az előző évi vezetőségi díjazáshoz képest. Az Igazgatótanács a veszélyhelyzet során a személy- és vagyonegyesítő szervezetek működésére vonatkozó eltérő rendelkezésekől szóló 102/2020. (IV.10.) Kormány rendelet 9. § (2) bekezdése szerinti közgyűlési hatáskörben járt el.

A tiszteletdíjon kívül egyéb hosszú távú juttatás, részvény alapú kifizetés a vezetőség felé nem történt a tárgyidőszakban és az azt követő bázis időszakban sem.



PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

93

2020

PannErgy Nyrt.

Jegyzetek a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok szerint készített konszolidált pénzügyi kimutatásokhoz             2020.12.31

46.A KONSZOLIDÁLT PÉNZÜGYI HELYZET KIMUTATÁS FORDULÓNAPJA UTÁNI ESEMÉNYEK

A konszolidált pénzügyi kimutatások fordulónapja után történt események hivatkozását tartalmazza a táblázat. A hivatkozások alapján a teljes információ hozzáférhető a Társaság hivatalos közzétételi helyein.

Dátum

Hír típusa

Tárgy, rövid tartalom

2021. március 15.

Rendkívüli tájékoztatás

A PannErgy éves rendes közgyűlése
napirendjének kiegészítése

2021. március 5.

Rendkívüli tájékoztatás

Közgyűlési meghívó

2021. február 28.

Rendkívüli tájékoztatás

Szavazati jogok száma a PannErgy Nyrt-nél

2021. január 31.

Rendkívüli tájékoztatás

Szavazati jogok száma a PannErgy Nyrt-nél

2021. január 15.

Rendkívüli tájékoztatás

Negyedéves termelési jelentés és 2021-es
EBITDA terv

2021. január 11.

Rendkívüli tájékoztatás

Saját részvény tranzakció

2021. január 4.

Egyéb tájékoztatás

Változás a befektetői kapcsolattartó
személyében

2021. január 1.

Egyéb tájékoztatás

Szavazati jogok, alaptőke

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

94

2020

PannErgy Nyrt.

Jegyzetek a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok szerint készített konszolidált pénzügyi kimutatásokhoz             2020.12.31

47.A KÖZZÉTÉTELRE TÖRTÉNŐ ENGEDÉLYEZÉS NAPJA

A pénzügyi kimutatásokat a Társaság Igazgatótanácsa 2021. március 24-én hagyta jóvá és engedélyezte a közzétételüket.

Gyimóthy Dénes

Igazgatótanács képviseletében

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

95

2020

PannErgy Nyrt.

Üzleti és Vezetőségi jelentés


PannErgy Nyrt.

Üzleti és Vezetőségi jelentés

2020

A PannErgy Csoport IFRS-ek szerint

készített konszolidált pénzügyi kimutatása

alapján

Budapest, 2021. március 26.

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

96

2020

PannErgy Nyrt.

Üzleti és Vezetőségi jelentés

1.VEZETŐI ÖSSZEFOGLALÓ

Üzembiztos, tárgyévi EBITDA tervek elérését biztosító hőtermelés a pandémia alatt

A PannErgy Csoport a 2020-as üzleti évében, a COVID-19 vírus okozta világjárvány miatt jelentősen megváltozott és kihívásokkal teli gazdasági és társadalmi környezetben is sikerrel teljesítette a geotermikus energiatermelő és hasznosító stratégiájában megfogalmazott célkitűzését, amely az egyes projekthelyszíneken a kapacitások időjárási viszonyokhoz illeszkedő hatékony kihasználására és az ezt legjobban támogató üzemállapot dinamikus kiválasztására irányul.

A zöldhőértékesítés 2020. évi 1.602 TJ éves hőmennyisége meghaladja a korábbi évek átlagos értékét, azonban elmarad a rendkívül kedvező időjárási körülményeknek köszönhető bázisidőszak 1.716 TJ-os teljesítményétől. A 2020-as évre vonatkozó, 1.647 TJ-os hőmennyiség értékesítési tervétől a Társaság kismértékben, 2,7%-kal maradt el. A Társaság konszolidált árbevétele a bázisidőszakhoz viszonyítva 4,9%-kal növekedett, melyen belül a geotermia üzletág árbevétele enyhén csökkent. A Társaság konszolidált EBITDA-ja 2.735 millió forintot ért el, 2,6%-kal meghaladva az előző év eredményét és 5,2%-kal a 2020-as üzleti év EBITDA tervtartomány felső értékét (2.600 millió forint). A kimagasló EBITDA teljesítmény részben a megfelelő gazdálkodásnak és egyben a negyedik negyedéves termelési jelentésben bemutatott kapacitásbővítő és hatékonyságnövelő beruházások már tárgyévben jelentkező pozitív hatásának volt köszönhető.


Értékesített konszolidált hőmennyiség GJ-ban

A grafikon a miskolci, győri, szentlőrinci és berekfürdői projektek összesített értékesített hőmennyiségét tartalmazza havi bontásban


PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

97

2020

PannErgy Nyrt.

Üzleti és Vezetőségi jelentés

2017

2018

2019

2020

2020 TERV

2021 TERV

Január

172.758

205.199

209.999

209.678

Február

177.533

174.300

203.484

213.855

Március

194.634

199.090

215.693

189.195

1. negyedév

544.925

578.589

629.176

612.728

621.403

660.769

Április

171.294

104.033

160.548

130.407

Május

79.700

56.758

129.300

89.190

Június

45.936

41.641

50.780

53.394

2. negyedév

296.930

202.432

340.628

272.991

247.988

290.438

Július

44.865

51.247

52.406

45.297

Augusztus

36.709

36.794

42.415

39.205

Szeptember

61.502

53.650

63.731

64.096

3. negyedév

143.076

141.691

158.552

148.598

164.526

160.683

Október

141.270

119.652

159.888

136.460

November

204.045

180.263

206.686

205.417

December

205.251

213.267

221.248

225.688

4. negyedév

550.566

513.182

587.822

567.565

612.739

620.679

ÉV ÖSSZESEN

1.535.497

1.435.894

1.716.178

1.601.882

1.646.656

1.732.569


Értékesített konszolidált hőmennyiség táblázatos formában GJ-ban

A Társaság konszolidált árbevétele 4,9%-kal, míg az értékesítés közvetlen költségei 6,8%-kal növekedtek, elsősorban a nem geotermiához kapcsolódó vevőkre továbbterhelt ("átfolyó") energiaköltségek és a közvetlen értékcsökkenés növekedése hatásaként. A Társaság bruttó fedezete a fentiek eredőjeként kismértékben csökkent, ugyanakkor a konszolidált bruttó cash-flow 4,8%-kal, 138.895 ezer forinttal növekedett.

Az igazgatási és általános költségek 11,3%-kal emelkedtek, elsősorban a tárgyidőszaki refinanszírozáshoz kapcsolódó, egyszeri szakértői és tanácsadói költségek, továbbá a kapcsolódó banki költségek következtében. Az egyéb tevékenységek bevételeinek és ráfordításainak tárgyidőszaki 132.343 ezer forintos egyenlege elmarad a bázis időszak csepeli ingatlanértékesítés miatti magasabb értékétől.

Az előző évhez képest 69.120 ezer forintos tárgyidőszaki EBITDA növekedést 46,2%-os, közel azonos szintű EBITDA hányad mellett teljesítette a Társaság.

A Társaság -813.452 ezer forint pénzügyi veszteséget szenvedett el, elsősorban a forint euróval szembeni gyengülése és a kamatszintek csökkenése miatti deviza és kamatpozíciók javarészt refinanszírozás miatt realizált átértékelési vesztesége miatt.

A jelentős pénzügyi veszteség ellenére a Társaság 236.720 ezer forint konszolidált nettó nyereséget, mint adózott eredményt ért el 2020-ban, mégis elmaradva a bázisidőszak 734.898 ezer forintos konszolidált nyereségétől.

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

98

2020

PannErgy Nyrt.

Üzleti és Vezetőségi jelentés




Főbb eredményadatok (ezer forint)

2020.

2019.

Értékesítés árbevétele

5.922.505

5.647.921

Értékesítés közvetlen költségei

-4.478.787

-4.192.794

Bruttó fedezet

1.443.718

1.455.127

Bruttó cash-flow

3.058.731

2.919.836

Bruttó cash-flow hányad

51,6%

51,7 %

Igazgatási és általános költségek

-500.596

-449.697

Egyéb bevételek és ráfordítások

132.343

192.250

Működési eredmény (EBIT)

1.075.465

1.197.680

EBITDA

2.734.765

2.665.645

EBITDA hányad

46,2%

47,2 %

Pénzügyi műveletek eredménye

-813.452

-415.998

Ebből: Időszak végi devizás átértékelés hatása

-59.765

-131.534

Adózás előtti eredmény

262.013

781.682

Konszolidált, tárgyidőszaki nettó eredmény

236.720

734.898

Saját tőke arányos nyereség (ROE) %

2,42

7,13

Árbevétel arányos nyereség (ROS) %

3,99

12,90

1 törzsrészvényre jutó eredmény (Higított EPS) (forint)

14,01

40,77

A Társaság következő évekre vonatkozó EBITDA várakozásai

A Társaság 2021-ben 1.727 TJ hő értékesítését tervezi, pontosítva a 2020. negyedik negyedévre vonatkozóan publikált 1.733 TJ előrejelzését (negyedéves bontást a fenti táblázat mutatja). Ehhez kapcsolódóan a korábban publikált, 2021-as üzleti évre megcélzott 2.800-2.880 millió forint konszolidált EBITDA célkitűzését a Társaság fenntartja. Ez a 2021-es terv EBITDA tartomány 11 százalékos bővülést képvisel a bázisidőszak tervtartományához és 2-5 százalékos növekedést az EBITDA tényértékéhez képest, elsősorban a korábban részletezett kapacitásbővítő és hatékonyság növelő beruházások már egész évben érvényesülő hatása miatt.

Saját részvény visszavásárlási programok

2020. december 31-én 4.189.970 darab PannErgy Nyrt. saját részvény volt a Társaság tulajdonában, amely 998.537 darabbal több, mint a 2019. december 31-én birtokolt saját részvény állomány. A változás a tárgyidőszakban érvényben lévő saját részvény visszavásárlási programok keretében történt saját részvény vásárláshoz kapcsolódik, saját részvény csökkenés nem történt a tárgyidőszakban.

A fent említett saját részvény visszavásárlási programok keretében 2020. első félévében 413.000 darab, míg 2020. második félévében 585.537 darab saját részvény visszavásárlására került sor.

A PannErgy részvény tőzsdei záró árfolyama a tárgyidőszak végén 760 forint volt, szemben a 2019. december 31-i 738 forintos tőzsdei záró árfolyammal, azaz az árfolyam 3%-kal meghaladta a COVID-19 vírus okozta világjárvány előtti időszak árfolyam szintjét.


PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

99

2020

PannErgy Nyrt.

Üzleti és Vezetőségi jelentés

Tárgyidőszaki refinanszírozás

A PannErgy Csoport a tárgyidőszakban sikeresen hosszútávra refinanszírozta banki hiteleit. 2020. július 15-én a Csoport győri projekttársaságai, az Arrabona Koncessziós Kft. és DD Energy Kft., valamint a miskolci projekttársaságok, a Miskolci Geotermia Zrt. és Kuala Kft., mint hitelfelvevők és biztosítéknyújtók 11 milliárd forint értékű finanszírozási megállapodást kötöttek az UniCredit Bank Hungary Zrt. és CIB Bank Zrt. alkotta banki konzorciummal. A finanszírozási megállapodás részeként a PannErgy Csoport egyéb tagvállalatai is, mint biztosíték nyújtók részt vettek az ügyletben. A refinanszírozási ügylet eredményeként a PannErgy Csoport összesen 9,5 milliárd forintnyi rövid és középtávon lejáró, jelentős ballonnal rendelkező hitelállománya került refinanszírozásra, 10 éves hosszú lejáratú hitellel, biztosítva a vállalatcsoport kiszámítható és gazdaságos hosszútávú finanszírozását és forrástartalékot a soron következő beruházási tevékenységhez, stabil pénzügyi hátteret biztosítva a COVID-19 pandémia következtében kialakult új gazdasági és működési környezetben. A forintban denominált refinanszírozás 8,25 milliárd forint értékben a Magyar Nemzeti Bank által 2020. áprilisában indított "NHP Hajrá!" forrásból történt, rögzített 2,40%-os kamatlábbal. A fennmaradó 2,75 milliárd forintos keret euróban lett denominálva és került lehívásra. Az NHP hitelek a teljes futamidőn fix kamatozásúak, az euró alapú hitelek változó kamatozásúak. Ez utóbbiak esetében a Társaság IRS kamatcsere ügyleteket kötött a kamatkockázat hosszútávú fedezésére, melyek következtében 2,18%-os effektív rögzített súlyozott átlagos kamatláb alakult ki.

A PannErgy Csoport konszolidált adósságszolgálata a 2020. júliusi refinanszírozás következtében évente mintegy 200 millió forinttal csökken.

2020. november 10-én a PannErgy Csoport további 1 milliárd forintos beruházási hitelkeret megállapodást kötött az UniCredit Bank Hungary Zrt-vel. A hitelkeret részeként, fejlesztési és bővítési beruházások kerülhetnek finanszírozásra a Magyar Nemzeti Bank "NHP Hajrá!" hitelprogram keretében. A hitelkeret részeként lehívható hitelek futamideje a korábbi refinanszírozáshoz hasonlóan közel 10 év. A hitelek forintban kerültek denominálásra, rögzített 2,50%-os éves kamatozás mellett. A Társaság a hitelkeretet olyan beruházásokra vette és veszi igénybe, amelyek növelik a Társaság eredményességét, a hőenergiatermelés hatékonyságát vagy az üzembiztonságot.

A hitelkeret terhére a tárgyidőszakban 654 millió forint került lehívásra, győri kapacitásnövelő beruházásokhoz kapcsolódóan.

Miskolci projekt társaságok kisebbségi részesedésének megvásárlása

A Társaság 2020. november 17-én 100%-ra növelte részesedését két miskolci projekt társaságában, a Miskolci Geotermia Zrt-ben és a Kuala Kft-ben. A tranzakció során a PannErgy Nyrt. leányvállalata, a PannErgy Geotermikus Erőművek Zrt. és a MIHŐ Miskolci Hőszolgáltató Kft. között üzletrész és részvény adásvételi megállapodás jött létre a MIHŐ Miskolci Hőszolgáltató Kft. Miskolci Geotermia Zrt-ben és Kuala Kft-ben meglévő 10-10%-os tulajdoni részesedésének megvásárlásáról.

A tranzakció eredményeként a PannErgy Geotermikus Erőművek Zrt. mindkét társaságban 100%-ra növelte részesedését az addigi 90%-ról. A tranzakció a 185 millió forintos együttes teljes vételár megfizetésével a szerződő felek között 2020. november 17-én zárult le. A távhőszolgáltatásról szóló 2005. évi XVIII. törvénnyel összhangban, a részesedések megszerzéséhez és az azokhoz fűződő jogok gyakorlásához a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal végleges jóváhagyása kapcsolódott.


PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

100

2020

PannErgy Nyrt.

Üzleti és Vezetőségi jelentés

Előző üzleti évet lezáró közgyűlés, osztalékfizetés

A Társaság - a veszélyhelyzet megszűnésével összefüggő átmeneti szabályokról és a járványügyi készültségről szóló 2020. évi LVIII. törvény 113. § (4)-(6) bekezdése alapján – nem tartotta meg a 2019. üzleti évet lezáró éves rendes közgyűlését a részvényesek személyes részvétele mellett 2020. április 30-án, helyette a jogszabályokkal összhangban az Igazgatótanács hozott határozatot a Közgyűlés hatáskörében eljárva. A 2020.04.30./1. számú Igazgatótanácsi határozattal a Társaság 2019. évi, nemzetközi pénzügyi beszámolási standardok (IFRS) szerint készített konszolidált éves beszámolóját 25.974 millió forint eszköz- és forrásértékkel (mérlegfőösszeggel) és 735 millió forintos adózott eredménnyel (nyereséggel) jóváhagyta. Az Igazgatótanács a konszolidált éves beszámoló elfogadásával egyidejűleg osztalék kifizetést nem hagyott jóvá.

A Társaság 2020. május 4-én bejelentést tett, miszerint az Igazgatótanács által 2020. április 30-án, a veszélyhelyzet során a személy- és vagyonegyesítő szervezetek működésére vonatkozó eltérő rendelkezésekről szóló 102/2020. (IV. 10.) Korm. rendelet (a továbbiakban: „Rendelet”) 9. § (2) bekezdése alapján közgyűlési hatáskörben meghozott, 2020.04.30./1. és 5. sz. határozataira vonatkozóan a Társaságnak a szavazatok legalább 1%-ával rendelkező részvényesei kérték a közgyűlés összehívását a határozatok utólagos jóváhagyása céljából a Rendelet 9. § (6) és (7) bekezdéseiben foglaltakkal összhangban.

Az Igazgatótanács a Rendelet 9. §. (6)-(8) bekezdéseire figyelemmel, intézkedést hozott a közgyűlés összehívására vonatkozóan, amelynek megtartására 2020. augusztus 7-én került sor. Ezen közgyűlés 2./20. (VIII.7.) sz. határozatával - a veszélyhelyzet megszűnésével összefüggő átmeneti szabályokról és a járványügyi készültségről szóló 2020. évi LVIII. törvény 113. § (4)-(6) bekezdése alapján – jóváhagyta az Igazgatótanács közgyűlési hatáskörben meghozott 2020.04.30./1. számú igazgatótanácsi határozatának 2019. éves adózott eredmény felhasználásáról (osztalékfizetésről) rendelkező részét, amely szerint a Közgyűlés a Társaság 2019. évi adózott eredményét teljes egészében eredménytartalékba helyezi, így a Társaság osztalékot nem fizet.

A Társaság 2020. évi konszolidált, a Társaság részvényeseire jutó tárgyévi nettó eredménye, azaz adózott eredménye 236.278 ezer forint nyereség.

Az Igazgatótanács mérlegelve a 2021-es várható beruházási lehetőségeket és igényeket, a biztonságos és prudens működéshez szükséges szabad készpénz és egyenértékes eszközszint szükségességét, így a pénzügyi és működési stabilitás magas szintű és rugalmas fenntartását, részvényenként 15 forint osztalék fizetést javasol a tárgyévi adózott eredmény és a korábbi időszakok eredményes gazdálkodása során képződött, pozitív egyenlegű eredménytartalék terhére. Az osztalék fizetés tervezett kezdő napja 2021. július 14.



PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

101

2020

PannErgy Nyrt.

Üzleti és Vezetőségi jelentés

2.A PANNERGY CSOPORT 2020. ÉVI EREDMÉNYE, GAZDÁLKODÁSÁNAK LEGFŐBB MUTATÓI

A PannErgy Csoport a 2020-as évben tovább folytatta az előző évben megfogalmazott, geotermikus energiatermelő és hasznosító stratégiájára vonatkozó célkitűzések eléréséhez szükséges tevékenységeit, amelynek fókuszában a geotermikus projektek üzemi állapotainak és működésének további hatékonyság javításának és kapacitás növelésének köszönhető hőtermelés növekedés alapú árbevétel és EBITDA célok elérése állt. A 2020-as év elején kitört világjárványt követően a Társaság minden erejével arra fókuszált, hogy a jelentősen megváltozott körülmények között is fenntartsa a biztonságos működést, elérje stratégiai céljait. Az erőfeszítések sikerrel jártak, a megváltozott körülményeket jól adoptáló operatív működésnek, hatékony üzemvitelnek köszönhetően a PannErgy Csoport növelni tudta a tárgyidőszaki bruttó cash-flow és EBITDA szintjét. 


Főbb eredményadatok (adatok ezer forintban)

2020.

2019.

Értékesítés árbevétele

5.922.505

5.647.921

Értékesítés közvetlen költségei

-4.478.787

-4.192.794

Bruttó fedezet

1.443.718

1.455.127

Bruttó fedezet hányad %

24,4%

25,8%

Bruttó cash-flow

3.058.731

2.919.836

Bruttó cash-flow hányad %

51,6%

51,7%

Igazgatási és általános költségek

-500.596

-449.697

Egyéb bevételek

379.035

416.251

Egyéb ráfordítások

-246.692

-224.001

Működési eredmény (EBIT)

1.075.465

1.197.680

Működési eredmény hányad %

18,2%

21,2%

EBITDA

2.734.765

2.665.645

EBITDA hányad %

46,2%

47,2%

Pénzügyi műveletek eredménye

-813.452

-415.998

Adózás előtti eredmény

262.013

781.682

Konszolidált, tárgyévi nettó eredmény,
mint adózott eredmény

263.720

728.336

Saját tőke arányos nyereség, % (ROE)

2,42

7,13

Árbevétel arányos nyereség, % (ROS)

3,99

12,90

1 részvényre jutó eredmény (EPS) Ft

14,01

40,77

A hígított, egy részvényre jutó nyereség 14,01 forint, az előző időszaktól eltérően nincs eltérés a hígított, egy részvényre jutó nyereség meghatározásánál.

A Társaság 2020. évi gazdálkodásának részletes ismertetése:

A Társaság 5.922.505 ezer forintos konszolidált árbevétele a bázisidőszakhoz viszonyítva 4,9%-kal növekedett, melyen belül a geotermia üzletág árbevétele enyhén csökkent.

A hőértékesítés projektenkénti megoszlását megvizsgálva megállapítható, hogy a Győri Geotermikus Projekt 2.740.033 ezer forint árbevétellel járult hozzá a PannErgy Csoport gazdasági

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

102

2020

PannErgy Nyrt.

Üzleti és Vezetőségi jelentés

teljesítményéhez, szemben a 2019. évi 2.870.939 forint árbevétellel, ez éves szinten 4,6%-kal alacsonyabb árbevétel szintet jelent. Ebből az Arrabona Koncessziós Kft. által Győr-Szol Zrt. felé történő értékesítés 1.507.943 ezer forintot, míg a DD Energy Kft. által járműipari ügyfele felé történt értékesítés 1.230.929 ezer forintot tett ki, szemben az előző év 1.770.144 ezer forint, illetve 1.099.913 ezer forint árbevétel adatával. A Miskolci Geotermikus Projekt keretében a hőátvevő partnerek felé történő értékesítés 2.092.199 ezer forintot tett ki a tárgyidőszakban, ebből a MIHŐ Miskolci Hőszolgáltató Kft. felé történt értékesítés 2.046.163 ezer forint volt, amely adatok a kiemelkedő bázisidőszaki időjárási körülmények ellenére a teljes időszak alatt optimális és hatékony üzemeltetés miatt meghaladják az előző év 2.038.227 ezer forintos miskolci projekt és 1.979.976 ezer forint MIHŐ Miskolci Hőszolgáltató Kft. felé történő árbevétel értékesítési adatait. A miskolci projekt szintjén ez 2,6%-os az árbevétel növekedést jelent az előző évhez képest.

A Társaság két kisebb volumenű, berekfürdői és szentlőrinci projektje az előző időszakhoz képest eltérően teljesített az árbevétel szempontjából. Szentlőrincen 70.247 ezer forint árbevétel realizálódott a tárgyidőszakban, 6,2%-kal meghaladva az előző év 66.134 ezer forintos árbevételét. Ezzel szemben Berekfürdőn a hődíjból származó árbevétel jelentősen lecsökkenve 3.188 ezer forintot tett ki, az előző év 6.206 ezer forintos árbevételétől elmaradva. Ez utóbbi projekt esetében több hátráltató tényező jelentkezett, így például a berendezések korszerűsítési cseréjéhez kapcsolódó leállás, illetve a pandémia okozta lezárások hőátvevő partnerek fogyasztására gyakorolt negatív hatása. A projekt nagyságrendje miatt ezek tárgyidőszaki konszolidált árbevételre gyakorolt hatása elhanyagolható volt.

A hőértékesítés mellett a PannErgy Csoportnak 818.093 ezer forint árbevétele keletkezett villamos energia értékesítésből, melyen belül 796.166 ezer forint a PannErgy Nyrt. debreceni ingatlanjainak üzemeltetéséhez kapcsolódó, a bérlőknek és az érintett osztatlan közös tulajdonú ingatlan további tulajdontársainak továbbszámlázott villamos energia értéke, azaz nem az energetikai főtevékenységhez kapcsolódik. Az ilyen módon csupán „átfolyó” energiaértékesítésnek érezhető fedezettartalma nincs. Az ezen felüli 21.927 ezer forintos villamos energiából származó árbevétel a Társaság berekfürdői projektjéhez kapcsolódó villamos energia értékesítésből származik.

A nem geotermiához kapcsolódó ingatlanok hasznosítása során 89.355 ezer forint egyéb közmű továbbszámlázásokból eredő bevétel keletkezett a tárgyidőszakban, 8.361 ezer forint nyereség mellett. Az ingatlan bérleti díjak nyereségtartalma 23.363 ezer forint volt. Az ingatlanokkal kapcsolatos eredmények összességében elmaradnak az előző év hasonló adataitól, a PannErgy Nyrt. csepeli ingatlanjának bázis időszaki értékesítése miatt.

A Csoport teljes konszolidált árbevételéből az előző időszakhoz hasonlóan három vevő haladta meg az árbevétel értékének 10%-át, amelyek felé számlázott összes árbevétel a PannErgy Csoport konszolidált árbevételének 81%-át teszik ki a tárgyidőszakban, ez a bázisidőszaki 86%-tól alacsonyabb szintet jelent.

A tárgyidőszakban az értékesítés közvetlen költségeinek szintje az előző évhez képest 4.192.794 ezer forintról 6,8%-kal 4.478.787 ezer forintra növekedett, azonban az átfolyó tételek kiszűrése után stagnálás tapasztalható. Az „Eladott áruk beszerzési értéke, közvetített szolgáltatások” kategórián belül 840.140 ezer forint a nem geotermiához kapcsolódó értékesítési költség, ezek döntően a Társaság tulajdonában lévő debreceni és évközben értékesített csepeli ingatlanok hasznosításához kapcsolódó („átfolyó”) továbbszámlázások, elsősorban villamos energia önköltsége.

A közvetlen értékcsökkenésnél tapasztalható növekedés a 2020-as évben évközben történt kapacitásnövelő és pótlólagos beruházások üzembehelyezésének hatását tükrözi, illetve egyes eszközcsoportoknál a számviteli politikával összhangban lévő, műszaki felülvizsgálatot követő

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

103

2020

PannErgy Nyrt.

Üzleti és Vezetőségi jelentés

hasznos élettartam igazítására került sor, ami az értékcsökkenés kisebb mértékű növekedését eredményezte.

A karbantartási költségeknél tapasztalható növekedés a geotermikus projektek bővülő eszközparkjához kapcsolódó üzemeltetési és karbantartási többletfeladatokhoz, a magasabb üzemeltetés-hatékonysági elvárásokhoz, továbbá többek közt a járvány helyzet következtében megemelt üzemeltetésbiztonsági szintekhez köthető.

A hőtermeléshez és hőértékesítéshez szükséges villamos energia költségek csökkenése elsősorban a megvalósult és folyamatban lévő hatékonyságnövelő beruházásoknak és intézkedéseknek köszönhető. A visszasajtolási költségek csökkenése a 2019. júniusában lezárult cégvásárlási tranzakció következménye, amely során a harmadik miskolci visszasajtoló kút is a PannErgy Csoport tulajdonába került, így konszolidált szinten visszasajtolási költségek csak a bázisidőszak első félévében merültek fel.

A fenti indokok mentén a Csoport bruttó cash-flowként 3.058.731 ezer forintot mutat ki 2020-ban, ami az előző év 2.919.836 ezer forintos értékéhez képest 4,8%-kal magasabb eredményt jelent, az előző időszaki bruttó cash-flow hányaddal azonosan.

A PannErgy Csoport tárgyidőszaki igazgatási és általános, azaz közvetett működési költségei 11,3% növekedést mutatnak az előző időszakhoz képest.

Az irodai és üzemeltetési költségeknél tapasztalható 3,4%-os emelkedés a COVID-19 vírus okozta járványhoz kapcsolódik, a biztonságos munkavégzési körülményekhez, megelőzéshez kapcsolódó beszerzések költsége okozta. A tárgyidőszakban felmerült szakértői költségek a geotermikus projektek finanszírozásához és számviteli projektekhez kapcsolódó ügyvédi, tanácsadói költségek, illetve pályázatokhoz kapcsolódó szakértői költségek, továbbá általános, az operatív működést támogató tanácsadói, illetve ügyvédi költségek. A szakértői költségeknél a tárgyidőszakban tapasztalt 14,5%-os emelkedés a miskolci és győri projektcégek refinanszírozásához kapcsolódó, elsősorban jogi jellegű költségek következménye. A szakértői költségeken belül a PannErgy Csoport könyvvizsgálati költségei 15.600 ezer forint értékben jelentkeztek. Ebből 7.300 ezer forint a PannErgy Nyrt-nél, mint a Csoport anyavállalatánál keletkezett, az egyedi beszámoló, a konszolidált pénzügyi jelentés könyvvizsgálata és ezek minőségbiztosító könyvvizsgálata kapcsán.

A banki költségek jelentős, 48,5%-os tárgyidőszaki növekedése szintén ehhez a refinanszírozási folyamathoz köthető egyszeri költség többlet.

A közvetett személyi jellegű ráfordítások 20,6%-kal emelkedtek az előző időszakhoz képest, mely elsősorban a kivételesen alacsony bázis időszaki értéknek köszönhető. A bázis időszakban a Társaság személyi jellegű ráfordításainak egy része egy kutatás-fejlesztési projekthez kapcsolódóan került elszámolásra és aktiválásra. A PannErgy Csoport tárgyidőszak végi munkavállalói létszáma növekedett az előző év azonos időszakához képest, 2020. december 31-én a tényleges munkavállalói létszám 18 fő, szemben a 2019. december 31-i állapotnak megfelelő 17 fővel, ugyanakkor az egész évre vetített átlagos statisztikai létszám a tárgyidőszakban a bázis időszaki 27 fős adattal megegyezik, nem történt változás.

A tárgyidőszakban a közvetett költségek között szereplő nyilvános és tőzsdei jelenléti költségeknél 1,8%-os növekedés történt. Ez a növekedést a Társaság 2020. évi IFRS konszolidált beszámolójának ESEF kompatibilissá tételéhez kapcsolódó költségek okozták.

Az egyéb bevételek és ráfordítások egyenlege a tárgyidőszakban 132.343 ezer forint bevétel, szemben a bázisidőszak 192.250 ezer forintos értékével.

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

104

2020

PannErgy Nyrt.

Üzleti és Vezetőségi jelentés

Az egyéb ráfordítások tárgyévi 246.692 ezer forintos értékén belül kiemelhető, hogy a legjelentősebb tétel 122.511 ezer forintos értékben a Társaság által a geotermikus projektek működési helyszínein az önkormányzatoknak fizetett helyi adók, elsősorban iparűzési adó. Ezen túlmenően jelentős tétel a geotermikus hőtermeléshez kapcsolódóan fizetendő 69.940 ezer forint bányajáradék ráfordítás. A geotermikus projektekkel kapcsolatban 43.214 ezer forintos értékben került sor tárgyi eszköz selejtezésére, ez egyrészt a berekfürdői projekt kapacitásbővítéséhez kapcsolódó gázmotor cseréjéhez, másrészt várhatóan nem hasznosítható korábbi projekt előkészületi munkák, mint befejezetlen beruházások megszüntetéséhez köthető.

Az egyéb bevételek tárgyévi 379.035 ezer forintos értékén belül a legjelentősebb a kapott fejlesztési támogatások elszámolásának 273.958 ezer forintos értéke, amely a kapott vissza nem térítendő beruházási és fejlesztési támogatások halasztott bevételek tárgyévi értékcsökkenéssel arányos visszaírását tartalmazza. Az előző időszakhoz képest történt növekedés a DoverDrill Mélyfúró Kft. 2020-ban befejezett GINOP pályázati projektjéhez kapcsolódó halasztott bevétel tárgyidőszaki visszaírásának következménye.

Az egyéb bevételeken belül a korábbi időszakok kivitelezési projektjeihez, illetve káreseményekhez kapcsolódó kártérítési és kötbér összegek, káreseménnyel kapcsolatos bevételek a bázisidőszaknál kisebb, együttesen 93.339 ezer forint összegben jelentkeztek a tárgyidőszakban. Ezek gép meghibásodáshoz és üzemszünethez kapcsolódó, kapott vagy elismert kötbérek, kártérítések, káreseményhez köthető egyéb bevétel jellegű tételek.

A fenti tényezőknek köszönhetően a működési eredmény (EBIT) 1.075.465 ezer forint nyereség a 2020-as üzleti évben, 11,4%-kal elmaradva a 2019. évi 1.197.680 ezer forinttól.

Az üzleti cash-flow (EBITDA) 2.734.765 ezer forint pénzbeáramlás 46,2% EBITDA hányaddal, ez 69.120 ezer forinttal kedvezőbb az előző év hasonló időszakának 2.665.645 ezer forint értékű EBITDA értékénél.

A tárgyidőszakban 1.616.086 ezer forint terv szerinti és terven felüli értékcsökkenés lett elszámolva, amely 10,2%-kal meghaladja a 2019. évi 1.467.002 ezer forintos értéket. A Társaság az EBITDA meghatározásánál figyelembe veszi az immateriális javaknál és tárgyi eszközöknél elszámolt terven felüli értékcsökkenés összegét is.

A tárgyidőszakban a PannErgy Csoport 813.452 ezer forint veszteséget mutat ki a pénzügyi műveletek eredményeként. Ezen belül a pénzügyi műveletek ráfordítása 918.472 ezer forint volt a tárgyidőszakban, ami jelentősen, 411.940 ezer forinttal kedvezőtlenebb az előző időszak pénzügyi műveletek ráfordításaihoz képest.

A hitel és kölcsön kötelezettségekhez kapcsolódó tárgyidőszaki 285.314 ezer forint fizetett kamat ráfordításon belül 31.528 ezer forint a miskolci és győri projekt társaságok kamatswap ügyleteinek tárgyidőszaki realizált eredmény elszámolásához kapcsolódik. A Társaság a hosszú lejáratú hiteleihez kapcsolódó változó kamatokat kamatláb csere ügyletek keretében fix kamatlábra cserélte a beruházási hitel teljes futamidejére, ezzel biztosítva a finanszírozás, jövőbeni pénzkiáramlások kamatkockázatának lefedését.

A pénzügyi ráfordításokon belül a legjelentősebb tétel a deviza hitelek, kölcsönök 453.244 ezer forint összegű árfolyamvesztesége. Ezen belül 367.125 ezer forint a tárgyidőszakban történt refinanszírozás során realizált árfolyamveszteség, a lezárt beruházási hitel szerződésekhez kapcsolódó pénzügyi rendezésekből adódóan. A fennmaradó 86.119 ezer forint az időszak végén aktuális piaci árfolyamok alapján kalkulált, deviza hitelekhez, kölcsönökhöz kapcsolódó nem realizált árfolyamveszteség.

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

105

2020

PannErgy Nyrt.

Üzleti és Vezetőségi jelentés

A PannErgy Csoport tárgyidőszaki, árfolyameltérésből eredő pénzügyi eredményéből az időszak végi, nem realizált devizás átértékelés teljes hatása 59.765 ezer forint veszteség, valamennyi eszköz és kötelezettség típusra vonatkozóan, az árfolyamveszteségeket és -nyereségeket kumulálva. A PannErgy Csoport a forinttól, mint funkcionális pénznemtől különböző devizában nyilvántartott monetáris tételei az IFRS előírásoknak megfelelően az időszaki végi árfolyamon átszámításra kerülnek forintra, az átszámításból eredő (pénzügyileg nem realizált) árfolyamkülönbözet az eredménykimutatásban a pénzügyi műveletek soron kerül bemutatásra. Az időszak végi átértékelés vesztesége a forint euróhoz viszonyított deviza árfolyamának előző időszakokhoz képest történt csökkenésének a következménye.

A Társaság a fenti átértékelés pillanatnyi, nem realizált vagy finanszírozási tranzakciós hatásától függetlenül ténylegesen nincs kitéve jelentős, hosszútávú árfolyamkockázatnak a működése során, mivel természetes fedezeti pozícióval rendelkezik tekintettel arra, hogy éves szinten a devizában felmerült bevételei közel teljes mértékben fedezik a devizában felmerült költségeit (jellemzően villamos energia költségek), illetve a beruházási hiteleket folyósító finanszírozó pénzintézetek felé vállalt szerződéses, devizában felmerülő adósságszolgálatát. A Társaság esetében a fent említett idegen devizás tételeknél a pénznem minden esetben euró.

A származékos ügyletekhez 128.043 ezer forint tárgyidőszaki veszteség kapcsolódik, ezen belül 127.710 ezer forint a 2020. évi refinanszírozás során lezárt kamatswap ügyletek realizált vesztesége. A refinanszírozás eredményeként a forint banki hitelek fix kamatozásúra lettek konvertálva, így a piaci kamatszintek emelkedésének kockázatára forint fedezeti kamatswap ügyletek kötésére nincs a továbbiakban szükség. 

A fentiek alapján a PannErgy Csoport 2020. évi adózás előtti eredménye 262.013 ezer forint nyereség, ami elmarad az előző év 781.682 ezer forintos nyereségétől, az előzőekben részletezett okoknak köszönhetően.

Társasági adófizetési kötelezettségként a tárgyidőszakban 25.293 ezer forint került elszámolásra, így a Társaság konszolidált tárgyidőszaki nettó eredménye (adózott eredmény) 236.720 ezer forint nyereség, szemben az előző évben kimutatott 734.898 ezer forint nyereséggel.


Vagyoni helyzet főbb adatai (adatok ezer forintban)

2020.

2019.

Befektetett eszközök

23.633.543

23.178.868

Forgóeszközök összesen

3.099.472

2.794.915

Ezen belül Pénzeszközök

665.899

1.344.788

Eszközök összesen

26.733.015

25.973.783

Saját tőke összesen

9.746.789

10.213.948


A tárgyidőszak alatt a befektetett eszközök állománya 2,0%-os mértékben növekedett. Ezen belül az értékesíthető befektetett pénzügyi eszközök értéke emelkedett a legjelentősebben. A tárgyidőszakban a Társaság az elkülönített, finanszírozó pénzintézet engedélyezéséhez kötött felhasználású pénzeszközök egy részét befektetési céllal állampapírokba fektette, ezeket a finanszírozó pénzintézet óvadéki zárolás alá vonta.

Az immateriális javak, tárgyi eszközök és koncessziós eszközök tárgyidőszaki csökkenése a terv szerinti amortizációnak köszönhető, amely meghaladta a tárgyidőszakban végzett kapacitásnövelő projektek, tárgyi eszköz beszerzések értékét.

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

106

2020

PannErgy Nyrt.

Üzleti és Vezetőségi jelentés


A Társaság goodwill-ként 678.409 ezer forintot mutat ki az előző időszakhoz hasonlóan. Ennek legnagyobb része a korábbi időszakokban megszerzett PEGE Zrt. kisebbségi részesedéshez kapcsolódik 517.537 ezer forint értékben. 950 ezer forint goodwill kapcsolódik a Szentlőrinci Geotermia Zrt. kisebbségi részesedésének megvásárlásához. A 2020-ban történt 159.922 ezer forint goodwill növekedés a Társaság miskolci projekt társaságaihoz kapcsolódik, mivel a Társaság megvásárolta a MIHŐ Miskolci Hőszolgálató Kft. kisebbségi tulajdonát. Ezzel a tranzakcióval a Társaságnál megszűntek a kisebbségi részesedések.

Az eszközök között 239.982 ezer forint halasztott adó követelést tart nyilván a Társaság, amelynek értéke 1,2%-kal csökkent a bázisidőszakhoz képest, a PannErgy Csoport halasztott adó megtérülés számításai alapján.

A forgóeszközök állománya 10,9%-kal növekedett az előző év hasonló értékéhez képest, ez a vevőköveteléseknél, egyéb követeléseknél és értékpapíroknál tapasztalható markáns emelkedésnek köszönhető.

A Társaság a tárgyidőszak végén 29.076 ezer forint értékben tart nyilván készleteket, amelyek jellegüket tekintve a geotermikus projektek üzemeltetéséhez kapcsolódó fenntartási anyagok.

A forgóeszközökön belül, az időszak végén a Társaság 665.899 ezer forint pénzeszközzel rendelkezett, szemben az előző évi 766.482 ezer forinttal.

A Társaság saját tőkéje a bázishoz képest 4,6%-kal csökkent, ez a Társaság részvényeseire jutó tárgyévi, nyereség jellegű nettó eredmény és a tárgyidőszaki intenzív saját részvények visszavásárlás eredő hatásának tulajdonítható. Az egy részvényre jutó (saját részvényekkel csökkentett darabszámmal számolva) saját tőke 578 forintra emelkedett, az előző évi 572 forintról.

A hosszú lejáratú hitelállomány az előző évhez képest 32,7%-kal, 10.453.562 ezer forintra növekedett, mely a tárgyidőszaki refinanszírozás és az új hitellehívások hatását tükrözi.

Az egyéb hosszú lejáratú halasztott bevétel soron a geotermikus projektekhez pályázat útján elnyert vissza nem térítendő támogatások éven túli része kerül bemutatásra. Ehhez kapcsolódóan 3.986.938 ezer forint szerepel a Társaság pénzügyi helyzet kimutatásában, mely 1,1%-os csökkenést jelent az előző évhez képest.

A rövid lejáratú kötelezettségeken belül a szállítók egyenlege 814.682 ezer forint, amely 10,6%-kal mutat alacsonyabb értéket a bázisidőszaknál, a bázisidőszak mérleg fordulónapot érintő intenzívebb beruházási tevékenységének következményeként.

A rövid lejáratú hitelek állománya a hosszú lejáratú hitelek éven belüli részével együtt 1.239.522 ezer forint a tárgyidőszak végén, ez 43,9%-kal alacsonyabb az előző év 2.206.432 ezer forintos adatától, a változás szintén a tárgyidőszakiban végrehajtott, javarészt refinanszírozási hitelügyletek hatása. Az egyéb rövid lejáratú kötelezettségek 251.284 ezer forintot tettek ki a tárgyidőszak végén.

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

107

2020

PannErgy Nyrt.

Üzleti és Vezetőségi jelentés

Főbb mutatók

2020.

2019.

Jövedelmezőségi mutatók

Eszközarányos nyereség, % (ROA)

0,88

2,80

Saját tőke arányos nyereség, % (ROE)

2,43

7,20

Árbevétel arányos nyereség, % (ROS)

3,99

12,90

Vagyoni helyzet mutatói

Befektetett eszközök aránya, %

88,41

89,24

Saját tőke aránya, %

36,46

39,32

Eladósodottság mértéke, %

174,28

154,30

Pénzügyi mutatók

Likviditási mutató

121,75

72,59

Likviditási gyorsráta

120,61

71,87

1 részvényre jutó eredmény forintban (EPS)

14,01

40,77

A PannErgy Csoport tárgyévi adózott eredménye a refinanszírozáshoz köthető egyszeri felmerülésű pénzügyi ráfordítások, árfolyamveszteségek miatt elmarad az előző évitől,  a magasabb szintű árbevétel ellenére. Ez alapján a Társaság jövedelmezőségi mutatói csökkenést mutatnak az előző időszakhoz képest. A vagyoni helyzet mutatói nagyságrendileg azonos szintet képviselnek. A pénzügyi mutatók ugyanakkor jelentősen javultak a bázisidőszakhoz képest, amely a tárgyidőszaki erős cash-flow és sikeres hitel átstruktúrálás pozitív hatása.

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

108

2020

PannErgy Nyrt.

Üzleti és Vezetőségi jelentés

3.A TÁRSASÁG BEMUTATÁSA

3.1.A PannErgy Csoport főtevékenysége

A PannErgy Nyrt. („Társaság” vagy „PannErgy”) a Budapesti Értéktőzsdén jegyzett Társaság, a BUX kosár tagja, Prémium kategóriába tartozó részvény kibocsátó, amelynek fő tevékenysége Európa egyik legjelentősebb hévízi aktivitásának, azon belül is a megújuló geotermikus energiának az energetikai célú hasznosítása, kitermelése és értékesítése. A geotermikus energetikai tevékenységéhez kapcsolódóan a Társaság Miskolcon, Győrben, Szentlőrincen és Berekfürdőn folytat termelőtevékenységet. A PannErgy Csoport 2020. december 31-én 18 fő munkavállalóval rendelkezik, az éves átlagos statisztikai állományi létszám 2020-ban 27 fő volt. 

A PannErgy Nyrt. székhelye Magyarországon, a 1117 Budapest, Budafoki út 56. alatt található. A Társaság holding struktúrában működik. A leányvállalatok adatainak részletes ismertetése a 6. fejezetben található.

3.2.Hatósági távhő értékesítési árak

A PannErgy Csoport bizonyos projekttársaságai távhőtermelői engedéllyel rendelkeznek, ezzel összhangban a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) által szabályozott környezetben folytatnak hőértékesítési tevékenységet. Ez alapján a PannErgy Csoport távhőszolgáltató cégek felé történő hőértékesítéseire az Innovációs és Technológiai Miniszter által ITM rendeletben kihirdetett hatósági ár vonatkozik, minden év október 1-től a következő év szeptember 30-ig terjedő egy éves időszakra. A 2020. október 1-től érvényes értékesítői hődíj a Miskolci Geotermikus Projekt kapcsán a Miskolci Geotermia Zrt. és Kuala Kft. esetében nettó 2.695 Ft/GJ-ról 2.626 Ft/GJ-ra módosult, a két társaság ezen a hatósági áron számlázza az értékesített hőmennyiséget a MIHŐ Miskolci Hőszolgáltató Kft. felé. A Győri Geotermikus Projekthez kapcsolódóan, az Arrabona Koncessziós Kft. Győr-Szol Győri Közszolgáltató és Vagyongazdálkodó Zrt. felé történő értékesítése esetében nem történt változás, 3.204 Ft/GJ maradt a hatósági távhő értékesítési ár. A Szentlőrinci Geotermia Zrt. az előző időszakokhoz hasonlóan továbbra is 3.654 Ft/GJ hatósági áron értékesíthet a Szentlőrinci Közüzemi Nonprofit Kft. felé.


3.3.Hőértékesítés ipari és nem önkormányzati partnerek részére

A PannErgy Csoport a hőértékesítés diverzifikáltsága érdekében folyamatosan keresi a lehetőségeket, hogy a hőszolgáltató partnerekkel kötött megállapodásokon túl ipari partnerek felé is növelje a geotermikus hő értékesítését, akár elsődleges, akár másodlagos hőhasznosítás formájában. A Társaság legjelentősebb ipari fogyasztó hőátvevő partnerei a Győri Geotermikus Projektnél az Audi Hungaria Zrt., a Miskolci Geotermikus Projektnél a Joyson Safety Systems Hungary Kft illetve a GS Yuasa Magyarország Kft. Ezen túlmenően több, kisebb volumenű ipari fogyasztói szerződéssel rendelkezik a PannErgy Csoport, és továbbra is elkötelezett az ipari fogyasztók bővítése irányában.

3.4.Ingatlanok hasznosítása

A tárgyidőszak végén a főtevékenységet jelentő geotermikus hőtermelésen és értékesítésen (Energetika) kívül a Társaság már csak Debrecen területén rendelkezik a „Pannonplast - PannErgy” stratégiaváltás előtti időkből származó ipari ingatlanokkal, irodákkal. A tárgyidőszak során a Társaság értékesítette az utolsó csepeli ingatlanjait is, ezek több tulajdonostárssal közös tulajdonú, kisebb értékű közutak voltak. Ennek következményeként a Társaság értékesítési célú ingatlant nem szerepeltet a pénzügyi kimutatásában a tárgyidőszak végén.

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

109

2020

PannErgy Nyrt.

Üzleti és Vezetőségi jelentés

A PannErgy Nyrt. Debrecenben található, a Csoport fő tevékenységéhez, a geotermikus hőtermeléshez és értékesítéshez közvetlenül és közvetve sem kapcsolódó ipari ingatlanokat a befektetési célú ingatlanok között szerepelteti, melyeket Társaság bérbeadással szándékozik hasznosítani. Ezek az ingatlanok a tárgyidőszak végén 158.620 ezer forint értékben szerepelnek a Társaság konszolidált pénzügyi helyzet kimutatásában.

A tárgyidőszaki növekedést a debreceni ipartelepen található irodaház felújítási munkálatai okozták, amelyhez kapcsolódóan sikerült az irodaépület egy részét bérleti konstrukció keretében hasznosítani. Ezen túlmenően a debreceni ingatlan más PannErgy tulajdonú részeit is sikerült bérbeadni.


PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

110

2020

PannErgy Nyrt.

Üzleti és Vezetőségi jelentés

4.A PANNERGY 2020. ÉVI FŐ CÉLJAINAK TELJESÍTÉSE  ÉS KOCKÁZATOK

4.1.Győri Geotermikus Projekt (DD Energy Kft., Arrabona Koncessziós Kft.)

A Győri Geotermikus Projekt. 2020. első negyedévében összesen 303.061 GJ hőenergiát értékesített, ami 7%-kal kevesebb a 2019. első negyedévéhez képest. A március során beköszönt magas külső hőmérséklet következtében, a projekt társaságok megkezdték a fűtési szezonon kívüli, átmeneti időszaki üzemállapotra való átállást, melynek során a Társaság a termelő kutakat önkifolyású állapotba hozza. Ennek eredményeként a termelőkutak hozama csökkent, azonban a kitermelés elektromos áramigénye szinte megszűnt és a melegedő időjárásra jellemző csökkenő fogyasztói hőigényeket a Társaság ebben az időszakban is egyre gazdaságosabban tudta kielégíteni az eredményesség csökkenése nélkül, azonban magasabb üzembiztonsági szinten. Az üzemállapotváltás során bizonyos őszre tervezett mérési, ellenőrzési és karbantartási munkálatok korábban végrehajthatók voltak.

A pandémia hőtermelésre vonatkozó legjelentősebb tárgyidőszaki negatív hatását az AUDI győri üzemének időszakos, 2020. március 23-tól, április 14-ig tartó leállása jelentette, azonban a PannErgy a felszabaduló kapacitás többletet a győri városi távhőrendszerbe csoportosította át, így ez materiális gazdasági hatást nem gyakorolt a Társaság 2020. első féléves eredményességére.

A Győri Geotermikus Projekt a tárgyidőszak második negyedévében összesen 134.389 GJ hőenergiát értékesített, ami 27%-kal kevesebb a 2019. második negyedévéhez képest. Az elmaradás oka részben a bázisidőszaknál melegebb időjárás, továbbá az első negyedéves termelési jelentésben bemutatott szokásosnál korábbi szezonális üzemállapot váltás.

A Győri Geotermikus Projekt 2020. negyedik negyedévében összesen 275.528 GJ hőenergiát értékesített, ami 5%-kal alacsonyabb a 2019-es év negyedik negyedévéhez képest. Az elmaradás oka elsősorban a negyedik negyedévben végrehajtott kapacitásbővítő beruházások elhúzódása, továbbá nem tervezett javítási munkálatok.

2020-ban a Győri Geotermikus Projekt esetében több fejlesztés történt, amely nagyobb részben 2021-ben fogja eredménytermelő hatását éreztetni. A távhőszolgáltató felé nagyobb átmenő kapacitású hőcserélőpark és ehhez kapcsolódó gépészeti fejlesztés valósult meg a tárgyidőszakban, melynek eredményeként 13-16 TJ többlet hőbeadás lehetséges éves szinten, a kapacitásbővítés belépésére 2020. szeptembertől került sor. A másik jelentős tárgyévben elkezdett és befejezett beruházás a kútszivattyús termelő kút átalakítása volt - novemberi üzemhelyezéssel.

A harmadik beruházás a győri termelő kutak előremenő hőmérsékletének 1 C°, illetve 2 C° hőmérséklettel történő emelése volt, mely entalpia növelés belépésére 2021. elején került sor.

A kutakat érintő beruházások 50-60 TJ többlet hőbeadás lehetőségét biztosítják éves szinten a teljes győri rendszeren.

Összességében a Társaság a Győri Geotermikus Rendszer 2020. éves kereskedelmi üzemében 790.118 GJ hőértékesítést realizált, ami 11%-kal kevesebb az előző év 885.107 GJ hőértékesítési adatához képest.





PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

111

2020

PannErgy Nyrt.

Üzleti és Vezetőségi jelentés

A tárgyidőszakban Győrben értékesített hőmennyiségek a következőképpen alakultak (GJ):


Győri Geotermikus Projekt konszolidált hőértékesítési adatai (GJ)

2017

2018

2019

2020

Január

90.827

97.271

111.334

109.674

Február

87.471

81.359

103.768

110.166

Március

91.190

94.356

109.948

83.221

Április

83.321

53.599

83.265

53.418

Május

42.783

30.106

72.868

49.791

Június

22.612

20.857

28.558

31.180

Július

20.936

27.744

25.953

23.164

Augusztus

14.891

19.028

22.703

19.056

Szeptember

26.895

21.381

35.621

34.920

Október

40.603

54.990

72.587

55.529

November

95.198

96.894

107.473

99.915

December

95.254

111.153

111.029

120.084

Összesen

711.981

708.738

885.107

790.118

4.2.Miskolci Geotermikus Projekt (Miskolci Geotermia Zrt., Kuala Kft.)

A Miskolci Geotermikus Rendszer 2020. év első negyedévében összesen 300.240 GJ hőenergiát értékesített, ami 2%-kal magasabb a 2019. év hasonló időszakában elért hőértékesítéshez képest.

Ezt követően 2020. második negyedévében összesen 135.750 GJ hőenergiát értékesítésére került sor, ami 11%-kal alacsonyabb a 2019. év hasonló időszakában elért hőértékesítéshez képest, amelyet a május hónap kissé melegebb időjárása okozott.

A Miskolci Geotermikus Rendszer 2020. év harmadik negyedévében összesen 69.955 GJ hőenergiát értékesített, ami 4%-kal alacsonyabb a 2019. év hasonló időszakában elért hőértékesítéshez képest.

A fűtési idény a jogszabályoknak megfelelően szeptember 15-től következő év május 15-ig tart. A folyamatos távhőszolgáltatás időszaka pedig október 15-től április 15-ig tart. A távhőszolgáltatók a lakóközösségekkel kötött üzemviteli megállapodás alapján automatikusan elindítják a

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

112

2020

PannErgy Nyrt.

Üzleti és Vezetőségi jelentés

távhőszolgáltatást szeptember 15-től abban az esetben, ha a napi átlagos külső középhőmérséklet 1 napon keresztül 10 °C fok alatt vagy 3 egymást követő napon 12 °C fok alatt marad. A lakóközösségek eltérhetnek az automatikus fűtésindítástól, amennyiben az azonos hőközponthoz tartozó összes társasházközösség írásban jelzi azt a távhőszolgáltató irányába. A miskolci távhőszolgáltató MIHŐ Miskolci Hőszolgáltató Kft. szeptember 27-én, a megelőző évinél pár nappal korábban szakaszosan elindította a 2020/21-as fűtési idény távfűtését.

A Miskolci Geotermikus Rendszer 2020. év negyedik negyedévében összesen 284.890 GJ hőenergiát értékesített, ami 2%-kal alacsonyabb a 2019. év hasonló időszakában elért hőértékesítéshez képest.

Összeségében a Társaság a Miskolci Geotermikus Rendszer 2020. éves kereskedelmi üzemében 790.835 GJ hőértékesítést realizált, ami 2%-kal kisebb az előző év 810.152 GJ hőértékesítési adatához képest.

A tárgyidőszakban Miskolcon értékesített hőmennyiségek a következőképpen alakultak (GJ):



Miskolci Geotermikus Projekt konszolidált hőértékesítési adatai (GJ)

2017

2018

2019

2020

Január

77.189

104.384

94.905

96.115

Február

87.028

89.328

96.584

101.002

Március

10.122

101.218

103.323

103.123

Április

85.882

49.254

75.663

75.372

Május

36.298

26.094

55.201

38.645

Június

22.886

20.263

2.174

21.733

Július

23.556

23.021

26.002

21.623

Augusztus

21.476

1.733

19.279

19.685

Szeptember

33.757

31.535

27.677

28.647

Október

98.227

62.881

86.057

79.291

November

105.953

80.937

96.644

103.157

December

106.247

98.549

107.077

102.442

Összesen

799.719

704.794

810.152

790.835


PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

113

2020

PannErgy Nyrt.

Üzleti és Vezetőségi jelentés

2020-ban a Miskolci Geotermikus Projekt esetében több fejlesztés történt, amely már 2020-ban éreztette hatását. Ezek közül kiemelendő a termelő kutak melletti gépészeti rendszer átalakításával a villamos energia fogyasztás fajlagos csökkentése valósult meg, elsősorban a fűtési idényen kívüli időszakban. Az átalakítás üzembe állítására 2020. januárjában került sor.

A másik jelentős fejlesztésre 2020. októberében került sor, az egyik termelő kút hőcserélőjének átalakításával a hőcserélőn történő hőmérséklet csökkentés vált lehetővé, amely mintegy 5-8 TJ többlet hőenergia átvitelt jelent éves szinten.

4.3.Szentlőrinci geotermikus fűtő létesítmény (Szentlőrinci Geotermia Zrt.)

Szentlőrincen az értékesített hőmennyiség 6%-kal több volt a bázis időszakénál, mennyisége 19.225 GJ volt. A Szentlőrinci Geotermikus Létesítmény a helyi távhőrendszer hőigényét önállóan és teljes mértékben fedezi, így a geotermikus hőbeadás időjárás érzékenysége a komplex hőforrású távhőrendszerekéhez képest lényegesen nagyobb. 

A tárgyidőszakban Szentlőrincen értékesített hőmennyiségek a következőképpen alakultak (GJ):


PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

114

2020

PannErgy Nyrt.

Üzleti és Vezetőségi jelentés




Szentlőrinci Geotermikus Projekt konszolidált hőértékesítési adatai (GJ)

2017

2018

2019

2020

Január

4.200

3.026

3.519

3.492

Február

2.617

3.124

2.630

2.407

Március

1.877

3.057

2.035

2.574

Április

1.741

1.013

1.380

1.534

Május

402

458

1.004

536

Június

276

434

372

422

Július

253

370

347

429

Augusztus

245

334

348

381

Szeptember

700

603

382

439

Október

2.154

1.570

1.118

1.616

November

2.491

2.323

2.186

2.345

December

3.278

3.450

2.763

3.050

Összesen

20.234

19.762

18.084

19.225

4.4.Berekfürdői geotermikus metánhasznosító létesítmény (Berekfürdő Energia Kft.)

A Berekfürdői Geotermikus Metánhasznosító Kiserőmű tárgyidőszakban elért villamos energia értékesítése 782.205 kWh volt. A 2020. évi villamos energia értékesítést hátrányosan befolyásolta, hogy a gázmotorok cseréjét is jelentő komplex hatékonyságnövelő beruházás üzembehelyezésére csak a tárgyév utolsó hónapjában került sor. A beruházás árbevétel és EBITDA növelő hatása a tárgyidőszakot követő évben fog jelentkezni. Az értékesített hőmennyiség 2020-ban összesen 2.238 GJ volt, amely 21%-kal kevesebb, mint az előző év 2.835 GJ hőértékesítése. A fenti beruházást megelőző kedvezőtlen gázmotor rendelkezésre állási hatáson túl, a pandémia is árbevétel kiesést okozott, a hőátvevő partnereket érintő járványügyi intézkedés részeként bevezetett lezárások (pl. strandok, fürdők) miatt.




PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

115

2020

PannErgy Nyrt.

Üzleti és Vezetőségi jelentés

5.A FŐ TEVÉKENYSÉG ENERGETIKA ÁTTEKINTÉSE

A PannErgy Nyrt. elkötelezte magát a megújuló energiaforrások hasznosítása terén felépített, hosszú távú stratégiája megvalósítása mellett. A PannErgy Csoport stratégiájának középpontjában áll, hogy a térség meghatározó geotermikus hőt hasznosító társaságává váljon, és ezt a pozíciót fenntartsa, illetve ezzel együtt környezetbarát, geopolitikai kockázatoktól mentes magas üzembiztonságú szolgáltatást nyújtson. A PannErgy Csoport elkötelezett híve annak, hogy Európa egyik legjelentősebb hévízi aktivitását energetikai céllal hasznosítsa. A geotermikus hő hosszú távra a lakossági és ipari felhasználók szolgálatába állítható, a PannErgy környezetkímélő beruházásaival jelentősen csökkenthetővé válhatnak az energetikai jellegű kiadások.

A PannErgy 2007-ben nem kis célt tűzött ki zászlajára, mégpedig azt, hogy a régóta ismert magyar geotermikus források felhasználásával jelentős mennyiségű hő- és elektromos energiát állítson elő értéket teremtve Magyarország lakossága és intézményi szereplői, továbbá a PannErgy részvényesei számára. Az energia iránti kereslet növekedése – az időnként tapasztalható átmeneti visszaesés ellenére – hosszútávon megállíthatatlan, viszont mind a hazai, mind a globális források mennyisége korlátozott. A szakszerű és hatékony geotermikus energiatermelés nem csupán egy máig minimálisan kihasznált hatalmas energiaforrás hasznosítása, hanem az egyik legnagyobb mértékben környezetbarát, és legtisztább energia előállítási mód. Az Európai Unió mára nem csak üdvözli az ilyen energiatermelési utakat, hanem szigorú programmal és célrendszerrel orientálja a tagállamokat, így Magyarországot is.

A PannErgy Csoport több önkormányzattal hozott létre különféle együttműködési megállapodásokat, elsősorban a hő piac elérésére, melyek közül később csak az összetett kiválasztási szempontrendszernek megfelelőek kerültek kiválasztásra projektcélként.

A meghatározott stratégia mentén, az első eredményt 2010-ben érte el a Társaság a geotermikus fejlesztései szempontjából azzal, hogy 2011. január 1-vel éles üzemben elindult a Szentlőrinci Geotermikus Projekt keretén belül a hőtermelés, és egyben az energia értékesítés Szentlőrincen. A második projektként üzembe helyezett működő létesítménye a Társaságnak Berekfürdőn található, amely hő mellett elektromos áramot is termel a geotermikus vízben oldott metángáz hasznosításával. A berekfürdői létesítmény akvizíció útján került a Társaság portfoliójába.

2013. májusában elindulhatott Közép-Európa legnagyobb geotermikus hőerőműve a PannErgy Csoport beruházásában. A Miskolci Geotermikus Projekt elnyerte a nemzetközi GeoPower Market „2013. legjobb fűtési projektje” címet. A PannErgy Csoport 2014. szeptemberére megvalósította a Miskolci Geotermikus Projekt második ütemét is, ekkor megkezdte a rendszer a hőenergia szolgáltatást Miskolcon immár a Belvárosi, illetve Egyetemváros hőkörzetek felé is, az Avas hőkörzet ellátása mellett.

Miskolc Város távfűtési rendszere, mint elsődleges hőfogyasztó mellett a geotermikus rendszer kapacitása lehetővé teszi, hogy további fogyasztókat lásson el környezetbarát geotermikus hőenergiával.

A PannErgy Csoport második legnagyobb beruházását, a Győri Geotermikus Projekt megvalósítását 2014. év elején kezdte el a Kisalföld régióban. 2015. november 24-én ünnepélyesen átadásra került a 10,2 milliárd forint összköltségű Győri Geotermikus Projekt. A PannErgy Csoportnak a Győr-Szol Zrt. távhőszolgáltatóval kötött hosszú távú hő szállítási szerződése révén, a győri távhőszolgáltatás mintegy 24 ezer lakás és közel ezer egyéb díjfizető fűtési rendszerébe jut el a geotermikus energia, továbbá az AUDI gyáregység fűtési energiájának legalább 60%-át fedezni tudja a Bőnyi Hőközpont által szolgáltatott energia. A Győri Geotermikus Rendszerrel átadható éves hőmennyiség a PannErgy

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

116

2020

PannErgy Nyrt.

Üzleti és Vezetőségi jelentés

Csoport koncessziós projektje keretében megvalósított BON-PE-03 jelű, Bőnyben található harmadik termelőkút rendszerbe állításával 1.100 – 1.200 terajoule.

6.A PANNERGY CSOPORT STRATÉGIÁJA, KÖRNYEZETVÉDELMI CÉLOK

A PannErgy Csoport – mint a térség meghatározó, geotermikus hőt hasznosító társasága - stratégiájának középpontjában szerepel, hogy környezetbarát, magas üzembiztonságú szolgáltatásaival jelentős szerepet vállaljon a klímaváltozás megakadályozásában, környezetkímélő beruházásaival jelentősen csökkenthetővé válhatnak az energetikai jellegű kiadások.

6.1.A klímaváltozás hatása a PannErgy hőpiacaira

Az éghajlatváltozás hazai, egyik jól érzékelhető hatása, az időjárási viszonyok - így a környezeti hőmérséklet - folyamatosan hektikus és szélsőséges változékonysága, valamint a Magyarországra historikusan jellemző hideg, stabilan fagypont alatti téli hónapok átlagos hőmérsékletének markánsan fagypont feletti tartományba való emelkedése. A geotermikus hőtermelés kibocsátására ezek a változások várhatóan nem hatnak kedvezőtlenül, sőt több év átlagában a távhőrendszerekbe való betáplálására kedvezőek a kilátások. Ennek oka - ahogy a jelentésben megtalálható -, hogy a fűtési időszakban 2-8 °C fok közötti külső hőmérséklet tartományban ideális a napi geotermikus hőértékesítés. Ezzel összhangban az átmeneti évszakok esetleges hőigény csökkenését az enyhülő téli időszakok potenciáljának növekedése kompenzálhatja, sőt meghaladhatja.

Az éghajlatváltozás hazai, egyik jól érzékelhető hatása, az időjárási viszonyok - így a környezeti hőmérséklet - folyamatosan hektikus és szélsőséges változékonysága, valamint a Magyarországra historikusan jellemző hideg, stabilan fagypont alatti téli hónapok átlagos hőmérsékletének markánsan fagypont feletti tartományba való emelkedése. A geotermikus hőtermelés kibocsátására ezek a változások várhatóan nem hatnak kedvezőtlenül, sőt több év átlagában a távhőrendszerekbe való betáplálására kedvezőek a kilátások. Ennek oka - ahogy a jelentésben megtalálható -, hogy a fűtési időszakban 2-8 °C fok közötti külső hőmérséklet tartományban ideális a napi geotermikus hőértékesítés.

Ezzel összhangban az átmeneti évszakok esetleges hőigény csökkenését az enyhülő téli időszakok potenciáljának növekedése kompenzálhatja, sőt meghaladhatja.

A PannErgy Csoport által kiszolgált nagy távhőrendszerek energiaigénye lényegesen meghaladja a beadható geotermikus energia nagyságát, így a náluk esetlegesen jelentkező klímaváltozásból származó hőigényváltozások a PannErgy-re a Társaság meglátása szerint nincsenek és nem lesznek trendszerűen érezhető negatív hatással.

A PannErgy elsődleges célja a jelenleg kihasznált feletti jelentős szabad hőkapacitásainak hasznosítása, amelyek hatása tovább csökkenti a környezeti hőmérsékleti változásokkal szembeni érzékenységet. A szabad hőkapacitások kihasználásának főbb lehetséges területei:

meglévő ügyfelekkel energiahatékonysági és optimalizációs projektek elvégzése;

hidegenergia projektek – az úgynevezett „nyári” hő hasznosítására;

új ügyfelek távhőrendszeren keresztüli közvetett, vagy a geotermikus rendszerekhez közvetlen csatlakoztatása mind primer, avagy szekunder (visszatérő) ágon;

hőtermelői hatásfok javító műszaki, energetikai és K+F projektek.

6.2.PannErgy a klímaváltozás megakadályozásának a szolgálatában

Magyarország hasonlóan a globális erőfeszítésekhez, a klímaváltozás megakadályozása ellen aktívan fel kíván lépni, melynek meghatározó energia iparági cselekvési terve a 2020. januárjában megjelent új Nemzeti Energiastratégia ("NES") ami a 2011-es hasonló stratégiát váltja fel. A NES bemutatja a magyar energiaszektor jövőjét a 2030-ig terjedő időszakra, egyben kitekintést adva az azt követő

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

117

2020

PannErgy Nyrt.

Üzleti és Vezetőségi jelentés

további tíz évre. A NES figyelembe veszi az Európai Unió azon elvárását, miszerint 2050-re összességében klímasemleges gazdasággal kell rendelkezzenek tagországai.

A NES elkötelezett a dekarbonizáció mellett, meghatározó teret adva a zöld- ill. egyéb kibocsátásmentes energiatermelés további térnyerésének. A PannErgy által képviselt geotermikus energiatermelés szempontjából kiemelendő NES célok:

Magyarország gázfogyasztásának, így egyben energiaimport függőségének csökkentése;

a fűtés terén a távhőrendszerek előnyben részesítése;

távhőrendszerekben a földgáz eredet részarányának 50% alá csökkentése;

távhőrendszerekben a geotermikus források és a települési hulladékok hasznosításának emelése, Zöld Távhő Program végrehajtása.

Átfogó számszerűsített célként az került megfogalmazásra, hogy a 2017-es 13,3%-ról a bruttó végsőenergia-felhasználáson belül, minimum 21%-ra nőjön 2030-ra a megújuló energiaforrások használatának részaránya (ezzel kb. 40%-kal csökken az üvegházhatású gázok kibocsátása 1990-es szinthez képest).

A PannErgy Csoport projektjei az alábbi ábrán feltüntetett üvegházhatású CO2 gázkibocsátás csökkenéssel járultak hozzá az élhetőbb környezet megőrzéséhez és a klímaváltozás elleni harchoz. Ennek becsült értéke a tárgyidőszakban 92.920 tonna, míg a teljes üvegházhatású gázok eddigi becsült megtakarítása 510.410 tonna volt a PannErgy Csoport által.

6.3.Teljes karbonsemlegesség megvalósítása 2021-től

A Társaság 2021-től teljesen karbonsemleges működésre áll át. A PannErgy zöld energiatermelőként hosszú ideje a hazai energetikai iparág egyik meghatározó élharcosa a károsanyag kibocsátásmentes energiatermelésnek. A Társaság büszke rá, hogy a geotermikus stratégiája megvalósítása óta, több mint fél millió tonna széndioxid kibocsátását váltotta ki zöld hőtermeléssel. A Társaság aktívan kíván hozzájárulni a párizsi klímaegyezményben meghatározott célok eléréséhez, olyan önkétes projektekhez való csatlakozással, amelyek a jelenlegi működésből adódó minimális kibocsátást is kompenzálják származási garancia és karbon kredit formájában. Ez a gyakorlatban a Greenhouse Gas Protocol szerinti Scope 1 és Scope 2 kibocsátási szintek megváltásával érhető el.

A PannErgy a 2021-es év kezdetével elhatározta, hogy nem áll meg a környezetvédelem és fenntarthatóság központú működésének eddigi fejlesztésénél és a legmagasabb szintet célozza meg - a teljes karbonsemleges működést.

A PannErgy Csoport a 2021-el kezdődő üzleti évtől, a teljes karbonsemlegesség érdekében, nem csak elemzi helyzetét, hanem aktívan reagál a semleges pozíciótól való minden kedvezőtlen lényegi eltérésre. Ezzel összhangban a Társaság gépei és berendezései, így a kútszivattyúk, illetve egyéb

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

118

2020

PannErgy Nyrt.

Üzleti és Vezetőségi jelentés

felszíni berendezések működéséhez szükséges villamos energia felhasználását megújuló energiaforrásból fedezi, továbbá a Csoport által használt gépjárművek karbonkibocsátását is semlegesíteni kívánja.

A PannErgy Scope 1-es szintjeit 57 darab VCU (Verified Carbon Unit) beszerzésével, míg Scope 2-es kibocsátását 23.000 MWh elektromos áramtermelést képviselő származási garancia megszerzésével kompenzálja. A VCU-k nemzetközileg elismert `Verified Carbon Standard` tanúsítvánnyal rendelkeznek.

7.A PANNERGY CSOPORT LEÁNYVÁLLALATAI

Az anyavállalat PannErgy Nyrt. 100%-os részesedéssel rendelkezik a PannErgy Geotermikus Erőművek Zrt.-ben, a Csoport szakmai irányító társaságában, amely a közvetlen, 100%-os tulajdonosa valamennyi PannErgy projekttársaságnak, tagvállalatnak.

A PannErgy Csoport csak Magyarországon rendelkezik leányvállalattal, a tagvállalatok Magyarország területén folytatják gazdasági tevékenységüket.

7.1.A PannErgy Csoport leányvállalatai, részesedési, konszolidációs arányok

PannErgy leányvállalatok

Törzstőke
(MFt)

Tulajdoni
hányad (%)

Szavazati
jog (%)

Konszolidációba
bevonás arány (%)

PannErgy Geotermikus Erőművek Zrt.

2.072,70

100,00

100,00

100,00

DoverDrill Mélyfúró Kft.

86,00

100,00

100,00

100,00

Berekfürdő Energia Kft.

24,10

100,00

100,00

100,00

Well Research Kft.

10,00

100,00

100,00

100,00

Arrabona Koncessziós Kft.

6,10

100,00

100,00

100,00

TT Geotermia Zrt.

6,00

100,00

100,00

100,00

Szentlőrinci Geotermia Zrt.

5,00

100,00

100,00

100,00

Miskolci Geotermia Zrt.

5,00

100,00

100,00

100,00

DD Energy Kft.

3,10

100,00

100,00

100,00

Kuala Kft.

3,00

100,00

100,00

100,00

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

119

2020

PannErgy Nyrt.

Üzleti és Vezetőségi jelentés

7.2.A PannErgy konszolidációba bevont leányvállalatainak 2020 évi főbb adatai, az egyedi beszámolók alapján

PannErgy
leányvállalatok

Saját tőke

Jegyzett
tőke

Árbevétel

Üzleti
eredmény

Adózott
eredmény

Létszám

PannErgy Nyrt.

11.243.949

421.093

312.623

-8.699

3.314

PannErgy Geotermikus
Erőművek Zrt.

3.224.340

2.072.682

97.724

5.342

3.436

9

Arrabona Koncessziós Kft.

1.598.776

6.100

1.947.508

351.253

164.876

2

DD Energy Kft.

1.031.637

3.100

1.820.524

441.089

34.307

1

DoverDrill Kft.

840.358

86.000

462.223

6.325

1.025

7

Well Research Kft.

621.690

10.000

272.728

78.303

54.359

2

Miskolc Geotermia Zrt.

229.214

50.000

1.499.610

307.844

3.984

5

Kuala Kft.

103.764

3.000

1.101.142

94.407

1.053

1

Szentlőrinci Geotermia
Zrt.

11.724

5.000

73.032

29.454

-14.882

Berekfürdő Energia Kft.

8.449

24.100

31.887

-14.092

-16.511

TT- Geotermia Zrt.

7.250

6.000

796.987

-5.058

-6.324

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

120

2020

PannErgy Nyrt.

Üzleti és Vezetőségi jelentés

8.A TÁRSASÁG TULAJDONOSI STRUKTÚRÁJA, VEZETŐI ÁLLÁSÚ SZEMÉLYEI

8.1.A Társaság tulajdonosi struktúrája, a részesedés és a szavazati arány mértéke


Tulajdonosi kör megnevezése

Teljes alaptőke = Bevezetett sorozat

2020.01.01.

2020.12.31.

%

%

db

%

%

db

Belföldi intézményi

23,93

28,21

5.039.030

34,70

43,32

7.306.202

Külföldi intézményi

21,45

25,28

4.516.639

8,11

10,13

1.708.161

Belföldi magánszemély

30,69

36,17

6.461.819

27,00

33,70

5.684.997

Külföldi magánszemély

0,33

0,39

69.989

0,41

0,51

85.580

Munkavállalók, vezető
tisztségviselők

0,48

0,57

100.000

1,93

2,41

407.000

Saját tulajdon 1

15,16

0,00

3.191.433

19,89

0,00

4.186.970

Államháztartáshoz tartozó
tulajdonos

7,96

9,38

1.675.745

7,96

9,93

1.675.745

Nemzetközi Fejlesztési
Intézmények

Egyéb

Összesen

100,00

100,00

21.054.655

100,00

100,00

21.054.655

1: A fenti állapot a részvénykönyv 2020. december 31-i állapotát tükrözi. Ezzel egyezően a Társaság 2021. január 1-én publikált Szavazati jogok, alaptőke Egyéb tájékoztatásában 4.186.970 darab, részvénykönyvvel egyező saját részvény darabszámot szerepeltetett. A Társaság ezen kívül 3.000 darab saját részvényt vásárolt a tárgyidőszak végén, ez a tárgyidőszak végén beszerzett, így megszerzett, de még leszállítás alatt lévő mennyiség okozza a korábban publikált 2020. december 31-i saját részvény darabszám és jelen konszolidált pénzügyi kimutatásokban szereplő saját részvény darabszám közötti különbséget.

8.2.A Társaságban 5% feletti tulajdonosai

Név

Befektetői besorolás

Mennyiség
(db)

Részesedés
(%)

Szavazati
jog (%)

Benji Invest Kft. / FCI Kompozit Kft.

Belföldi

Gazdasági
Társaság

3.174.010

15,08

18,82

MVM Magyar Villamos Művek Zrt.

Belföldi

Gazdasági
Társaság

1.675.745

7,96

9,93

Soltút Kft. / Rencsár Kálmán

Belföldi

Gazdasági
Társaság

1.151.240

5,47

6,83

8.3.A Társaság saját tulajdonban lévő részvény mennyiségeinek alakulása tárgyévben

A PannErgy Csoport saját tulajdonban lévő részvény (db) mennyiségének alakulása tárgyévben:

2020.01.01.

2020.06.30.

2020.12.31.

Társasági szinten

2.256.230

2.669.230

3.254.767

Leányvállalatok 1

935.203

935.203

935.203

Összesen 2

3.191.433

3.604.433

4.189.970

1 A Társaság 100%-os tulajdonában lévő PannErgy Geotermikus Erőművek Zrt. tulajdonában lévő PannErgy részvény állomány.

2 A Társaság 2021. január 1-én publikált „Szavazati jogok, alaptőke” Egyéb tájékoztatásában 4.186.970 darab, részvénykönyvvel egyező saját részvény darabszám szerepelt. A fent szereplő 4.189.970 darab nyilvántartott saját részvény

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

121

2020

PannErgy Nyrt.

Üzleti és Vezetőségi jelentés

és a 2020. december 31-én részvénykönyvben szereplő 4.186.970 darab saját részvény közötti különbözet a tárgyidőszak végén beszerzett, így megszerzett, de még leszállítás alatt lévő 3.000 darab saját részvény következménye.


8.4.A Társaság vezető állású személyei

A Társaság vezető állású személyeit az Igazgatótanács tagjai alkotják. Az Igazgatótanács tagjai és a tulajdonukban lévő részvények adatai 2020. december 31-én:

Név

Beosztás

Megbízás
kezdete

Megbízás
vége/megszűnése

Részvény
tulajdon (db)

Bokorovics Balázs

Tag, Elnök

2007.08.31.

határozatlan ideig

Gyimóthy Dénes

Tag, alelnök, megbízott
vezérigazgató

2007.08.31.
(2015.05.05.)

határozatlan ideig

Gyimóthy Katalin

Tag

2016.04.28.

határozatlan ideig

Martonfalvay Lilla

Tag

2016.04.28.

határozatlan ideig

100.000

Juhász Attila

Tag

2007.08.31.

határozatlan ideig

Rencsár Kálmán

Tag

2020.04.30.

határozatlan ideig

307.000

Részvénytulajdon (db) összesen

407.000

A Társaság a működését befolyásoló (stratégiai) alkalmazottal nem rendelkezik.

A PannErgy Csoport nemzetközi pénzügyi beszámolási standardok szerint készített Konszolidált pénzügyi kimutatását és Éves jelentését Gyimóthy Dénes megbízott vezérigazgató írja alá az Igazgatótanács felhatalmazása alapján.



9.LÉTSZÁMRA VONATKOZÓ INFORMÁCIÓK

A PannErgy Csoport tárgyévi átlagos statisztikai állományi létszámadatai a következők:

Saját létszám

2020.12.31.

2019.12.31.

Változás

PannErgy Nyrt.

Kapcsolt vállalatok

27

27

Összesen

27

27

A PannErgy Csoport 2020-ra vonatkozó átlagos állományi létszáma 27 fő, ami változatlan az előző évi átlagos statisztikai állományi létszámhoz képest. 2020. december 31-én a PannErgy Csoport tényleges munkavállalói létszáma 18 fő, az átlagos statisztikai állományi létszám és a tényleges munkavállalói létszám közötti különbség az egyes tagvállalatok közötti részmunkaidős foglalkoztatásokból ered, illetve az évközi magasabb foglalkoztatási szintből.

10.OSZTALÉKFIZETÉS

A Társaság 2020. évi konszolidált, a Társaság részvényeseire jutó tárgyévi nettó eredménye, azaz adózott eredménye 236.278 ezer forint nyereség.

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

122

2020

PannErgy Nyrt.

Üzleti és Vezetőségi jelentés

Az Igazgatótanács mérlegelve a 2021-es várható beruházási lehetőségeket és igényeket, a biztonságos és prudens működéshez szükséges szabad készpénz és egyenértékes eszközszint szükségességét, így a pénzügyi és működési stabilitás magas szintű és rugalmas fenntartását, részvényenként 15 forint osztalék fizetést javasol a tárgyévi adózott eredmény és a korábbi időszakok eredményes gazdálkodása során képződött, pozitív egyenlegű eredménytartalék terhére. Az osztalék fizetés tervezett kezdő napja 2021. július 14.

11.TÁRGYIDŐSZAKI SAJÁT RÉSZVÉNY VÁSÁRLÁSOK, VISSZAVÁSÁRLÁSI PROGRAMOK

2020. december 31-én 4.189.970 darab PannErgy Nyrt. saját részvény volt a Társaság birtokában, amely 998.537 darabbal több, mint a 2019. december 31-i saját részvény állomány. A változás a tárgyidőszakban érvényben lévő saját részvény visszavásárlási programok keretében történt saját részvény vásárláshoz kapcsolódik, saját részvény csökkenés nem történt a tárgyidőszakban.

A Társaság 2021. január 1-én publikált „Szavazati jogok, alaptőke” Egyéb tájékoztatásában 4.186.970 darab, részvénykönyvvel egyező saját részvény darabszám szerepelt. A fent szereplő 4.189.970 darab nyilvántartott saját részvény és a 2020. december 31-én részvénykönyvben szereplő 4.186.970 darab saját részvény közötti különbözet a tárgyidőszak végén beszerzett, így megszerzett, de még leszállítás alatt lévő 3.000 darab saját részvény következménye.


A fent említett saját részvény visszavásárlási programok keretében 2020. első félévében 413.000 darab, míg 2020. második félévében 585.537 darab saját részvény visszavásárlására került sor. A tárgyidőszakban saját részvény csökkenésre nem került sor, részvényopciós program nem volt hatályban.

A PannErgy részvény tőzsdei záró árfolyama a tárgyidőszak végén 760 forint volt, szemben a 2019. december 31-i 738 forintos tőzsdei záró árfolyammal, azaz az árfolyam 3%-kal meghaladta a COVID-19 vírus okozta világjárvány előtti időszak árfolyam szintjét.

A tárgyidőszakban befejezett saját részvény visszavásárlási program részletei:

A Társaság 2019. április 26-án megtartott közgyűlésének 6/2019. (IV. 26.) sz. határozatával összhangban a PannErgy Nyrt. saját részvény visszavásárlási programot indított, amelynek kezdő időpontja 2019. május 2., utolsó napja 2020. április 26. A program keretében a PannErgy Nyrt. legfeljebb 1.000 millió forint értékben vásárolhatott saját részvényt. A Társaság kereskedési naponként 1.000 darab PannErgy Nyrt. törzsrészvény vásárlását célozta meg a Budapesti Értéktőzsdén. A vásárlási ár a mindenkori tőzsdei kereskedési ajánlatok szerinti aktuális piaci árral egyezik meg, de nem haladhatja meg a 950 forintos részvényenkénti árfolyamot. Ennek a saját részvény visszavásárlási programnak a keretében a Társaság 413.000 darab részvényt vásárolt 2020. április 26-ig, a 2019. évben beszerzett 157.300 darabbal együtt ennek a 2020. április 27-én lezárult programnak a keretében 570.300 darab saját részvény vásárlás történt.

A tárgyidőszakban indított saját részvény visszavásárlási program részletei:

A Társaság Igazgatótanácsa 2020. április 30-án hozott 2020.04.30./5. számú határozatával - a veszélyhelyzet során a személy- és vagyonegyesítő szervezetek működésére vonatkozó eltérő rendelkezésekről szóló 102/2020. (IV. 10.) Korm. rendelet 9. § (2) bekezdése szerinti közgyűlési hatáskörében eljárva – felhatalmazta az Igazgatótanácsot legfeljebb 1.000.000.000,- Ft (azaz egymilliárd forint) értékben saját részvény vásárlására részvényenként legalább 1,- Ft-os és legfeljebb 750,- Ft-os részvényenkénti árfolyamon. Az elfogadott program keretében az Igazgatótanács annyi saját részvény megszerzésére jogosult, hogy a saját részvények állománya a teljes kibocsátott részvényállományra vetítve a 25%-ot a felhatalmazás hatálya alatt egy időpontban

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

123

2020

PannErgy Nyrt.

Üzleti és Vezetőségi jelentés

se haladja meg. A felhatalmazás a 2020. május 1-jével kezdődő és 2021. április 29-ig terjedő időszakra szól, azzal a kitétellel, hogy a saját  részvényeket kizárólag tőzsdei forgalomban lehet megszerezni. A Társaság 2020. augusztus 7-én megtartott közgyűlésén a Közgyűlés 3./2020 (VIII.7.) számú határozatával – a veszélyhelyzet megszűnésével összefüggő átmeneti szabályokról és a járványügyi készültségről szóló 2020. évi LVIII. törvény 113. § (4)-(6) bekezdése alapján – az Igazgatótanács felhatalmazása saját részvény megszerzésére vonatkozó, az Igazgatótanács közgyűlési hatáskörben meghozott 2020.04.30./5. számú igazgatótanácsi határozatát jóváhagyja.

Ennek a jelenleg is hatályban lévő saját részvény visszavásárlási programnak a keretében a tárgyidőszak második felében 585.537 darab saját részvény megszerzésére került sor.

12.A TÁRSASÁG FŐBB KOCKÁZATAI, EZEKKEL KAPCSOLATOS BIZONYTALANSÁGOK

A geotermikus fejlesztések sajátossága a kiemelten magas geológiai kockázat, melyet a vállalatcsoport a minél szélesebb körű földtani és egyéb szakmai, illetve tudományos információk beszerzésével és integrált feldolgozásával folyamatosan mérsékelni törekszik. Az operatív működéshez kapcsolódó kockázatok hatásainak és a kezelésük módjának bemutatása a 2020. évi konszolidált pénzügyi kimutatások 40. Pénzügyi kockázatkezelés jegyzetében kerülnek kifejtésre.

A Társaság Felelős Társaságirányítási Jelentést készít a Budapesti Értéktőzsde Felelős Társaságirányítási Ajánlásainak megfelelően. Ez a jelentés tartalmazza a vállalatirányításra vonatkozó információkat, és az éves konszolidált beszámoló elfogadásával egyidejűleg kerül a Társaság legfőbb szerve által elfogadásra.

13.NYILVÁNOSSÁG

A Társaság honlapján (pannergy.com) többek között rendszeres és rendkívüli tájékoztatásokat tesz közzé. A PannErgy Nyrt. által nyújtott publikációk, nyilvános információk jelentősen segíthetik a Társaság működésének és gazdasági helyzetének megértését és megítélését, így azok a jelen beszámolóban közzétett információk lényeges kiegészítései.

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

124

2020

PannErgy Nyrt.

Üzleti és Vezetőségi jelentés

14.A KONSZOLIDÁLT PÉNZÜGYI HELYZET KIMUTATÁS IDŐSZAKÁBAN BEKÖVETKEZETT FŐBB ESEMÉNYEK

A vonatkozó események hivatkozását tartalmazza a táblázat. A hivatkozások alapján a teljes információ hozzáférhető a Társaság hivatalos közzétételi helyein.

Dátum

Hír típusa

Tárgy, rövid tartalom

2021. március 15.

Rendkívüli tájékoztatás

A PannErgy éves rendes közgyűlése napirendjének
kiegészítése

2021. március 5.

Rendkívüli tájékoztatás

Közgyűlési meghívó

2021. február 28.

Rendkívüli tájékoztatás

Szavazati jogok száma a PannErgy Nyrt-nél

2021. január 31.

Rendkívüli tájékoztatás

Szavazati jogok száma a PannErgy Nyrt-nél

2021. január 15.

Rendkívüli tájékoztatás

Negyedéves termelési jelentés és 2021-es EBITDA terv

2021. január 11.

Rendkívüli tájékoztatás

Saját részvény tranzakció

2021. január 4.

Egyéb tájékoztatás

Változás a befektetői kapcsolattartó személyében

2021. január 1.

Egyéb tájékoztatás

Szavazati jogok, alaptőke

2020. december 28.

Rendkívüli tájékoztatás

Saját részvény tranzakció

2020. december 21.

Rendkívüli tájékoztatás

Társasági eseménynaptár

2020. december 20.

Rendkívüli tájékoztatás

Saját részvény tranzakció

2020. december 13.

Rendkívüli tájékoztatás

Saját részvény tranzakció

2020. december 6.

Rendkívüli tájékoztatás

Saját részvény tranzakció

2020. november 30.

Rendkívüli tájékoztatás

Szavazati jogok száma a PannErgy Nyrt-nél

2020. november 29.

Rendkívüli tájékoztatás

Saját részvény tranzakció

2020. november 22.

Rendkívüli tájékoztatás

Saját részvény tranzakció

2020. november 17.

Rendkívüli tájékoztatás

A PannErgy 100%-ra növeli részesedését a Miskolci
Geotermia Zrt-ben és a Kuala Kft-ben.

2020. november 15.

Rendkívüli tájékoztatás

Saját részvény tranzakció

2020. november 10.

Rendkívüli tájékoztatás

A PannErgy 1 milliárd forintos beruházási
hitelkeretmegállapodást kötött

2020. november 8.

Rendkívüli tájékoztatás

Saját részvény tranzakció

2020. november 1.

Rendkívüli tájékoztatás

Szavazati jogok száma a PannErgy Nyrt-nél

2020. november 1.

Rendkívüli tájékoztatás

Saját részvény tranzakció

2020. október 25.

Rendkívüli tájékoztatás

Saját részvény tranzakció

2020. október 18.

Rendkívüli tájékoztatás

Saját részvény tranzakció

2020. október 15.

Rendkívüli tájékoztatás

Negyedéves termelési jelentés

2020. október 11.

Rendkívüli tájékoztatás

Saját részvény tranzakció

2020. október 5.

Rendkívüli tájékoztatás

Saját részvény tranzakció

2020. október 1.

Rendkívüli tájékoztatás

A 2020-2021. évi távhőszolgáltatási időszakra vonatkozó
hatósági hődíjak

2020. október 1.

Egyéb tájékoztatás

Szavazati jogok száma a PannErgy Nyrt-nél

2020. szeptember 29.

Egyéb tájékoztatás

Megkezdődött a távfűtési szezon Miskolcon

2020. szeptember 27.

Rendkívüli tájékoztatás

Saját részvény tranzakció

2020. szeptember 20.

Rendkívüli tájékoztatás

Saját részvény tranzakció

2020. szeptember 13.

Rendkívüli tájékoztatás

Saját részvény tranzakció

2020. szeptember 10.

Rendkívüli tájékoztatás

Tájékoztatás vezetői feladatot ellátó személy ügyletéről

2020. szeptember 6.

Rendkívüli tájékoztatás

Saját részvény tranzakció

2020. augusztus 31.

Egyéb tájékoztatás

Szavazati jogok száma a PannErgy Nyrt-nél

2020. augusztus 30.

Rendkívüli tájékoztatás

Saját részvény tranzakció

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

125

2020

PannErgy Nyrt.

Üzleti és Vezetőségi jelentés

2020. augusztus 27.

Rendkívüli tájékoztatás

Alapszabály

2020. augusztus 23.

Rendkívüli tájékoztatás

Saját részvény tranzakció

2020. augusztus 19.

Rendkívüli tájékoztatás

Személyi változás a PannErgy Nyrt. Igazgatótanácsában

2020. augusztus 19.

Rendkívüli tájékoztatás

Szavazati jog mértékének változása

2020. augusztus 18.

Rendkívüli tájékoztatás

Vezetői feladatokat ellátó személy PannErgy részvény
tulajdonának változása

2020. augusztus 15.

Rendkívüli tájékoztatás

Saját részvény tranzakció

2020. augusztus 8.

Rendkívüli tájékoztatás

Részvény-visszavásárlási program részletes bemutatása

2020. augusztus 7.

Rendkívüli tájékoztatás

Közgyűlési határozatok

2020. augusztus 6.

Rendkívüli tájékoztatás

Féléves jelentés

2020. augusztus 2.

Egyéb tájékoztatás

Szavazati jogok száma a PannErgy Nyrt-nél

2020. július 24.

Rendkívüli tájékoztatás

Közgyűlés

2020. július 22.

Rendkívüli tájékoztatás

Tulajdonosi bejelentés

2020. július 17.

Rendkívüli tájékoztatás

Tulajdonosi bejelentés

2020. július 17.

Rendkívüli tájékoztatás

Tulajdonosi bejelentés

2020. július 15.

Rendkívüli tájékoztatás

Negyedéves termelési jelentés

2020. július 15.

Rendkívüli tájékoztatás

A PannErgy hosszútávra refinanszírozta banki hiteleit

2020. július 3.

Közgyűlési előterjesztések

A PannErgy Nyrt. Igazgatótanácsának elfogadott
határozatai

2020. július 3.

Közgyűlési előterjesztések

Az Igazgatótanács közgyűlési előterjesztései

2020. június 30.

Egyéb tájékoztatás

Szavazati jogok száma a PannErgy Nyrt-nél

2020. június 19.

Rendkívüli tájékoztatás

Közgyűlési meghívó

2020. június 10.

Rendkívüli tájékoztatás

Tulajdonosi bejelentés helyreigazítás

2020. június 9.

Rendkívüli tájékoztatás

Tulajdonosi bejelentés

2020. június 1.

Egyéb tájékoztatás

Szavazati jogok száma a PannErgy Nyrt-nél

2020. május 4.

Rendkívüli tájékoztatás

Közgyűlés összehívásának részvényesi kezdeményezése

2020. május 1.

Egyéb tájékoztatás

Szavazati jogok száma a PannErgy Nyrt-nél

2020. április 30.

Rendkívüli tájékoztatás

Tájékoztatás újonnan megválasztott tisztségviselő
részvénytulajdonáról

2020. április 30.

Rendkívüli tájékoztatás

A PANNERGY NYRT. Éves Rendes Közgyűlése nevében a
Társaság igazgatótanácsa által jóváhagyott
Javadalmazási Politika

2020. április 30.

Rendkívüli tájékoztatás

PANNERGY NYRT. Felelős Társaságirányítási Jelentése a
BÉT Felelős Társaságirányítási Ajánlásainak megfelelően

2020. április 30.

Éves jelentés

A PANNERGY NYRT. Éves Rendes Közgyűlése nevében a
Társaság igazgatótanácsa által jóváhagyott 2019. éves
IFRS beszámoló

2020. április 30.

Éves jelentés

A PANNERGY NYRT. Éves Rendes Közgyűlése nevében a
Társaság igazgatótanácsa által jóváhagyott 2019. éves
beszámoló

2020. április 30.

Közgyűlési határozatok

A PANNERGY NYRT. 2020. április 30-ra összehívott éves
rendes közgyűlés nevében a Társaság Igazgatótanácsa
által meghozott határozatok

2020. április 28.

Rendkívüli tájékoztatás

Véget ér a fűtési szezon

2020. április 27.

Rendkívüli tájékoztatás

Az éves rendes közgyűléssel kapcsolatos felhívás
kiegészítése

2020. április 27.

Rendkívüli tájékoztatás

Saját részvény tranzakció

2020. április 22.

Közgyűlési előterjesztések

A PannErgy Nyrt. Igazgatótanácsának elfogadott
határozatai

2020. április 22.

Rendkívüli tájékoztatás

Személyi változás a PannErgy Nyrt. Igazgatótanácsában

2020. április 19.

Rendkívüli tájékoztatás

Saját részvény tranzakció

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

126

2020

PannErgy Nyrt.

Üzleti és Vezetőségi jelentés

2020. április 17.

Rendkívüli tájékoztatás

Rendkívüli tájékoztatás az éves rendes közgyűléssel
kapcsolatban

2020. április 15.

Rendkívüli tájékoztatás

Negyedéves termelési jelentés

2020. április 13.

Rendkívüli tájékoztatás

Saját részvény tranzakció

2020. április 9.

Rendkívüli tájékoztatás

Az április 17-re összehívott közgyűlés nem kerül
megtartásra

2020. április 5.

Rendkívüli tájékoztatás

Saját részvény tranzakció

2020. március 31.

Egyéb tájékoztatás

Szavazati jogok száma a PannErgy Nyrt-nél

2020. március 27.

Közgyűlési előterjesztések

A PannErgy Nyrt. Igazgatótanácsának elfogadott
határozatai

2020. március 27.

Közgyűlési előterjesztések

2019. Egyedi éves beszámoló

2020. március 27.

Közgyűlési előterjesztések

PannErgy Nyrt. és leányvállalatai IFRS szerint készített
konszolidált pénzügyi kimutatások és Éves jelentés
2019.

2020. március 27.

Közgyűlési előterjesztések

Az Igazgatótanács közgyűlési előterjesztései

2020. március 27.

Rendkívüli tájékoztatás

Szavazati jogok száma a PannErgy Nyrt-nél

2020. március 27.

Rendkívüli tájékoztatás

Saját részvény tranzakció

2020. március 26.

Rendkívüli tájékoztatás

COVID-19 járvány hatása az éves rendes közgyűlésre

2020. március 22.

Rendkívüli tájékoztatás

Saját részvény tranzakció

2020. március 17.

Rendkívüli tájékoztatás

Leáll a gyártás az AUDI győri üzemében

2020. március 17.

Rendkívüli tájékoztatás

Közgyűlési meghívó

2020. március 15.

Rendkívüli tájékoztatás

Saját részvény tranzakció

2020. március 8.

Rendkívüli tájékoztatás

Saját részvény tranzakció

2020. március 1.

Egyéb tájékoztatás

Szavazati jogok száma a PannErgy Nyrt-nél

2020. március 1.

Rendkívüli tájékoztatás

Saját részvény tranzakció

2020. február 23.

Rendkívüli tájékoztatás

Saját részvény tranzakció

2020. február 17.

Rendkívüli tájékoztatás

Saját részvény tranzakció

2020. február 15.

Rendkívüli tájékoztatás

Részvény-visszavásárlási program végrehajtásának
módosítása

2020. február 9.

Rendkívüli tájékoztatás

Saját részvény tranzakció

2020. február 2.

Egyéb tájékoztatás

Szavazati jogok száma a PannErgy Nyrt-nél

2020. február 2.

Rendkívüli tájékoztatás

Saját részvény tranzakció

2020. január 26.

Rendkívüli tájékoztatás

Saját részvény tranzakció

2020. január 19.

Rendkívüli tájékoztatás

Saját részvény tranzakció

2020. január 15.

Rendkívüli tájékoztatás

Negyedéves termelési jelentés

2020. január 12.

Rendkívüli tájékoztatás

Saját részvény tranzakció

2020. január 2.

Egyéb tájékoztatás

Szavazati jogok száma a PannErgy Nyrt-nél

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

127

2020

PannErgy Nyrt.

Üzleti és Vezetőségi jelentés

15.A KÖZZÉTÉTELRE TÖRTÉNŐ ENGEDÉLYEZÉS NAPJA

A pénzügyi kimutatásokat a Társaság Igazgatótanácsa 2021. március 24-án hagyta jóvá és engedélyezte a közzétételüket.

Gyimóthy Dénes

Igazgatótanács képviseletében

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

128

2020

PannErgy Nyrt.

Kibocsátói nyilatkozat


PannErgy Nyrt.

Kibocsátói nyilatkozat

2020

A 24/2008. (VIII.15.) PM rendelet

1. sz. mellékletének 2.4. és 3.4. pontja alapján


Budapest, 2021. március 26.

PannErgy Nyrt. 1117 Budapest, Budafoki út 56.;   +36 1 323-2383   fax: +36 1 323-2373

A mellékelt jegyzetek a konszolidált pénzügyi kimutatások elválaszthatatlan részét képezik.

129

2020

PannErgy Nyrt.

Kibocsátói nyilatkozat


NYILATKOZAT

A PannErgy Csoport 2020. évi, IFRS-ek szerint készített konszolidált pénzügyi kimutatásokhoz és üzleti és vezetőségi jelentéshez kapcsolódóan, a 24/2008. (VII.15.) PM rendelet 1. sz. mellékletének 2.4. és 3.4. pontjában szereplő jogszabályi előírással összhangban Gyimóthy Dénes megbízott vezérigazgató, az Igazgatótanács képviseletében nyilatkozom az alábbiakról:

az alkalmazható számviteli előírások alapján, a legjobb tudásunk szerint elkészített, és a 2020. évi, IFRS-ek szerint készített konszolidált pénzügyi kimutatások és üzleti és vezetőségi jelentés közzétételével egyidejűleg szintén közzétett PannErgy Nyrt. egyedi, IFRS-ek szerint készített éves beszámoló valós és megbízható képet ad a PannErgy Nyrt., mint nyilvános értékpapírt kibocsátó eszközeiről, kötelezettségeiről, pénzügyi helyzetéről, valamint nyereségéről és veszteségéről, továbbá;

az éves beszámolóhoz kapcsolódó üzleti jelentés megbízható képet ad a PannErgy Nyrt., mint nyilvános értékpapírt kibocsátó társaság helyzetéről, fejlődéséről és teljesítményéről, ismertetve a főbb kockázatokat és bizonytalansági tényezőket;

az alkalmazható számviteli előírások alapján, a legjobb tudásunk szerint elkészített, a PannErgy Nyrt-re vonatkozó 2020. évi, IFRS-ek szerint készített konszolidált pénzügyi kimutatások (összevont konszolidált éves beszámoló) valós és megbízható képet ad a PannErgy Nyrt., mint nyilvános értékpapírt kibocsátó társaság és a konszolidációba bevont vállalkozások eszközeiről, kötelezettségeiről, pénzügyi helyzetéről, valamint nyereségéről és veszteségéről, továbbá;

a 2020. évi, IFRS-ek szerint készített konszolidált pénzügyi kimutatásokhoz kapcsolódó üzleti és vezetőségi jelentés (összevont, konszolidált vezetőségi jelentés) megbízható képet ad a PannErgy Nyrt., mint nyilvános értékpapírt kibocsátó társaság és a konszolidációba bevont vállalkozások helyzetéről, fejlődéséről és teljesítményéről, ismertetve a főbb kockázatokat és bizonytalansági tényezőket.

Gyimóthy Dénes

Igazgatótanács képviseletében